Ostrov Pag v Chorvatsku – Počasí, Novalja, Mandre, mapa

Pag je větší chorvatský ostrov. Paradoxně patří spíše mezi ty méně známé. Přitom je dobře dostupný, protože je s pevninou spojený mostem. A nabízí mnohé krásy!

Ostrov Pag je situován do oblasti Kvarnerského zálivu a Severní Dalmácie. Pag se může pochlubit tím, že je 3. největším ostrovem v Kvarnerské skupině a 5.  největším na Jadranském pobřeží. Celková rozloha ostrova je 285 km2. Ostrov má protáhlý tvar a na délku měří 60 kilometrů.

Typické koupání na ostrově Pag v Chorvatsku

Oblázkové i písčité pláže

Chorvatské pláže jsou vesměs oblázkové, nicméně na ostrově Pag je hned několik písečných pláží, které určitě přijdou vhod pro rodiny s dětmi, protože z písku si mohou vaše ratolesti uplácat bábovky nebo postavit zábavný tunel či velkolepý hrad. Krásné písečné pláže objevíte v letoviscích Potočnica, Stará Novalja a Povljana.

Středomořská příroda

Ostrov Pag je z větší části holý a kamenitý. Pouze menší část ostrova je porostlá šibljakem, což jsou keře typické pro středozemní oblast. Jen v západní částí narazíte na vzrostlé vysoké stromy. Na jihu jsou pak dvě krásná krasová jezera Velo blato a Malo blato. Nejvyšším bodem ostrova je vrch Sveti Vid, který měří 348 metrů nad mořem.

Malé přístavní městečko na ostrově Pag

Historie ostrova

Ostrov Pag nejprve osídlili ilyrští Liburnové a pak sem přišli Římané, kteří tu po sobě zanechali opevňovací soustavu. Na počátku 4. století po Kristu zasáhlo Pag velké zemětřesení, které doslova smetlo ze země římské město Cissa.

Koncem 7. století sem přicházely slovanské kmeny. Dalšími vládci ostrova byli Benátčané, které pak vystřídali Habsburkové. Po první světové válce byl již ostrov Pag v držení Slovanů, takže nejprve připadl Království Srbů Chorvatů a Slovinců, později Jugoslávii a nyní Chorvatsku.

Ostrov Pag a krajina ve vnitrozemí

Města na ostrově Pag

Pag

Největším městem na ostrově je město Pag, které má okolo 2.500 obyvatel. Leží na jihovýchodním pobřeží ostrova. Hlavní zdejší turistickou atrakcí jsou nádherné krajky, které jsou zde šité jehlou a tenkou nití. Pažské krajky jsou nádhernou ukázkou nimravé ženské práce a v současné době jsou chráněné a certifikované jako původní chorvatský výrobek.

Pag je opravdu nádherný ostrov - skvělé místo pro dovolenou!

Novalja

V okolí městečka Novalja, které má okolo 2.000 obyvatel, jsou krásné lesy. Novalja je známá svým bujarým nočním životem, protože zdejší pláž Zrće je vyhledávaným centrem zábavy.

Ve zdejších nočních klubech se pořádají nejrůznější diskotéky, párty a festivaly, na nichž vystupují nejlepší a nejslavnější DJs. Z tohoto důvodu je nazývána “chorvatskou Ibizou” a je vhodnou destinací především pro mladé turisty.

Ostrov je s pevninou spojený mostem - Pažský most

Mandre

Opakem městečka Novalje je letovisko Mandre. Jedná se o klidné a pohodové místo, ve kterém nejsou žádné hlasité diskotéky ani noční kluby. V Mandre najdete krásné oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, takže toto letovisko jednoznačně doporučuji rodinám s dětmi.

Západ slunce nad ostrovem Pag

Závěr

Ostrov Pag je skvělé místo pro dovolenou, které může zaujmou mnoho lidí. Ať už jde o mladší ročníky mířící za zábavou, rodiny s dětmi a nebo naopak znalé turisty, kteří ocení spíše nádhernou přírodu a památky. Pag má všeho tak akorát. A nemusíte se bát, že by tady byla hlava na hlavě. Z Česka je navíc Pag výborně dopravně dostupný.

Doporučujeme

O autorovi: Recepční Hotelove.cz

Jsem recepční na Hotelove.cz a budu vaše průvodkyně tímto webem i všemi těmi krásnými hotely venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *