Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Leros v Řecku – Perla v Egejském moři

Leros patří k souostroví Dodekany a leží na východě Egejského moře mezi ostrovy Patmos a Kalymnos. Díky blízkosti k nim je ideální právě pro výlety na tyto ostrovy a také na Leipsoi.

Ostrov představuje bájný ostrov, kam podle mýtu chodívala lovit starověká řecká bohyně Artemis. Nemá však pouze mytologickou minulost, ale i historickou.

Představení ostrova

Malý a hornatý Leros s rozlohou 54,052 km² je protáhlý ze severozápadu na jihovýchod. Má nepravidelné pobřeží s chráněnými zátokami.

Kostelík na ostrově je symbolem ostrova Leros

Nejvyšší bod Kleidi sahá do výšky 320 m n. m. Ostrov láká k pěší turistice, zejména na jaře a na podzim.

Staré stezky protínají každou píď země a vedou na odlehlé pláže, ke kapličkám, středověkým hradům a do přímořských vesnic.

Moře kolem ostrova Leros je nádherně modré

Malebné vesničky

Leros je doslova posetý malebnými vesničkami, z nichž nejoblíbenější jsou Alinda a Agia Marina s mnoha hotely. Agia Marina s charakteristickým mlýnem je největším městem ostrova. Tradiční domy se tu rozprostírají od přístavu až k úpatí kopce a impozantní sídla vytvářejí labyrint úzkých uliček. Město zdobí pozoruhodný kostel Agia Marina.

V Agia Marina začíná být velmi živo především v létě. Město nabízí pestré možnosti ubytování a četná turistická zařízení.

Starodávné větrné mlýny

Uličky hlavního města ostrova Leros

K návštěvě láká také Lakki s neoklasicistní architekturou nebo zmíněná Alinda s uvolněnou atmosférou. Na ostrově nenajdete žádné velké obchody ani nákupní střediska, jen základní sortiment prodejen s tradiční atmosférou.

Úžasná lákadla ostrova Leros

Vedle romantických vesniček a pestrých dějin se ostrov pyšní i nádhernými plážemi, proslulými křišťálově čistou vodou a fascinujícím mořským dnem. Díky útesům, ostrůvkům a vrakům představuje potápění na ostrově Leros aktivitu, kterou si nesmíte nechat ujít. Pláže Alinda a Vromolithos jsou organizované, stejně tak ale najdete malé odlehlé zátoky.

Vyhledávanými potápěčskými lokalitami ostrova Leros jsou torpédoborec královny Olgy v přístavu Lakki, protiponorková loď v zálivu Partheni a vrak německého bombardéru Henkel-111 v zálivu Blefouti. Na ostrově funguje několik potápěčských center, např. Hydrovius. V jižní části se nalézá klub Camping and Diving Leros.

Tradiční taverna na ostrově Leros

Historie a památky ostrova

Bohatá historie ostrova Leros se odráží v jeho památkách, jako je impozantní středověká pevnost nad Pandeli, a také v ostrovních muzeích, např. v tom válečném muzeu v Lakki, které sídlí v autentickém tunelu z 2. sv. války. Historické a folklorní muzeum ve věži Bellenis na cestě do Alindy obsahuje mj. staré mapy, rukopisy a fotografie z 2. sv. v.

Obyčejné domečky místních

Úplně obyčejná ulička ostrova Leros

Z dalších pamětihodností ostrova Leros stojí za zhlédnutí např. kostel Agios Isidoros na ostrůvku v Alindě, spojený s pevninou úzkým průchodem. Tento kostelík je vlastně takovým neoficiálním symbolem ostrova. Naleznete ho na každé druhé pohlednici.

Pěknou malou kapli proroka Eliáše pak můžete obdivovat pod hradem Pandeli. Stojí u moře a nabízí úžasné výhledy na západ slunce. Starší než hrad v Pandeli je Paleokastro ve vesnici Xirokambos.

Tradiční rybářská loď

Doprava a cestování na ostrov Leros

Na ostrov se snadno dostanete trajektem nebo letadlem. Trajekty z Athén odjíždějí z přístavu Pireus cca 4x týdně. Leros je trajektem spojen také s ostrovy Rhodos, Patmos, Kos, Kalymnos a Leipsoi. V létě jezdí trajekty téměř denně. Městské letiště Leros přijímá pouze vnitrostátní lety z letiště v Athénách. Let z Athén trvá 50 minut.

Leros je opravdu nádherný

Počasí na Lerosu

Jakožto řecký ostrov regulovaný Středozemním mořem nabízí Leros po celý rok velmi mírné počasí s teplotami mezi 12 a 21 °C v zimním a jarním období a dále mezi 25 a 31 °C v letním období. Zejména mezi dubnem a koncem října si můžete užít krásné povětrnostní podmínky pro plavby. Leros je známý pro své přírodní krásy, klid a vodní aktivity, jako je windsurfing či plachtění.

Leros závěr

Ostrov Leros patří mezi menší, ale velmi krásné ostrovy. Hluboké zátoky jako ta v Lakki, zvlněná krajina posetá roztroušenými domky, olivové háje. Leros je velmi hezký a pohostinný ostrov. Dovolenou zde si určitě užijete.

Diskuze ke článku