Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lanovka Ještěd – Cena, parkování i jízdní řád

Lanovka moderního střihu vás na Ještěd vyveze za pouhé 4 minuty. Lanovka má dvě kabiny a v jedné kabině se může přepravovovat až 35 osob.

Technické parametry – lanovka Ještěd

Lanovka na Ještěd přepraví zhruba 1.050 osob za hodinu. Celkové převýšení trati je 401,7 metrů, přičemž šikmá délka trati činí 1.188 metrů. Maximální rychlost lanové dráhy je  36 kilometrů za hodinu. Systém lanové dráhy je kyvadlový.

Pohled z dolní stanice v Horním Hanychově

Provoz a ceník

Provoz lanové dráhy je každý den mimo pondělí. První lanovkou se můžete na Ještěd vydat v 8 hodin ráno, poslední před 19 hodinou. Intervaly jízd jsou po 30 minutách. Oboustranná jízdenka vyjde dospělého pasažéra na 149 korun, dětského pak na 74 korun.

Jednosměrná jízdenka stojí 99, respektive 49 korun. Cena za jízdní kolo je pak u jednosměrné jízdy 59 korun, u oboustranné jízdy 89 korun.

Jedna ze dvou kabin lanovky na Ještěd

Historie lanovky

Lanovka na horu Ještěd funguje už od června roku 1933. O její vybudování se roku 1924 zasloužil Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory, který měl na Ještědu hotel.

Stavbu lanovky financovaly Československé státní dráhy a stavbu samotnou zrealizovala firma František Wiesner z Chrudimi. Lanovku pak provozovaly Československé státní dráhy, později České dráhy.

Jeden z mohutných sloupů lanovky

Dolní stanice lanovka Ještěd

Dolní stanice lanové dráhy se nachází v Liberce – Horním Hanychově. Tato stanice leží v nadmořské výšce 600 metrů a je situovaná nedaleko konečné zastávky MHD, kde je rovněž velké parkoviště pro osobní auta a autobusy.

Horní stanice lanovky je o 400 metrů výš a je situovaná zhruba 100 metrů východním směrem od televizního vysílače a hotelu.

Náš tip

Když už budete na vrcholu, tak co se zde rovnou ubytovat? Zjistěte více o hotelu Ještěď.

Překrásný výhled

Když z lanovky vyjdete na horní stanici ven, čeká vás čarovný výhled po okolí. To, co při stoupání slibovaly pohledy z okna moderní dvoukabinové lanovky, se nahoře otevírá v celé své nádheře a kráse. Obzvláště za dobré viditelnosti se otevírá nádherný pohled na horské hřebeny Krkonoš, Jizerských a Lužických hor.

Pohled z lanovky na Ještěd je opravdu ohromující

Koloběžky Ještěd

Pokud se nádherným výhledem z Ještědu dostatečně pokocháte, můžete jet dolů opět lanovkou nebo na koloběžce. Půjčovna koloběžek je otevřena od dubna do listopadu a k zapůjčení máte výběr z 85 koloběžek. Za 120 korun na hodinu si můžete zapůjčit jednu koloběžku a absolvovat tzv. Rychlovku, což je pohodová a nenáročná trasa určena pro rodiny s dětmi, která je zakončená v indiánské střelnici.

Na vrcholu čeká unikátní vysílač s restaurací a hotelem

Náš tip

Lanovka na Ještěd je součástí ski Ještěd. Zimního areálu, který nabízí naprosto perfektní lyžování. Jedno z nejlepších u nás!

Lanovka Ještěd závěr

Lanovka Ještěd je asi nejkóničtější horskou lanovkou. Je to unikátní stavba s bohatou historií, která činí výlet na vrchol Ještědu opravdu příjemnou záležitostí. Jízda lanovkou stojí za to, možná jenom je až příliš rychlá, což dokáže člověka opravdu překvapit. Za nás vám tento unikátní výlet můžeme jenom doporučit!

 

Posílání novinek na email


Posíláme novinky o cestování na email. Tipy na 🌲 výlety a 🏠 ubytování. Jenom to nejlepší! Rozhodně vás nebudeme spamovat.

Diskuze ke článku

0/100

Posílání novinek na email


Posíláme novinky o cestování na email. Tipy na 🌲 výlety a 🏠 ubytování. Jenom to nejlepší! Rozhodně vás nebudeme spamovat.