Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Smržovka a sáňkařská dráha

Město Smržovka najdete v okrese Jablonec nad Nisou v podhůří malebných Jizerských hor. Na katastru městě najdete také přírodní sáňkařskou dráhu, která je dlouhá čtyři kilometry.

Smržovka

Smržovka je město, které má něco přes 3.500 obyvatel. Malebné městečko se například může pyšnit krásným kostelem sv. Archanděla Michala nebo důmyslným železničním viaduktem.

Poloha města Smržovka

Smržovka je ze všech stran obložena kopci a lesy. Na jihu je to lesnatý hřeben Černé studnice a na severu je to pro změnu Buková hora.

Nejvýše položeným místem obce je Černá studnice, která se vypíná do výšky 869 metrů nad mořem.

Romanticky zasněžené okolí Smržovky

Krátká historie obce

Vznik obce Smržovka se datuje do 16. století. Většina zdejšího obyvatelstva hovořila německy. Průmyslový boom města začíná na konci 19. století, kdy zde vznikají sklářské hutě a brusírny. Dnes je město vyhledávaným místem turistů.

Současnost obce

Nádherné je především okolí Smržovky. Pokud do města zavítáte, tak byste si určitě měli udělat výlet na rozhlednu Černá studnice, odkud je čarokrásný výhled na Jizerské hory.

Start sáňkařské dráhy je u kamenné rozhledny Černá studnic

Popis sáňkařské dráhy

Sáňkařská dráha vede krásnými lesy a po obecních cestách. Start dráhy je u kamenné rozhledny Černá studnice a konec ve Smržovce.

Konec sáňkařské dráhy končí u vleku Filip. Celkové převýšení dráhy je 316 metrů. Vše je velmi dobře označeno, takže zabloudit zde nemůžete.

Půjčovna saní

Pokud nevlastníte saně, můžete si u sáňkařské dráhy zapůjčit kvalitní turistické nebo luxusní sportovní saně, které mají označení JK SPEED 127.

Dráhu si užijí hlavně děti

Na 2 hodiny stojí zapůjčení saní na 200 korun. Celodenní zapůjčení saní pak vyjde vaší peněženku na 300 korun. Vratná kauce je 500 korun. V půjčovně je celkem k dispozici 25 turistických a 50 sportovních saní.

Sáňkařská dráha pouze pro rekreační účely

Sáňkařská dráha z Černé studnice protíná na jednom místě obecní silnice do samoty Berany. V tomto místě najdete dostatečně velké upozornění, abyste ze svých sání sesedli a vozovku bezpečně přešli na druhou stranu.

Přírodní dráha z Černé studnice neslouží pro sportovní účely, ale je určena pouze rekreačním sáňkařům. Jedná se o nenáročnou dráhu, která je určena především k zimním radovánkám.

Smržovka je parádní jízda!

Smržovka praktické informace

Skiareál Filip je dobře dostupný hromadnou dopravou. Vlaková zastávka Smržovka střed je od areálu vzdálená 200 metrů. Autobusová zastávka Bílý Mlýn pak pouhých 100 metrů. Parkování aut a zájezdových autobusů je zajištěno na centrálním parkovišti číslo 3 ve skiareálu Filip.

Sáňkařská dráha končím v místním oblíbeném ski areálu Filip

Jízda na dráze je zdarma

Jízda na dráze není náročná, ale je potřeba být ohleduplný k dalším sáňkařům. Vstup na dráhu je zdarma a není nikterak časově omezen. Majitelé dráhy však přesto radí, abyste jízdu na saních absolvovali do setmění, protože sáňkařská trasa není uměle osvětlena.

Smržovka a sáňkařská dráha závěr

Smržovka je malebná obec na úpatí Jizerských hor. Rozhodně si zaslouží více turistů, kteří budou jezdit přímo a jenom sem. Za nás říkáme – nenechte si to ujít, a to samozřejmě včetně hlavní zdejší atrakce a to sáňkařské dráhy.

 

Diskuze ke článku

0/100