Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Český Krumlov – Otevírací doba, vstupné, zajímavosti

Státní hrad a zámek Český Krumlov najdete ve stejnojmenném městě v Jihočeském kraji. Jedná se o významnou historickou památku, která je po Pražském hradě druhým nejrozsáhlejším hradním a zámeckým komplexem na našem území.

Zámek Český Krumlov se představuje

V prostorách zámku jsou v současnosti návštěvníkům zpřístupněny 2 prohlídkové trasy s původně bohatě zařízenými interiéry ze 16., 18. a 19. století.

Nádvoří zámku Český Krumlov

Dále je pro veřejnost přístupná válcová šestipodlažní zámecká věž s vyhlídkovým ochozem i hladomornou a lapidárium s výstavou barokních soch.

Nejvýznamnější památkou celého areálu je však světově známé zámecké barokní divadlo, které pochází z roku 1681.

Panorama zámku s Krumlovem z vyhlídky

Další expozice na zámeckých nádvořích

Další 3 galerie si můžete prohlédnout na I., II. a IV. zámeckém nádvoří. Jedná se o galerie se současným českým sklářským, keramickým a výtvarným uměním. Neméně pozoruhodnou Galerii české kultury můžete ještě navštívit v Máselnici.

Zámecký komplex je druhý největší v republice

Zámecká věž

Pokud chcete celé zámecký areál vidět z ptačí perspektivy, tak určitě navštivte zámeckou věž, která je od nepaměti symbolem Českého Krumlova.

Vystoupáte celkem po 162 schodech. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 24,6 metrů od země a je umístěn do pátého patra.

Zámek nabízí více prohlídkových okruhů

Expozice knížecí Konírny

Na pátém nádvoří byla v nedávné době otevřena poutavá výstava knížecí Konírny. K vidění jsou zde unikátní zápřahové postroje a slavnostně vystrojené šestispřeží, které bylo použito ke korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze.

Český Krumlov se nachází v meandru řeky Vltavy

Renesanční a barokní apartmány (základní okruh I.)

Hlavní zámeckým okruhem jsou Renesanční a barokní apartmány, které vám dají nahlédnout do zámeckých interiérů z doby renesance a baroka.

Součástí prohlídkové trasy je kupříkladu zámecká kaple sv. Jiří s varhanami z roku 1753 nebo přepychově zdobený eggenberský sál se „zlatým“ kočárem.

Detailní pohld na sgrafita zdobící zámek

Apartmány z první a druhé poloviny 19. století (základní okruh II.)

Druhý prohlídkový okruh seznamuje návštěvníky s bohatými dějinami rodu Schwarzenbergů. Nejprve se ocitnete v schwarzenberské portrétní galerii s obrazy nejdůležitějších příslušníků šlechtického rodu.

Pak se projdete přes původní dobové interiéry z první a druhé poloviny 19. století. Na konci prohlídky vás pak čeká unikátní spojovací chodba plášťového mostu.

Otevírací doba

Otevírací doba zámku je od dubna do konce října. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od úterý do neděle a to vždy od 9:00 do 18:00 hodiny.

Vstupné zámek Český Krumlov ceny

Základní vstupné na první prohlídkový okruh je 210 korun, přičemž snížené vstupné je 150. Rodinná vstupenka stojí 560 korun.

Další okruhy jsou pro vaší peněženku levnější, apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století stojí 180 korun, snížené 140 korun.

V hradním příkopu tradičně bydlí medvěd!

Zámek Český Krumlov závěr

Zámek Český Krumlov je opravdový unikát. Nádherný majestátný zámek, který může nabídnout mnoho prohlídek. Napoprvé ho jenom tak neprojdete a je to dobře. Aspoň bude mít dobrý důvod se sem vrátit. Ne nadarmo my Češi říkáme: „Tady je to jako u nás v Krumlově.“

Před covidem byl Zámek Český Krumlov pravidelně v obležení zahraničních turistů. Nyní se ale situace zlepšila a jeho krásy si tak může užít každý.

Zámek Český Krumlov je krásný a jedinečný. Nebo snad znáte více zámků, které se rozhodli zkopírovat třeba v Číně?!

Diskuze ke článku