Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Skiathos – Méně známý řecký ostrov

Řecký ostrov Skiathos na severozápadě Egejského moře je nejzápadnějším ostrovem ve skupiny Severní Sporady, kde platí také za turisticky nejoblíbenější.

Je možná malý, ale každé léto přitahuje tisíce návštěvníků, zejména mladých díky rušnému nočnímu životu. Ostrov nicméně představuje skvělou destinaci také pro rodiny.

Skiathos základní fakta

Skiathos s rozlohou cca 60 km2 leží východně od poloostrova Pelion a západně od ostrova Skopelos. Je asi 12 km dlouhý a 6 km široký a jeho obvod je 48 km. Má členité pobřeží se zálivy, mysy a poloostrovy. Terén je hornatější na severním pobřeží, s nejvyšším vrcholem Stavros tyčícím se 433 m n. m. na hoře zvané Karafiltzanaka.

Nádherné azurové moře kolem ostrova Skiathos

Severozápad ostrova je drsný a nepřístupný s mysem Kastro. Jihovýchod je naopak klidný. Tam najdete hlavní město a přístav Skiathos, na západní straně stejnojmenného zálivu.

Malý přístav na ostrově Skiathos

Města a obce

Hlavní město překypuje jednoduchými bílými domy s taškovými střechami a úzkými uličkami. Kosmopolitní městečko má vedle podniků s řeckou i mezinárodní kuchyní také příjemné kavárny a kluby otevřené celou noc. Většina zábavy se soustředí na hlavní ulici Papadiamanti a nábřeží. Starý přístav je navzdory vysokému turismu malebný a vhodný k procházce.

V rytmu párty

Nejlepší bary a kluby jsou v oblastech Old HarbourAmmoudia. Pokud toužíte ochutnat místní delikatesy, vydejte se do města Skiathos, kde sídlí nejlepší restaurace.

Moře láká ké koupání, potápění i výletům na lodi

Přírodní krásy ostrova Skiathos

Idylický ostrov Skiathos se chlubí krásnou přírodou plnou borovic a více než 60 nádhernými plážemi v jižní části. Mezi nejhezčí pláže patří Koukounaries, LalariaBanana. Poslední z nich je obzvláště oblíbená mezi mladými, díky zařízením pro vodní sporty a legendárním plážovým večírkům. Potápěčská centra nabízejí kurzy a výlety na blízké ostrovy.

Na severní straně ostrova Skiathos se schovává mnoho krásných jeskyní, k nimž se dá dostat pouze lodí. Stejně jako ostatní Sporady je Skiathos hustě zalesněn borovicemi, platany, duby a olivovníky a má také různé druhy rostlin.

Nejvíce lesnatá je východní strana, ekologicky chráněná a celým Řeckem uznávaná jako vzácný biotop.

Běžná momentka z přístavu

Ostrov Skiathos je posetý památkami

Ráj pro turisty a hikery

Milovníky přírody potěší Skiathos 197 km dlouhou sítí turistických stezek, představujících ideální způsob průzkumu místních krás. Stezky vedou na osamělé pláže, ke starým klášterům a na vrcholy kopců s úžasnými výhledy. Na ostrově je dokonce centrum pro jízdu na koni, které umožňuje vyjížďky do přírody nebo podél pobřeží.

Malebné zákoutí v hlavním městě ostrova Skiathos

Památky ostrova Skiathos

Vedle pláží, přírody a klubů můžete objevovat i kulturní stránku ostrova. Bourtzi, benátská pevnost ve městě Skiathos, sedí na zeleném poloostrově plném borovic a nabízí úchvatný výhled na rozlehlé moře. K dalším významným místům se řadí dům řeckého spisovatele jménem Alexandros Papadiamantis a kláštery EvangelistriaKounoupitsa.

Skiathos láká na své úzké uličky

Doprava a cestování na Skiathos

Mezinárodní letiště Skiathos leží na severovýchodě a celý rok přijímá lety z Athén (doba letu asi 30 minut) a několik sezónních letů z různých míst Evropy. Letiště leží asi 5 km od centra města Skiathos.

K dispozici je také pravidelná lodní doprava s odjezdy z přístavů Volos a Agios Konstantinos. Neexistují však přímé trajektové linky z Athén.

Letiště je v těsné blízkosti pláže

Počasí Skiathos

Na ostrově bývá krásně po celý rok. V létě se průměrná denní teplota pohybuje okolo 30 °C, od poloviny července do poloviny srpna může dosáhnout i maxima 37 °C.

Ostrov je však plný stromů, což činí vysoká vedra snesitelnějšími. Často také fouká osvěžující vánek. Zvláštností jsou silné větry typické pro Egejské moře, takže např. při výletech lodí bude dobré myslet na teplejší oblečení. Od června do srpna lze zažít slabé i silnější přeháňky, vzácněji bouřky.

Tradiční řecké taverny lákají k návštěvě

Stmívání nad ostrovem Skiathos v Řecku

Diskuze ke článku