Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Špilberk Brno – Průvodce hradem a tajné tipy

Hrad Špilberk je dominantou města Brna a nachází se na vrcholu stejnojmenného kopce v městské části Brno-střed. Je to dominanta města.

Hrad Špilberk se představuje

Hrad Špilberk je dominantou jihomoravské metropole už více než sedm staletí. Jedná se o pevnost, která Brnu poskytovala ochranu a pocit bezpečí.

K pevnosti navíc patří kasematy, které jsou stavební kuriozitou celého hradního komplexu a představují jednu z nejatraktivnějších turistických lokalit v Brně.

Hrad Špilberk je především mohutná vojenská pevnost

Historie hradu

Hrad Špilberk spatřil světlo světa už ve 13. století. Byl postaven českým králem Přemyslem Otakarem II. Ve 14. století byl sídlem moravských vojenských velitelů, ale jeho úloha se v průběhu dějin hodně měnila.

Z mohutného sídla moravských markrabat se postupně stala věhlasná barokní pevnost, v jehož útrobách bylo nejtěžší a nejkrutější vězení rakouské monarchie.

Špilberk je kulturním centrem Brna

Současnost Špilberku

V současné době je Špilberk zajímavým sídlem Muzea města Brna a jedním z nejvýznamnějších kulturních center Brna. V létě se na nádvoří koná spousta akcí a festivalů. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit například Shakespearovské slavnosti.

Od roku 1962 je Špilas jak se v hantecu nazývá národní kulturní památkou.

Jihozápadní bastion je dějištěm svateb.

Hrůzostrašné špilberské kasematy

Kasematy jsou nedílnou součástí hradu Špilberk. Byly postavené v roce 1742 v rámci poslední etapy přestavby hradu na vojenskou barokní pevnost.

V roce 1783 rozhodl císař Josef II, že z vojenské pevnosti bude vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince tehdejší Rakousko-Uherské monarchie.

Stálá expozice

Stálou expozici najdete v přízemí severního křídla. Expozice tematicky navazuje na prohlídku kasemat a představuje návštěvníky s hradem Špilberk jako nechvalně známým vězením habsburské říše.

Hrad sloužil po staletí i jako vězení

Vedle skutečných vrahů a zlodějů, z nichž byl nejznámější slavný loupežník Václav Babinský, věnuje stálá výstava hlavní pozornost údělům vězňů, jejichž jediným proviněním byla snaha o změnu politických poměrů v monarchii.

Prostory pro svatební obřady

Na hradě Špilberk se můžete také oddat. Slouží k tomu gotický sál nebo královská kaple či jihozápadní bastion.

Nádherný výhled na Petrov i zbytek Brna

Parkování

Na hrad Špilberk se nejlépe dostanete cestami z ulic Údolní, Husovy, Gorazdovy a Pellicovy. Stačí vždycky jít nahoru, abyste našli jednu ze dvou bran.

Nejblíže k centru Brna je brána u východních bašt, nicméně branou u západních bašt projedete i autem. Musíte si však vyřídit povolenku.

Okolo je také nádherný park

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba hradu Špilberk je od března do konce října. V letní sezónu je hrad otevřen od pondělí do neděle od 9:00 do 17:00 hodiny.

Základní vstupné do hradu je 320 korun, přičemž snížené vstupné je 190 korun. Rodinná vstupenka pak vyjde vaši peněženku na 735 korun.

Pohled z hradu Špilberk

Hrad Špilberk závěr

Špilberk je krásný a majestátný hrad. Má sice trochu pohnutou minulost a to, že sloužil jako vězení z něj přeci jenom dělá trochu jiný druh památky s temnějšími prohlídkovými okruhy. Stále je to ale zajímavé a krásné místo s perfektními výhledy na Brno a kulturní centrum města.

Diskuze ke článku