Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Hrádek u Nechanic průvodce – Interiéry, otevírací doba, pohádky

Zámek Hrádek u Nechanic je krásná romantická stavba, kterou na mapě České republiky najdete v Královéhradeckém kraji. Jedná se o zámek, který byl důstojným reprezentačním sídlem šlechtického rodu Harrachů.

Krátký pohled do historie

Romantický zámek Hrádek u Nechanic byl vybudován v letech 1839 až 1857. Stavba byla postavena v romantické windsorské gotice a sloužila jako významné reprezentační sídlo hraběcího rodu Harrachů.

Zámek Hrádek u Nechanic je opravdu zajímavou stavbou

Zámek Hrádek u Nechanic se představuje

V původních opulentně zdobených a vybavených pokojích je předváděná ukázka bydlení šlechty na konci 19. století.

Velkolepý Rytířský sál je zaměřen na nejvýznamnější členy rodu Harrachů a jeho historii. Největším a nejkrásnějším zámeckým sálem je pak nádherný Zlatý sál.

Díky sytým barvám je vidět už z dálky

Název sálu je odvozen od jedinečných zlacených kožených tapet na stěnách, které byly ručně vyrobené v Belgii v 17. století.

Popis prohlídky zámku

V Mühlgrubském salonu je k vidění pozoruhodný soubor kurfiřtských židlí, v jídelně se pak můžete obdivovat harrachovskému sklu a cínovému nádobí ze 16. a 17. století.

Reprezentativní rytířský sál

Zámek Hrádek u Nechanic ukazuje život šlechticů v 19. století

V herně si pro změnu prohlédnete překrásnou malbu „Slavnost v lázních“ od významného malíře 16. století Lukase van Falckenborgha.

V prvním poschodí jsou soukromé pokoje hraběte a hraběnky a apartmány pro hosty. Kolem zámku se line anglický park, který láká k romantické a zdravé procházce.

Interiéry zámku Hrádek u Nechanic

Osobnosti spjaté se zámkem

Hlavní osobností zámku je pochopitelně jeho zakladatel, kterým byl František Arnošt Harrach. Tento rakouský šlechtic byl zároveň významným českým politikem, který zastával funkci poslance v Českém zemském sněmu.

Golfové hřiště

V staletém parku zámku najdete exkluzivní golfové hřiště Hrádek, které má celkem devět jamek s celkovým parem 66. Díky své překrásné poloze v zámeckém parku bude vaše golfová partie na tomto hřišti zcela mimořádným zážitkem.

Další pohled hlavního průčelí zámku

Jak se dostanete k zámku Hrádek u Nechanic?

Od Prahy je zámek vzdálen pouhých 100 kilometrů. Pokud z Prahy pojedete autem, tak jeďte po dálnici D11 směrem na Hradec Králové. Z Hradce Králové pak sjeďte z exitu 76 a jeďte západně směrem na Nechanice a Nový Bydžov.

Kolem zámku jsou cyklostezky

V okolí zámku jsou rovněž příjemné cyklostezky. Jedná se především o cyklotrasu číslo 4200, která vede z Pardubic do Hrádku u Nechanic.

Zámek je jenom kousek od Hradce Králové

Praktické informace

Zámek je v době hlavní turistické sezóně otevřen od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodiny. Základní vstupné je 150 korun, přičemž děti zaplatí 110 korun. Parkoviště je od zámku vzdáleno zhruba 200 metrů. Za osobní auto zaplatíte 30 korun, za autobus 70 korun.

Pohled ze střechy zámku

Zámek Hrádek u Nechanic závěr

Zámek Hrádek u Nechanic je krásný romantizující zámeček. Někoho možná až překvapí jeho syté barvy a podobná okázalost se opakuje i v interiéru. Historie zámku Hrádek u Nechranic není dlouhá, ale přesto zajímavá.

V okolí je také spousta krásných stezek pro procházky. Například se můžete vydat po zelené do Kunčic. Hezká je i procházka po červené na nevysoký Jehlický vrch.

Nenechte si návštěvu tohoto krásného místa ujít!

Diskuze ke článku