Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Archeopark Pavlov – Jedinečné muzeum, které nadchne

Archeopark Pavlov je zcela moderní archeologická expozice, která interaktivním způsobem mapuje dávnou dobu mladého paleolitu. Zcela neobvyklou muzejní stavbu najdete ve vinařské obci Pavlov, kterou najdete nedaleko Břeclavi.

Archeopark Pavlov se představuje

Archeopark Pavlov to je především jedinečné paleolitické sídliště, kde se můžete dozvědět celou řadu zajímavých podrobností o životě našich dávných předků v době lovců mamutů.

Unikátní muzeum ve vinařské obci Pavlov

Moderní výstavní prostory evokují například návštěvu jeskyně, kde naší předci v dávné minulosti bydleli a žili.

Moderně pojatá terénní expozice

Terénní expozice lovců mamutů na kraji moravského Pavlova je situovaná v místě, kde bylo významné sídliště z období mladého paleolitu. Ze země vystupují neobvyklé bílé věže, které se podobají nehostinným skalám, jež vyčnívají na svazích nádherné Pálavy.

Muzeum je přímo na místě, kde dříve probíhaly vykopávky

Hlavní vstup do archeoparku Pavlov

Neortodoxnímu pojetí celé stavby odpovídá i uspořádání muzejních sbírek. Spatříte zde nejenom dávné osídlení z doby před 25 tisíci lety, ale rovněž cenné umělecké předměty, hroby předků a četné pracovní nástroje.

Největším magnetem je však experimentální archeologie, v expozicích totiž uvidíte na vlastní oči velké kosti mamutů a další zajímavé objevy z okolí Pavlova.

Muzeum je opravdu krásné a moderní

Hlava sošky z kamene

Jedno ze pravěkých sídlišť, kam se lovci mamutů pravidelně vraceli, vzniklo právě v Pavlově. Sídliště lovců mamutů se podařilo nalézt v minulém století a bylo prohlášeno národní kulturní památkou.

Nejpozoruhodnějším nálezem celého objevu je pak hlava sošky, která byla pravděpodobně umně vyřezaná pravěkým lovcem z měkkého kamene.

Expozice je vzdušná a přehledná

Neobvyklá stavba

Atypická stavba muzea vypadá jako krásně zelená louka s nepravidelně rozestavěnými světlíky z bílého betonu.

Centrální budova s výstavními sály a nezbytným zázemím je pak řešena jako železobetonový monolit. Uvnitř pak uvidíte kombinaci pohledového betonu, přírodního dubového dřeva a skla.

Archeopark Pavlov obdržel ocenění stavba roku 2016.

Mnohé exponáty jsou opravdu nesmírně cené (a mnohé také jenom kopie)

Služby

Archeopark má vlastní parkovací plochu, kde můžete bez problémů zaparkovat. Pro cyklisty jsou k dispozici stojany na kola.

Dále zde můžete využít KarBar, což je mobilní fresh bar plný sladkých i slaných chutí z různých části světa. U mobilního baru je i venkovní posezení.

Archeopark Pavlov získal i architektonická ocenění

Hlavní vstup do muzea

Vstupné a otevírací doba pro Archeopark Pavlov

Základní vstupné do archeoparku činí 100 korun. Děti, studenti a senioři zaplatí 50 korun. Rodinná vstupenka stojí 250 korun. Pokud chcete v muzeu fotiti, stačí si zakoupit známku v hodnotě 50 korun. Archeopark Pavlov je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.

Archeopark Pavlov závěr

Takové muzeum jste ještě možná neviděli. Unikátní expozice archeoparku Pavlov zaujme snad každého. Už jenom samotná budova je unikát a architektonický skvost. Archeopark je moderní a zajímavý. Přidává něco navíc už tak krásné vinařské obci Pavlov a okolní krajině Pálavy.

Muzeum není nikterak velké. Vlastně jsem skoro až čekal více exponátů. O to víc si ale člověk vychutná každý kousek a uvědomí si, na jak unikátním místě se nachází. Návštěvu archeoparku vám tak můžeme od srdce doporučit.

A ještě na závěr jeden nádherný pohled na pálavu a hrad Děvičky

Diskuze ke článku