Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Retz – Krásné rakouské městečko nabídne obchody, památky i víno

Retz najdete na mapě Rakouska ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Malebné vinařské městečko s historickým jádrem je situované nedaleko hranic s Českou republikou, takže je snadno dostupné nejenom autem, ale také na kole. V obci Retz momentálně žije něco přes 4 000 obyvatel.

Historie

Městečko Retz má za sebou bohaté dějiny, protože bylo založeno již na konci 13. století. Městečko s vinařskou tradicí bylo založeno z iniciativy nedalekého hrabství Hardegg, které mělo panství na stejnojmenném hradě u řeky Dyje.

Pohled na městečko Retz z výšky

Osobnosti spjaté s městem

V městečku Retz se ve 14. století narodil nadaný kazatel František, který se do dějin zapsal tím, že podstatným způsobem zreformoval dominikánský řád. Tento vzdělaný a erudovaný kněz studoval ve Vídni a několikrát byl děkanem vídeňské univerzity. Mimo jiné také pracoval na přípravě Kostnického koncilu, kde byl k upálení odsouzen mistr Jan Hus.

Retz byl vždy velmi bohaté město

Prohlídka města

Rakouské městečko Retz má velmi zachované městské hradby s nárožní věží, přes kterou se dostanete do malebného historického centra města. Hlavní atrakcí historického centra je rozhlehlé náměstí, kde stojí pitoreskní renesanční domy a malebné kašny.

Kousek hradeb tu přeci jenom zůstal

Za prohlídku stojí určitě radnice s vysokou věží, která je přístupná veřejnosti, takže si za mírné vstupné můžete směle vyšlapat několik desítek schodů. Z věže je krásný výhled do širého kraje, který je lemován vzorově upravenými vinicemi.

Památky města Retz

Mimo žluté radniční věže stojí za pozornost renesanční sgrafitový dům a trojlodní katolický kostel dominikánského kláštera.

Retz je skvělé místo pro turisty

Na rozhlehlém náměstí stojí rovněž dvě kašny, které jsou středobodem pozornosti zejména při velkých a bujarých oslavách vinobraní, neboť z nich doslova teče jeden rok jiskřivé bílé a druhý rok dobře kořeněné červené víno.

Z barokních pamětihodností jsou ve vinařské obci ještě k vidění morový sloup a sloup nejsvětější Trojice. Z technických památek města určitě navštivte větrný mlýn, který naleznete na jedné z místních vinic.

Kostel v Retzu je opravdu monumentální

Retz je městem vína

Retz je – jak již bylo zmíněno –  městem dobrého, poctivého a kvalitního vína. Byl to právě tento mírný alkoholický nápoj, který značným způsobem dopomohl retzským měšťanům k velké prosperitě a bohatství.

Všichni znalci vína by neměli v Retzu minout zdejší vyhlášený historický vinný sklep, který je v Rakousku vůbec největší. Historický vinný sklep je stále otevřený, takže bez váhání ho můžete navštívit.

Vinice obklopují prakticky celé městečko

Možnosti turistiky v okolí

Nejatraktivnějším výletem v okolí městečka Retz  je bezesporu návštěva mohutného hradu Hardegg, který se hrdě tyčí na řekou Dyjí. I tento hrad je veřejnosti přístupný, takže návštěvu stejnojmenné pohraniční obce můžete spojit s návštěvou hradu. V okolí je mnoho vinařských stezek s krásnými pohledy na město.

Asi půl kilometru nad městem se také tyčí majestátný větrný mlýn „Retz Altstadt Windmühle“, který je velmi fotogenickou dominantou. Malé městečko je obklopeno vinicemi téměř ze všech stran.

Městečko Retz závěr

Retz je krásné historické městečko jenom kousek za našimi hranicemi (velmi blízko Znojma). Při dovolené na jižní Moravě vám proto nemůžeme doporučit jinak, než vydat se i sem. Opravdu to stojí za to. Retz je krásné městečko s mnoha památkami a zajímavými cíli výletů v okolí.

 

Diskuze ke článku

0/100