Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Sloup v Čechách – Průvodce unikátním skalním hradem

Neobvyklý skalní hrad Sloup najdete v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Jedná se o hrad z počátku 14. století, který v minulosti mimo jiné také sloužil jako poustevna.

Hrad Sloup se představuje

Jedná se o neobyčejný hrad, který jako by přirozeně vyrostl na impozantní skále. Je to 35 metrů vysoká pískovcová skála, která společně s hradem tvoří památkově chráněný objekt.

Hrad Sloup je opravdu netypický a originální

Po celý rok se zde koná řada zajímavých kulturních akcí a hrad s tajemnou atmosférou je rovněž vyhledávaný jako místo ke konání svatebních obřadů. Pro tyto svatební chvíle je k dispozici hradní kostel a tajuplné chodby ambitu.

Celkem se zde vyjde svatba, která pojme 80 svatebčanů. Areál hradu pak ještě tvoří křížová chodba a na jižních ochozech klášterní vinice, která byla nedávno obnovená.

Originální prostory vytesané přímo do skály

Vstupy do jednotlivých komůrek

Krátká historie hradu

Hrad je funkční od 14. století. Hlavními majiteli hradu byli Berkové z Dubé, což byli příslušníci rodu Ronovců. Ti hrad vlastnili až do počátku 17. století. Od roku 1680 se hrad stává poutním místem, které měli na starosti terciáři.

V té doby zde žili také různí poustevníci, kteří se zde oddávali duchovnímu životu. Po roce 1782, kdy byla poustevna císařem Josefem II. zakázaná, byl již hrad pouze místem pro romantické výlety.

Celkové panorama hradu

Technické informace

Délka neobvyklé pískovcové skály činí 100 metrů, šířka pak 60 metrů. Skála byla v průběhu dějin lidmi notně přizpůsobována a postupně doplňována o další stavební objekty.

Velký počet skalních prostor, světského i duchovního charakteru, je umně vytesáno a přistavováno jak uvnitř pískovcové skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou navzájem vynalézavě propojeny. I když jsou hradní prostory bez sbírkových uměleckých předmětů a nábytku, působí zajímavým a neotřelým dojmem.

Hrad Sloup sloužil i jako poustevna k rozjímání a modlení

Natáčely se zde české pohádky

Hrad Sloup se může v poslední době těšit velké přízni českých filmařů. Pokud se vydáte na prohlídku hradu a vyjdete až na vrcholovou část, spatříte schody, které vedou do tajemného nitra skály.

Z hradeb je krásný výhled na Hradní rybník

Právě po těchto schodech scházel Petr Máchal se svým rohatým přítelem Jankem do čertovského pekla ve veleúspěšné pohádkové veselohře S čerty nejsou žerty. Na hradě se rovněž natáčela česká romantická pohádka Anička s lískovými oříšky.

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 70 korun. Děti, studenti a senioři zaplatí 40 korun. Rodinná vstupenka pak stojí 175 korun. Hrad Sloup je přístupný veřejnosti od dubna do konce září.

Hrad Sloup nabízí neobvyklou prohlídku

Celkové panorama skalního hradu Sloup v Čechách

Prohlídka s průvodem trvá zhruba šedesát minut. Vstup do hradu se psem je možný, poplatek za psa činí 20 korun. Pod hradem se nachází parkoviště, kde za dvě hodiny stání osobního vozu zaplatíte 20 korun.

Okolní příroda je také nádherná

Hrad Sloup v Čechách závěr

Hrad Sloup je opravdu unikátní a romantickou tvrzí. Takových přírodních hradů u nás opravdu moc nenajdete. A vlastně asi i nikde jinde na světě. Je to opravdu krásné a fotogenické místo. Také okolní příroda je nádherná a skýtá spoustu možností k procházkám.

Naše doporučení tedy může znít jenom tak – pokud to sem máte blízko, tak neváhejte hrad Sloup navštívit.

Diskuze ke článku