Botanická zahrada Liberec má opravdu skvělou pověst. Je to nádherné místo plné exotických rostlin. Botanickou najdete v Liberci na ulici Purkyňova 630/1, což je ulice, která je situovaná v Zahradním městě.
Botanická zahrada Liberec se představuje
Botanická zahrada má velmi pestré sbírky exotických rostlin. Najdete zde takové unikáty jako kupříkladu nejstarší kamélie na území Evropě nebo nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě.
Hlavní atrakcí botanické zahrady jsou však nádherné sbírky orchidejí, kapradin a pozoruhodných masožravých rostlin. Velmi atraktivní je rovněž pavilon akvárií, kde jsou k vidění pestrobarevné mořské ryby.
Pavilon akvárií
A byla to právě mořská akvaristika, která začínala v České republice před lety psát svůj příběh právě zde. Zdejší pavilon akvárií stojí určitě za to vidět.
Parkové zahrady
V jarních a letních měsících se návštěvníci botanické zahrady mohou těšit na nádherné parkové partie zahrady, které zahrnují nejrozsáhlejší alpinium na území naší vlasti. Procházka po těchto partiích zahrady bude pro vás učiněným balzámem na těle i na duši.
Skleníkový areál
Nedílnou součásti botanické zahrady je skleníkový areál, který se skládá z 9 různě velkých expozičních pavilonů. Celý tento areál pod střechou má celkem 3000 metrů čtverečních.
V pavilonech najdete celkem 13 různých botanických témat. Hlavním magnetem všech skleníků je především velká leknínovitá rostlina Viktorie nebo překrásně romantické orchideje.
Další lekníny
Kromě obří leknínovité rostliny Viktorie má botanická zahrada Liberec ještě další lekníny, které jsou chloubou celé zahrady. Zvláště krásný a zajímavý je leknín Blue Spider s překrásným modrým květem. Své jméno „Modrý pavouk“ obdržel podle pozoruhodné kresby na listech. Tento leknín má svůj domov v Americe a světu jej prezentovala v roce 1994 americká firma Florida Aquatic Nurseries, která jej uměle vyšlechtila.
Nejstarší bonsaj v zemi
Zahrada se může také pochlubit neobyčejně starým bonsajem. Jedná se o 338 let starou muraju latnatou, která je zcela jistě nejstarší bonsaj v naší zemi.
Botanická zahrada Liberec a pastva pro oči
Nejkrásnějším obdobím pro návštěvu botanické zahrady je zcela jistě měsíc červen. Na začátku tohoto měsíce totiž na venkovních plochách vynikají barevné sbírky pěnišníků a azalky. Koncem června pak zde roste neméně zajímavá sbírka plaménků (Clematis). K nejnavštěvovanějším venkovním částem zahrady potom patří oddělení mokřadní flóry.
Kam jinám v Liberci?
Liberec nabízí spoustu dalších možností zábavy. Navštivte třeba zábavní centrum Babylon se stejnojmeným aquaparkem. Skvělý je i zdejší plavecký bazén. Venku si užijete Dinopark Liberec a nebo Ski Ještěd. Na Ještěd se pohodlně vyvezete kdykoliv v roce lanovkou a užijete si tak unikátní vysílač s hotelem.
Vstupné a otevírací doba
Jednodenní vstupné stojí pro dospělého 140 korun. Dětské vstupné pak stojí 70 korun. Rodinný lístek vyjde vaší peněženku na 320 korun. Botanická zahrada Liberec je otevřena celoročně od pondělí do neděle.
Botanická zahrada Liberec závěr
Botanická zahrada Liberec patří mezi nejkrásnější botanické zahrady u nás. Rozsáhlé sbírky exotických rostlin patří navíc mezi naprosté unikáty, které vyžadují obrovskou péči. Akvária pak zaujmou i menší návštěvníky. Za přiměřenou cenu si sem může udělat rodina krásný výlet. Navíc hned vedle se nachází i nádherná Zoologická zahrada Liberec.