Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Borneo cestopis + Máme pro vás mapu, počasí i letenky

Borneo je po Grónsku a Nové Guinei 3. největší ostrov na světě. Rozkládají se na něm státy Indonésie, Brunej a Malajsie. Jedná se o ostrov, který je bohatý na přírodní památky a jeho překrásné parky patří do seznamu památek UNESCO.

Poloha ostrova Borneo

Ostrov Borneo najdete v jihovýchodní Asii mezi Indickým a Tichým oceánem. Je to největší ostrov Velkých Sund, což je skupina ostrovů v Malajském souostroví.

Fascinující primáti na ostrově Borneo

Fascinující příroda

Ostrov Borneo má fascinující přírodu. Nadchne všechny, kteří mají v oblibě především deštné pralesy. Deštný prales pokrývá většinu území ostrova. Je to učiněný ráj zejména pro botaniky, protože zde roste více než 15 000 druhů rostlin.

Pobřeží ostrova Borneo

Nesmíme však také zapomínat na pestrou faunu, protože na Borneu žije velké množství druhů suchozemských savců. Potkat ve volné přírodě zde můžete například slona, pardála, nosorožce, tygra nebo orangutana.

Vysoká vlhkost vzduchu

Podnebí na Borneu je ryze rovníkové s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí vzduchu. Teploty po celý rok se zde pohybují mezi 23 až 32 stupni Celsia. Je to oblast s vydatnými srážkami, které přinášejí monzuny. Průměrné srážkové úhrny jsou  ve vnitrozemí ostrova okolo 7500 mm.

Džungle stále zaujímá většinu plochy ostrova

Turistické zajímavosti ostrova Borneo

Ostrov Borneo má nepřeberné množství fascinujících přírodních zajímavosti. Bezesporu nejzajímavější jsou čarovné podmořské národní parky, které lákají potápěče z celého světa.

Dále je zde k vidění největší jeskynní sál na světě, který se jmenuje Sarawacká síň a byla objevena v roce 1989. Turisticky atraktivní je rovněž řeka Mahakam, která je dlouhá 720 kilometrů. V této řece žije endemický a velmi specifický druh sladkovodních delfínů.

Většina místních obyvatel žije stále ve velmi chudých podmínkách

Památky UNESCO

Celá oblast kolem mýtické čtyřtisícovky Mt. Kinabalu je od roku 2000 zapsána jako národní památka UNESCO. Její svahy jsou zarostlé hustou tropickou džunglí a nad prstencem nízkého lesa ji korunuje žulový masiv, který je lemovaný úchvatnými skalními věžemi a sopečnou kalderou.

Tato jedinečná přírodní oblast se nachází v Národním parku Kinabalu, který je jedním z nejbohatších ekosystémů na světě.

Příroda ostrova Borneo je opravdu úžasná

Obyvatelstvo ostrova

Ostrov je politicky rozdělený na Malajsii, Indonésii a Brunej. Na ostrově žije celkem 12,6 milionu obyvatel. Na pobřeží ostrova žijí Malajci, kteří se hlásí k muslimskému náboženství. Ve vnitrozemí pak narazíte na domorodé obyvatelstvo, kterým se říká Dajákové. Dajákové jsou nyní usedlí zemědělci, ale v minulosti se živili lovem divoké zvěře.

Borneo závěr

Borneo je úžasný ostrov. Tak velký, že je to vlastně svět sám pro sebe. Je to místo, které se pořád může pochlubit jednou z nejdivočejších džunglí na této planetě. Ale samozřejmě i milými lidmi a zajímavými historickými památkami. Navštívit Borneo nemá tu čest každý. Krásy ostrova alespoň zprostředkovaně můžete obdivovat i vy.

 

Diskuze ke článku

0/100