Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Rhodos – Pláže, zajímavosti, vše pro dovolenou

Rhodos patří do řeckého souostroví Dodekanésy, které jsou roztroušeny podél tureckého pobřeží a jsou nejjižnější skupinou řeckých ostrovů a díky tomu i nejslunečnější.

Rhodos je nádherné místo na dovolenou, kam také každoročně míří stovky tisíc Čechů. Pojďme si tento krásný ostrov představit blíže.

Krásy ostrova Rhodos

Rhodos základní fakta

Ostrov je dlouhý na délku zhruba 78 km a na šířku 38 km. Celková plocha 1400 km². Rhodos je poměrně hornatý a členitý. Nejvyšší vrchol Attaviros uprostřed západní části ostrova má výšku 1.215 m n. m. Je to krásný ostrov s nespočtem přírodních i historických krás. Rádi vám některé představíme.

Na Rhodosu žije 115 tisíc obyvatel, což je třetí největší číslo z řeckých ostrovů. Podle hustoty osídlení je to ale až někde na desátém místě.

Na ostrově je mnoh skvělých pláží - Ostria, Lee, Traganou, kterou si vyberete?

Historie ostrova Rhodos

Ostrovy se těšily nemalému zájmu nejrozdílnějších nájezdníků. Jejich stopy jsou na ostrovech Dodekanezy dodnes.

Na Rodu například naleznete zbytky chrámů vystavěné Dóry. Ostrovy velmi ovlivnili johanité, kteří ovládali oblast až do roku 1522, kdy je vystřídali Turci. Po nich na ostrovech naleznete řadu zajímavých staveb z doby turecké nadvlády.

Pobřeží ostrova v zapadajícím slunci

Italové ovládali Dodekanésy od roku 1912, na ostrovech zanechali řadu zajímavých staveb, například na ostrově Rhodos a Leros. Dodekanesy byly připojeny k Řecku až v roce 1948 jako poslední území.

Rhodos je největší z ostrovů Dodekanesy. Před dobytím rytířským řádem sv. Jana (rok 1306) byl Rhodos významným byzantským centrem.

Rhodos je nejslunečnějším ostrovem Řecka, údajně zde 300 dní v roce nezaprší.

Kočky jsou tady všude

Typický malý řecký kostelík

Rhodos památky

Na Rhodosu nalezneme pozoruhodné památky z doby Dórů. Například osady Kamérios, Ialyssós a Lindos podle Homéra založili Dórové. Archeologické vykopávky na začátku 20. století však prokázaly, že místa byla osídlena už v době neolitu.

Členité řecké pobřeží

Kamerios

Určitě navštivte starověký Kamérios, kdysi centrum dórské kultury, který nabízí zajímavou podívanou, zbytky chrámu Athény Polias (6.st. př.n.l.). Nedaleko je malebný přístav Skala Kameirou, který sloužil městu Kamerios jako významný přístav. Legenda říká, že město založil vnuk krále Minoa.

Ialyssós památky

Na severu ostrova Rhodos je Ialyssós, starověké město s pozůstatky akropole ze 3. stol. př.n.l., které leží na náhorní plošině a je odtud pozoruhodný výhled do celého kraje.

Řecko má opravdu výbornou kuchyni

Město Lindos kompletní průvodce

Nejúchvatnějším místem, kde jsou mimo jiné i dórské památky je Lindos. Lindos patřil mezi nejvýznamnější města ostrova Rhodos. Nad 2 kouzelnými plážemi se tyčí zvětralý útes s akropolí.

Prvním obyvatelem tohoto místa prý byl podle mythologie sám bůh Helios, který je patronem ostrova. Není to jistě náhoda, protože ostrov Rhodos má nejvíce slunečních dní ze všech řeckých ostrovů.

Na Rhodosu je mnoho úžasných památek

Význam tohoto místa dokládá i to, že většina lodí, které obyvatelé Rhodu zaslali do trójské války byly z Lindu. Největšího rozkvětu Lindos doznal za vlády Kleovúla, který byl jedním ze sedmi mudrců starověkého Řecka.

Ve městě vznikají veřejné budovy a významné stavby. Obchod se čile rozvíjí a Linďané si razí mince se lví hlavou (6. stol. př.n.l.). Kleovúlos staví městský vodovod a nový chrám bohyně Athény.

Jedna z obyčejných vesnic na Rhodosu

Jedna z krásných zátok na Rhodosu

Kronika Lindosu

Lindos měl i svoji kroniku, kterou napsal na 2 mramorové desky kněz Timachidas. Jsou zde vyryta jména významných návštěvníků chrámu bohyně Athény a záznamy mluví i o darech návštěvníků. Lindos byl proslulý i významnou sochařskou školou, vznikl zde i jeden z divů světa Kolos rhodský. V Lindosu vznikl důležitý námořnický kodex, který se stal základem pro římské a později současné námořní právo.

Romantické zákoutí s rybářskou lodí

Vydáte-li se na akropoli (cca 115 m n.m.), naskytne se Vám nádherný výhled na celý záliv. Pozoruhodné je i středověké schodiště, které zde s opevněním nechali postavit rytíři řádu johanitů. Lindos v té době byl správní a soudní středisko se sídlem 12 rytířů, významných mužů řádu.

Mapy ostrova Rhodos
Na samostatné stránce jsme pro vás připravili mapy ostrova Rhodos.

Pokud se nebudete chtít vydat pěšky, můžete si pronajmout oslíka, který Vás zaveze pod akropoli. Rozhodně však nevynechejte toto pozoruhodné místo s památkami z doby helénské, byzantské a z doby středověku.

Rhodos je také plný zeleně a květin

Lindos jako národní památka

Vesnička s oslnivě bílými domky a tradičními dveřmi je dnes národní památkou, která je přísně střežena, aby bylo zabráněno necitlivým zásahům další výstavby. Typickými lindskými domy jsou stavby tzv. archontiká, která mají zdobené kamenné vchody. Často se zde opakuje motiv zkroucených lan, kotev a řetězů.

Není to náhoda, protože mnohé z nich postavili bohatí námořní kapitáni. Vejdete-li, často se ocitnete na dvorku ozdobené květinami a vydlážděné speciální dlažbou malých dvojbarevných oblázků, která je typická pro Rhodos a nazývá se choklákia.

Rhodos je také známý kvalitními hotely

Dekorativní mozaiky na Choklákia

Choklákia jsou dekorativní mozaiky typické pro ostrovy Dodekanézy, mnoho jich naleznete i na Rhodos. Toto staré řemeslo se používá už od doby byzantské a některé mozaiky jsou opravdu staré. Naleznete je uvnitř domů, kde přinášejí svým obyvatelům v letních měsících příjemný chlad, na nádvoří kostelů a klášterů, na náměstích a návsích.

Nezřídka jsou to skutečná malá umělecká díla, bílé a tmavé oblázky vytvářejí zpravidla geometrické obrazce, ale i složitější vzory květin a zvířat. Stávají se tak významným architektonickým prvkem, který dotváří zdejší krajinu.

Drsná část pobřeží

Zajímavé typy staveb na Rhodosu

Jednoduché venkovské stavby postavené ze dřeva, kamene a vápna, většinou jednobarevné. Naleznete je především ve vnitrozemí nebo v malých rybářských vesnicích.

Rhodos je velmi slunečný ostrov

V době turecké okupace museli obyvatelé opouštět Staré Město a žít za hradbami města. Stavěli zde nové domy většinou jednopatrové a bez ozdob. Vznikla tak nová čtvrť, která se nazývá marasia.

Kamenné věže zde zanechali rytíři řádu johanitů, ve věžích se bydlelo, ale sloužily samozřejmě i pro obranu. Jsou neomítnuty, ale s velmi pečlivě zpracovaným kamenem. Součástí věže jsou i střílny. Najdete je ve Starém Městě a ve vesničce Trianda.

Oblíbená výletní stezka

Další fotka a další jiná krajinka, Rhodos je opravdu neuvěřitelně rozmanitý

Ve Starém Městě jsou nádherně zdobené turecké domy, které jsou charakteristické nejen nádhernou výzdobou, ale i typickými dřevěnými arkýři a zářivou barevností.

Velmi krásné většinou dvoupatrové stavby naleznete na Lindosu. Stavěli si je kapitáni v době turecké okupace, kdy Lindos prosperoval díky námořnímu obchodu. Domy jsou z kamene a mají mramorové reliéfy, zdobené střechy a fasády. Dvory jsou plné květin a jsou vydlážděné kamennou mozaikou choklákia.

Takhle nějak si představuji ráj

Rhodos a červencové svátky

16.7. – Agias Marinas ve vesnici Apolakia
16.7. – Agia Marina v malém městečku Paradisi blízko letiště a vesnice Koskinou
19.7. – Profit Ilias před kostelem Ilias na hoře Profiti Ilias a v klášteře Profiti Ilias ve Faliraki na kopci Faliraki
20.7. – Agios Filimonas ve vesnici Arnitha
22.7. – Agia Paraskevi blízko vesnice Kalithies – tanec, hudba, barbecue
25.7. – Agias Paskevis ve vesnici Katavia
26.7. – Agios Panteleimonas  ve vesnici Katavia
27.7. – Agias Irinis ve vesnici Mesanargos
29. – 30.7. – Agios Soulas v Saint Silias ve vesnici Soroni – včetně závodu oslů

Rhodos pláže

Nejlepší pláže na ostrově Rhodos? Jednoznačně doporučujeme: Ostria, Lee, Traganou, Oasis, Agathi, Agios Pavlos, Traounou, Plakia, Haraki, Tsambika, Lindos, Stegna. Každý si najde svojí vysněnou pláž.

Prázdninová pohoda na ostrově Rhodos

Už hledáte zájezd na Rhodos?

Rhodos závěr

Ostrov Rhodos je úžasné místo na dovolenou. Je to ta pravá esence Řecka. Velký ostrov, který může nabídnout nádherné pláže, úžasné přírodní scenérie, zachovalé památky, autentickou kulturu i skvělou úroveň služeb. Neuvěřitelná rozmanitost a krása. Na Rhodosu je opravdu radost trávit čas. Návštěvu vám tedy můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku