Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Národní technické muzeum v Praze – Vše, co potřebujete vědět

Národní technické muzeum v Praze, které najdete na Letné (ulice Kostelní 42), je rájem velkého množství exponátů z oblasti vědy a techniky.

Národní technické muzeum se představuje

Expozice Národního technického muzea ohromí moderním muzejním pojetím. Své místo tu mají sbírky architektury, polygrafie a stavitelství.

Nechybí zde také permanentní expozice Měření času nebo Chemie kolem nás či expozice kontaktních čoček.

Expozice dopravy je opravdu velkolepá

Na své si zde také přijdou příznivci televize, neboť je zde čeká expozice televizního studia.

Osobně mám nejvíce rád obrovskou hlavní halu s auty, letadly a vlaky.

Stará auta uchvátí nejenom kluky

Mají tady i celá letadla

Expozice architektury a astronomie

Množství architektonických plánů, maket a modelů z předminulého a minulého století najdete v rozsáhlé expozici architektury, stavitelství a designu.

Objevíte se tak na chvíli v nádherné secesní či strohé kubistické ulici s dobovým pozadím nebo v pracovnách architektů vybavených stylovým nábytkem.

Dokonce i lodě se podařilo vměstnat pod jednu střechu

V expozici astronomie pro změnu uvidíte soubor jedinečných astronomických přístrojů z 16. až 20. století, který je navíc doplněný originálními výkresy a mapami.

K dispozici jsou zde také funkční modely, na kterých pochopíte principy historických měřících a pozorovacích zařízení.

Expozice dopravy

Expozice dopravy je zřejmě nejzajímavější expozicí celého muzea. Na své si zde přijdou především všichni nadšenci do starých aut, motocyklů, letadel, jízdních kol nebo železničních vozů.

Některá auta jsou i víc než 100 let stará

Obdivovat zde můžete kupříkladu elegantní první československý automobil z roku 1898 nebo letoun Kašpar JK z roku 1911. Za povšimnutí stojí rovněž i černý automobil Tatra 80 z roku 1935, který používal T.G. Masaryk.

Je libo celé lokomotivy nebo Masarykův vagón?

Interaktivní televizní studio

Díky spolupráci s Českou televizí se do Národního technického muzea dostala skutečná profesionální televizní technika, která v letech 1997 až 2011 byla v provozu České televize na Kavčích Horách. Na vlastní oči se tak můžete podívat na televizní interiér, z kterého se například vysílaly sportovní pořady.

Jeden z mnoha vystavených vrtulníků

Expozice kontaktních čoček

Českou chloubou je bezesporu vynález kontaktních čoček, takže v muzeu nesmí pochopitelně chybět expozice Historie kontaktních čoček, která především představuje světový přínos vynikajícího českého vědce Otty Wichterleho, který stál za objevem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Expozice vznikla za vydatné pomoci Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd České republiky.

Národní technické muzeum v Praze modely letadel

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do Národního technického muzea stojí 250, respektive 130 korun. Rodinná vstupenka pak stojí 470 korun. Národní technické muzeum je pro veřejnost otevřeno celoročně každý den mimo pondělí od 9 do 18 hodiny.

Expozice času - v Národní technické muzeum v Praze

Národní technické muzeum v Praze závěr

Národní technické muzeum je krásné a velkolepé muzeum, které zaujme nejenom malé návštěvníky. Takto velkolepých muzeí u nás opravdu moc nemáme a osobně jsem rád za každou příležitost, kdy ho můžu navštívit. Je skvělé, že ani tady neusínají na vavřínech a jednotlivé expozice se neustále snaží modernizovat a vylepšovat. Návštěvu národního technického muzea si rozhodně nenechte ujít.

Diskuze ke článku