Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Řečtí bohové na Olympu – Seznam, jména, rodokmen

Řecké náboženství se zrodilo zhruba v roce 2000 před Kristem. Ovlivnila ho především řecko-mykénská kultura i vlivy starého Egypta a Orientu. Řecké náboženství bylo polyteistické. Řečtí bohové na Olympu se staly nepřehlédnutelnými v celé evropské kultuře.

Hlavním pramenem je Homér

Nejdůležitějším pramenem, ze kterého odborníci a vědci čerpají hlavní informace o řecké mytologii a řeckých bozích je proslulý básník Homér, který nám představuje pojetí řeckých bohů vrcholné mykénské doby.

Jak Řekové své bohy uctívali?

Řekové uctívali bohy rozličnými způsoby. Hlavně však šlo o modlitby a oběti. K poctě bohů se rovněž konaly zpěvy, tance, hromadné průvody, dramatické i gymnastické hry.

Postupem času vznikala v Řecku kultovní místa, ve kterých se konaly národní slavnosti. Mezi nejznámější kultovní místa v Řecku patřily Délos, Delfy a Olympia. Nejslavnější gymnastické hry, které se s velkou slávou pořádaly každý čtvrtý rok k poctě boha Dia, byly hry Olympijské a Řekové podle nich počítali svůj letopočet. Řečtí bohové také poměrně často sestupovali na zem a nezřídka měli i děti se smrtelníky. Známý je například polobůh Héraklés, který byl synem boha Dia a smrtelnice Alkmény.

Řečtí bohové z Olympu

Nejmocnější řečtí bohové

Všech olympských bohů je dvanáct. K nejmocnějším řeckým bohům patři Zeus, Poseidon a Hádes. Zeus byl na prvním místě, protože byl nejvyšším vládcem. Druhým a třetím nejmocnějším řeckým bohem byl Poseidon, který vládl nad vodami a Hádes, který ovládl podsvětí. Hádés byl pak bohem, který nebydlel přímo na Olympu, nýbrž žil ve svém zlatém přepychovém paláci v nejtemnější části podsvětí, které nikdy neopouštěl. Z toho důvodu nepatřil mezi Olympské bohy.

Vlastnosti řeckých bohů

Řečtí bohové byli představováni jako nesmrtelné lidské bytosti s nadlidskými vlastnostmi.

Diova manželka

Diova manželka byla bohyně Héra. Tato bohyně vynikala především svou krásou, takže z tohoto důvodu se stala manželkou boha Dia. Byla však velmi žárlivou a mstivou manželkou, takže všechny Diovy milenky stíhala svou zlobou a krutou nenávistí. Byla zpodobňována s diadémem a žezlem.

Trosky chrámu zasvěceného řeckým bohům

Diovi sourozenci

Vedle manželky Héry a již zmiňovaného boha podsvětí Hádese a boha moří Poseidona, měl ještě Zeus další sourozence a to bohyni rodinného krbu Hestii a bohyni plodnosti, země a rolnictví Démétér.

Diovy děti

Zeus měl také děti. Šlo o bohyni moudrosti a vítězné války Athénu, boha slunce a světla, lékařství, hudby, poezie, umění a čistoty Apollóna, bohyni měsíce, ochránkyně přírody a zvěře Artemis, boha ohně a kovářství Héfaistose, boha války Arése, bohyni krásy a lásky Afrodité, boha obchodníků, poutníků, řečníků, atletů, vynálezců, podvodníků a zlodějů Hermése.

Kromě toho měl Zeus i nevlastní děti. Nejznámějším je zřejmě Héraklés. Hrdina oplývající nadlidskou silou, který jako jedinný získal nesmrtelnost a tím se vlastně také stal bohem.

Víte, že…

Řečtí bohové se stali předobrazem pro římské bohy. Přečíst si o tom můžete v samostatném článku. Římští bozi je pak v mnohém zastínili, když jejich jména byla použita pro pojmenování planet v naší sluneční soustavě.

Řečtí bohové podrobněji

Nyní si představíme jednotlivé řecké bohy trochu více detailně.

Poseidon

Poseidon byl jedním ze třech synů titánů Kronose a Rhei. Ihned po narození byl ale otcem sežrán a mnohem později ho zachránil jeho mladší bratr Zeus. V dospělosti si ještě s nejstarším bratrem Hádesem rozdělili vládu nad světem a Poseidonovi připadla vodní říše. Stal se bohem moře a oceánů. Symbolem Poseidona se stal trojzubec. Zbraň, která mu pomáhala rozpoutat mořské bouře stejně jako zemětřesení.

Manželkou Poseidona se stala překrásná vodní bohyně Anfitríta. Poseidon ale nebyl proslulý svojí věrností, jako spíše plodností. Poměr s mnoha bohyněmi i smrtelnicemi mu zajistil četné potomky – stvořil bohy, polobohy i různé nestvůry. Od Poseidona pak odvozoval svůj původ i mnoho řeckých šlechtických bohů.

Athéna

Pallas Athéna je v řecké mytologii velmi důležitou bohyní. Na starost má právo a spravedlnost, proto je velmi spojená se soudnictvím a naleznete ji vyobrazenou na každém rohu. Zároveň je to bohyně dalších souvisejících oblastí zejména moudrosti a umění. V určitém smyslu i války a strategie, ale hlavně vítězství. Jejím římským protějškem je Minerva. Athéna je dcerou nejvyššího boha Dia, jehož je také oblíbenkyní. Podle Hellénských legend je ale Athéniným otcem Pallas – okřídlený kozlí obr.

Athéna má velmi ráda lidi a jejich ochránkyní. Ona měla pomyslnou záštitu nad sněmy a shromážděními. Athéna dává lidem blahobyt a ochraňuje děti a nemocné. Athéňanům darovala olivu a tím se stala i pomyslnou zakladatelkou a ochránkyní řeckého zemědělství.

Závěr řečtí bohové

Řečtí bohové jsou fenomén, který přečkal staletí. Jejich význam už netkví ani tak v náboženství, ale v tom, jak se zapsali do celoevropské kultury. Řecké bohy se vyplatí znát, už jenom proto, že na vás mlčky shlíží z mnoha míst a uměleckých děl.

Diskuze ke článku