Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sopka Kilauea na Havaji – Informace, erupce, live webkamera online

Kilauea je sopka, kterou najdete na jižním svahu sopky Mauna Loa na Havaji. Sopka měří 1277 metrů a okolo ní se nachází národní park Volcanoes National Park.

Kde se sopka Kilauea nachází?

Majestátní sopka Kilauea se nachází na Havajských ostrovech, které jsou součástí Spojených států amerických. Jedná se o jednu z pěti štítových sopek, což je druh sopky, která má mírně ukloněné svahy. Láva z takové sopky se vychrlí z trhliny a začne efektně stékat z mírných svahů po okolí.

Sopka Kilauea je nejaktivnější na světě

Historie

Sopka Kilauea byla v dávné minulosti vytvořena pohybem Pacifické tektonické desky. Během 70 milionů let byl pak vytvořen šest tisíc kilometrů dlouhý řetězec podmořských sopek. Důkazy o první erupci sopky Kilauea jsou zaznamenány z roku 1750. Zhruba před 1500 lety se vytvořila kaldera, která už od roku 1983 pravidelně vybuchuje lávu.

Unikáítní sopka Kilauea na Havaji

Nejaktivnější sopka na světě

Kilauea je stále velmi aktivní sopkou a podle vulkanologů se jedná o nejaktivnější sopku na světa. Delší dobu byla považována za mírný a poklidný vulkán, protože při jejich explozích nebylo napácháno příliš škody. Ovšem v roce 1990 došlo k velké erupci, takže vytékající láva poničila okolní města. V posledních letech jsou výbuchy sopky velmi nebezpečné. V roce 2018 dosahovaly erupce sopky výšky až šedesáti metrů.

Za sopkou se táhne doslova měsíční krajina

Geologická stavba sopky

V minulosti byla sopka považována jenom za jeden z kráterů sopky Mauna Loa. Pečlivý chemický rozbor lávy však prokázal, že se jedná o dvě samostatné sopky. Sopky jsou však navzájem propojené, takže když je jedna sopečně aktivní, tak druhá je v klidu.

Vztah sopky k místnímu obyvatelstvu

Sopka hraje důležitou roli v náboženství místních lidí, kteří ji považují za sídlo bohyně Pelé. Bohyně Pelé je u místních obyvatel ve velké vážnosti a oblibě, takže k sopce Kilauea přinášejí velmi často drobné dárky i čerstvě natrhané květiny. Místní tak věří, že si bohyni Pelé nakloní na svou stranu. Lidé po bohyni Pelé pojmenovali i některé lávové formy jako kupříkladu vlasy Pele či slzy Pele.

Sopka místním dokáže pořádně komplikovat život

Turistické trasy kolem sopky

Okolí sopky je turisticky využívané. Kolem sopky je hned několik atraktivních turistických tras. Zajímavá je například túra, která vede z jižního směru sopky až na dohled místa, kde se láva vlévá do moře. Cesta jedním směrem trvá zhruba šest hodin a jedná se o fyzicky náročnou pěší túru díky nepříjemnému lávovému povrchu.

Závěr o sopce Kilauea

Kilauea je unikátní a opravdu zajímavá sopka. Nejaktivnější sopka na světě tak trochu boří představy o tom, jak má sopka vypadat. Leží totiž v celkem rovinatém terénu. Přesto dokáže rozehrát unikátní přírodní divadlo, jehož rozhodně chcete být součástí.

 

Diskuze ke článku

0/100