Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Naxos – Klidná a jedinečná dovolená v Řecku

Naxos je největší z Kykladských a jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů. Přestože od slavných sousedů Santorini, Paros a Mykonos jej dělí krátká cesta trajektem, zůstává mimo hlavní radar turistů.

Představuje přitom velmi zajímavou destinaci, jejíž slavná minulost a silné vlivy Benátčanů a Franků zapříčinily hojnost starověkých lokalit.

Panorama ostrova Naxos

Základní fakta o ostrově Naxos

Naxos leží v Egejském moři mezi ostrovy Mykonos a Ios. Má rozlohu 428 km² a je poměrně hornatý. Nejvyšší bod Zeus („Zas“) dosahující výšky 1001 m n. m. platí za nejvyšší bod celých Kyklad. Trvale zde žije kolem 19.000 obyvatel.

Správní středisko ostrova a největší sídlo Naxos (Chora) leží na severozápadě. Je obdivuhodnou směsicí benátské a tradiční kykladské architektury.

Malebné uličky v hlavním městě ostrova

Naxos má jedinečné pláže, bez davů turistů

Atmosféra ostrova

Nábřeží – lemované rybími restauracemi, kavárnami i bary – a přístav ve městě Naxos se svažují k ostrohu, na jehož druhé straně začíná pláž Agios Georgios.

Nad vybílenými domy stojí impozantní benátský hrad, z něhož srší středověké kouzlo. Ten je dominantou města spolu s nedostavěným Apollónovým chrámem na pevninském výběžku do moře.

Ostrov je plný zajímavých památek

Historie a památky ostrova Naxos

Bohatá historie se odráží v mnoha archeologických nalezištích, z nichž nejznámější je právě zbývající brána starověkého chrámu zasvěceného Apollónovi, nazývající se též Portara. K dalším důležitým památkám Naxu patří sochy Kouros a Demeteřin chrám.

Nenechte si ujít ani Panagia Drossiani, nejstarší křesťanský kostel ostrova poblíž Moni.

Naxos je velmi hornatý ostrov

Hory a krajina

Naxos se chlubí nejen impozantními památkami, ale i úchvatnou přírodní krajinou. Jedná se koneckonců o nejzelenější ostrov Kyklad. Vznešené hory, zelená údolí, pěkné pláže a venkovské vesničky povznesou náladu všech milovníků přírody. Prozkoumejte horu Zas, vyzkoušejte windsurfing a další vodní sporty nebo pěší turistiku.

Typické bílé řecké domečky

Pláže a koupání na Naxosu

Pláže ostrova Naxos se pokládají za jedny z nejlepších na Kykladských ostrovech. Pobřeží lemují zátoky vytvářející řadu úžasných písečných a nepřeplněných pláží s kobaltovými vodami. Neopouštějte Naxos před návštěvou pláží Mikri Vigla, Agios Georgios a Plaka. Agios Georgios a Aliko najdete v chráněné oblasti s cedrovým lesem.

Přístav ostrova Naxos

Díky charakteristické délce se pláže Naxu liší od těch na jiných ostrovech Kyklad. Většina má jemný bílý písek a křišťálově modré vody. Nejhezčí se nalézají na západní straně, která je také turisticky nejrozvinutější. Mezi nejznámější se řadí nejdelší pláž Plaka a Agios Prokopios, obě dobře organizované s lehátky, restauracemi a hotely.

Některé pláže, např. Mikri Vigla, prosluly díky skvělým podmínkám pro windsurfing a kitesurfing. Pokud cestujete s dětmi, zkuste Saint Georges s mělkými vodami a potřebným vybavením. Chcete-li trochu soukromí, hledejte malé zátoky na pláži Orkos. I severní strana nabízí řadu pláží a divokých zátok, avšak s nižší kvalitou písku a vody.

Smaragdové vody Egejského moře

Pláže tady mají různé - já miluji ty písčité

Doprava na ostrov Naxos

Ostrova Naxos lze snadno dosáhnout letadlem či trajektem z různých míst po celém Řecku. Letiště Naxos je však malé a přijímá pouze vnitrostátní lety. Nejsou tedy k dispozici přímé lety ze zahraničí. Musíte napřed letět do Athén a poté využít vnitrostátní let nebo trajekt z hlavních přístavů Pireus a Rafina. Trajekty z Athén jezdí denně po celý rok.

Naxos ukáže autentické Řecko

Počasí ostrova Naxos

Naxos zažívá středomořské klima s relativně mírnými deštivými zimami a teplými slunečnými léty. Vnitrozemské oblasti bývají v zimě mnohem vlhčí a chladnější. Naxos je obecně větrný a v létě jej ochlazuje častý vítr ze severu.

Denní průměrná teplota vzduchu se pohybuje od 12 °C v lednu a únoru do 24,5 °C v červenci a srpnu. Srážky se koncentrují od října do března a nejsou hojné, ročně dosahují až 500 mm.

Řecká gastronomie nabízí výborné mořské plody

Naxos závěrečné shrnutí

Naxos je krásný ostrov. Velmi autentický a jedinečný. Je hůře dopravně dostupný a možná proto ho přeci jenom míjí největší proud turistů. Na toho, kdo ale dokáže překonat tyto překážky, tak čeká nádherná dovolená.

Idylické vnitrozemí ostrova v podvečer

Diskuze ke článku