Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Botanická zahrada Albertov na Slupi – Průvodce areálem a naše tipy

Botanická zahrada Albertov, která patří pod Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, je rozdělena na skleníkovou a venkovní expozici. Botanickou zahradu najdete Na Slupi 16 na Praze 2 a prohlídka všech expozic vám zabere zhruba dvě hodiny.

Botanická zahrada Albertov historie

Botanická na Albertově patří k nejstarším evropským univerzitním zahradám. Zahrada začala fungovat již od roku 1775. Původní místo zahrady však bylo na levém břehu Vltavy, kde byly v minulosti rozsáhlé jezuitské zahrady.

Botanická zahrada Albertov se nachází v centru města

Botanická zahrada Albertov se představuje

Botanická zahrada Albertov má celkovou rozlohu 3,5 ha. Soubor exotických rostlin z vlhkých subtropů je v letních měsících instalován pod širým nebem podle jednotlivých světadílů původu rostlin, které jsou pak v zimních měsících přestěhovány do velkého studeného skleníku.

Vedle velké sbírky sukulentů stojí za pozornost zejména velké exempláře kamélie, cykasů a myrty, které pocházejí ze sbírek smíchovské univerzitní zahrady z 19. století.

Nádherná zeleň všude okolo

Areál patří pod Univerzitu Karlovu

Obří bonsaj

Z venkovních expozic je důležitý unikátní kus jinanu dvoulaločného, což je jakási někdejší velká bonsaj, která má již neuvěřitelných 130 let.

Nejcennější expozicí je však unikátní sbírka Středoevropské květeny, která byla založená už v roce 1904. Sbírku Středoevropské květeny najdete ve svažující i ploché části zahrady.

Botanická zahrada Albertov nabízí opravdu krásná zákoutí

Botanická zahrada Albertov se stále proměňuje

Botanická Albertov má otevřeno každý den od zimy až po podzim. Tvář botanické zahrady se však mění téměř každé tři týdny. Obvykle na konci února a začátkem března rozkvete v zahradě okolo dvou a půl tisíce nádherných sněženek a bledulí, které posléze střídá modrý příval asi patnácti tisíc ladoněk.

Velkým středem pozornosti je i letní čas letniček, kdy zahradu zbarví krásné koberce aksamitníků, ostálek a jiných barevných letniček.

Výstavy

Každým rokem se zde druhý či třetí týden v červnu koná zajímavá výstava Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů. Na konci letních prázdnin pak zde můžete narazit na velmi atraktivní výstavu exotických ptáků.

Místy je to tady jako v džungli

Všudypřítomná krása květin

Počátkem školního roku zahrada uvítá výstavu bonsají a kaktusů a v průběhu října Mistrovství Evropy živorodých akvarijních rybek.

Projít se tady je radost

Vstupné a otevírací doba

Jednodenní vstupné stojí pro dospělého návštěvníka 100 korun. Dětské vstupné pak stojí 45 korun. Rodinný lístek vyjde vaší peněženku na 250 korun.

Venkovní část Botanické zahrady Albertov je otevřen celoročně od pondělí do neděle. V zimním období je otevírací doba od 9 do 16 hodiny, přes léto od 9 do 19 hodiny. Skleník je pak otevřen celoročně od úterý do neděle.

Zdejší sbírka středoevropské květeny je unikátní

Botanická zahrada Albertov závěr

Botanická zahrada Albertov na Slupi je krásným ostrovem přírody uprostřed města. Je to krásná oáza. Nepatří k největším botanickým zahradám, ale přesto má svoje neopakovatelné kouzlo. Je to botanická zahrada s velkou tradicí a prestiží o čemž svědčí i to, že ji provozuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

Mně osobně se návštěva botanické zahrady Albertov moc líbila a rozhodně ji můžu doporučit i vám.

Diskuze ke článku