Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pňovanský most přes řeku Mži – Unikátní železniční a turistický most

Pňovanský most je nádherným železničním mostem, který vede přes vodní nádrž Hracholusky. Na konstrukci je zároveň položena unikátní turistická lávka. Most se nachází v okrese Tachov v Plzeňském kraji.

Pňovanský most se představuje

Most přes údolí řeky Mže u Nového Dvora je působivou technickou památkou budování husté železniční sítě na našem území.

Svou délkou a velikostí je i neobvyklou ukázkou staveb stavěných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby tuzemských drah na konci 19. století.

Pňovanský most nová lávka

Technické parametry mostu

Pňovanský viadukt přes údolí řeky Mže se skládá ze 3 ocelových mostních polí o celkové délce 210 metrů. Výška mostu nad současnou hladinou vodní nádrže Hracholusky je 30 metrů.

Přístupová cesta na most

Od dna údolí je to pak 50 metrů. Železniční most byl uveden do provozu začátkem června roku 1901. Byl součástí železničního spojení do Bezdružic, což je obec, která se nachází zhruba 30 kilometrů severozápadně od Plzně.

Pohled na Pňovanský most z vrchu

Třetí nejvyšší most v České republice

Pňovanský most je kamenný most s ocelovou konstrukcí. Ocelová konstrukce mostu byla několikrát opravována. První oprava proběhla v letech 1969 až 1972, druhá v letech 2018 až 2019.

V té době došlo nejenom ke generální opravě mostu, ale také k výstavbě nové lávky pro cyklisty. V současné době se jedná o třetí nejvyšší most v České republice.

Pňovanský most je opravdu velkolepý! Délka 210 metrů.

Návštěva železničního mostu

Návštěva železničního mostu je možná. Od železniční zastávky Českých drah Pňovany můžete jít podél vlakového nádraží po cyklotrase číslo 37. Projdete viadukt a za viaduktem se dáte lesní cestou, která mírně klesá dolů.

Zhruba po 10 minutách mírné chůze dojdete k rozcestí Pňovanský most. Z druhé strany vodní nádrže do blízkosti mostu vede lesní cesta, která vede z Malovic do Butova.

Tuto lesní cestu využívají především místní chataři. Po ní vede rovněž cyklotrasa číslo 2214.

Nová lávka byla otevřena roku 2019

Pěkná místa k focení

Krásné místo pro focení mostu je z mýtiny, která se nachází vlevo od mostu. Fotografie v úrovni mostovky je možné dělat jedině z bezdružické strany mostu.

Pňovanský most je obklopený krásnou přírodou

Přehrada Hracholusky

Vodní nádrž Hracholusky je 22 kilometrů dlouhá. Celková plocha přehrady má 400 hektarů. Již více než 40 let brázdí po hladině přehrady parník Plzeň, který má na své palubě 150 míst.

Svézt se na parníku můžete v letních měsících. Parník vyplouvá ze svého stanoviště pravidelně každý den kromě pondělí a pátku, v září pak pouze o víkendech.

Dvacetikilometrová výletní projížďka trvá jeden a půl hodiny. Parník vyjíždí z hráze Hracholusek a míří na Butov, což je malebná rekreační oblast u břehu Hracholuské přehrady.

Detail nové lávky pro turisty a cyklisty

Pňovanský most závěrečné shrnutí

Pňovanský most je krásný most sám o sobě. Řešení turistické lávky doslova pověšené na historickém mostu je také unikátní a hodně zajímavé. To nejlepší ale uvidíte všude okole – na cestě sem. Řeka Mže, přehrada Hracholusky a okolní krásná příroda, především to stojí za to. Tady si můžete užít opravdu krásný pěší nebo cyklistický výlet. Nenechte si ho ujít!

Diskuze ke článku