Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hoštice u Volyně – Průvodce vesnicí ze Slunec, seno

Hoštice u Volyně najdete na mapě České republiky 12 kilometrů jižně od jihočeských Strakonic. Slavná vesnice, která se proslavila komedií Zdeňka Trošky Slunce, seno, láká tuzemské turisty nejenom na Ranč Šimona Pláničky, ale také na další drobné zajímavosti, které určitě stojí za to navštívit.

Ranč Šimona Pláničky

Slavná autobusová zastávka sice prošla nezbytnou opravou, jelena na zdi domu na návsi ale uvidíte v Hošticích dodnes. Z bývalého JZD je dnes populární a hojně navštěvovaný Ranč Šimona Pláničky.

Každým rokem se zde koná atraktivní akce Slunce, seno, JZD, při které se vybírá Miss Keliška. Místní zámek, který byl v minulosti majetkem zemědělského družstva, nyní září novou novou fasádu.

Místní JZD pořád žije z odkazu Šimona Pláničky

Židovský hřbitov

Za zmínku ale stojí i místní zajímavé pamětihodnosti a památky. Na samém okraji lesa například najdete starý židovský hřbitov, který byl založen už ve druhé čtvrtině 18. století.

Nejstarší náhrobek s hebrejským nápisem pochází z roku 1735. Pohřby židovské komunity se zde odehrávaly do konce 19. století, protože místní židovská komunita přestala existovat v roce 1899. Na hřbitově je celkem padesát dochovaných náhrobků.

Místní vlaková zastávka už vypadá jinak, než ve filmu

Poznáte tento dům? Kdo tady bydlel?

Hasičské muzeum Hoštice

Krátkou návštěvu můžete také věnovat hasičskému muzeu, které v obci vzniklo v roce 2003. Za vším stála žádost místních o pronájem prostor k expozici přileb. Dnes v hasičském muzeu uvidíte veškerou starší techniku, kterou zdejší sbor hasičů vlastní.

Jelen na domě zůstal do dnešních dnů

Na filmovou trilogii Slunce, seno tady narazíte na každém rohu

Samostatnou vitrínu v muzeu má i místní přeborník v požárním sportu Josef Pěnča, který se pyšní dvaceti tituly mistra republiky. Muzeum se však nevěnuje pouze hasičům, ale všem významným osobnostem, jejichž jména k Hošticím neodmyslitelně patří.

Místní hřbitov je také známý - je tady i hrob Michala Tučného

Hrob Michala Tučného

Za návštěvu jistě stojí i zdejší malý hřbitov u katolického kostela, na kterém si nelze nevšimnout originální hrob Michala Tučného. Hrob má neobvyklý tvar kovbojského klobouku a ctitelé Michala Tučného z celé republiky na něj přivážejí a pokládají kameny a kamínky všech možných tvarů a velikostí.

Samotná obec na populárního českého zpěváka country písniček také nezapomněla a pojmenovala po něm jednu náves.

Oblíbení hrdinové z filmů Zdeňka Trošky

V Hošticích mají i originální muzeum

Katolický kostel Hoštice

Poslední památkou, která stojí v Hošticích za pozornost, je katolický kostel Narození Panny Marie, který pochází již z roku 1593. Kostel se může pochlubit tím, že má zachovalé renesanční zdivo, nicméně v 18. století byl celkově upraven, takže vybavení chrámu je pseudorenesanční a barokní. Celý interiér kostela pochází z roku 1742. V současné době je místní farnost bez kněze.

Upomínka slavnému rodákovi

Hoštice u Volyně závěr

Hoštice u Volyně je zajímavé město na výlet. Je to trochu netradiční cíl, který vznik vlastě poměrně nedávno. Na rovinu si řekněme, že v Hošticích toho není zase tolik k vidění. Na druhou stranu, pokud máte rádi trilogii Slunce, seno nebo Michala Tučného, tak vás návštěva určitě nezklame. Nové a nové atrakce upomínající na legendární trilogii Zdeňka Trošky tady přitom pořád vznikají.

Diskuze ke článku