Obec Lenora najdete v krásném údolí Teplé Vltavy na Šumavě zhruba 15 kilometrů jižně od jihočeského města Vimperk v nadmořské výšce 765 metrů nad mořem.
Historie obce a sklárny
Obec Lenora vznikla v 19. století kolem místní sklárny, kterou nechal založil Jan Meyer v roce 1834.
Postavená sklárna byla pojmenována po Eleonoře, což byla choť majitele panství Jana Adolfa Schwarzenberka.
Celý název sklárny zněl tehdy „Eleonorenhain”, což v českém překladu znamená „Eleonořin háj“. Sklárna skončila svou výrobu v roce 1995. Od té doby se mění majitelé a v současné době sklárny již nefungují.
Zajímavosti obce
V obci se v minulosti vše točilo kolem sklářské huti, takže bohatou sklářskou tradici v obci připomíná zajímavá expozice historického skla ve sklářském muzeu.
Mezi další pozoruhodné turistické magnety v obci patří veřejné pečení chleba ve staré peci.
Krásná technická památka je zdejší krytý dřevěný most, který byl dlouhou dobu využíván k manipulování plaveného dřeva z okolních rozsáhlých boubínských lesů. V dalších odstavcích si vše představíme blíže.
Dřevěný most
Na samém konci obce Lenora směrem na Volary, najdete pod silnicí výjimečnou technickou památku.
Jedná se o krytou dřevěnou lávku, která pochází z roku 1870. Stará lávka spojuje břehy Teplé Vltavy.
Unikátní lávka, která je krytá šindelovou střechou, je dlouhá 25 metrů. Lávka je připevněna na žulových pilířích a je chráněnou kulturní památkou.
Pečení chleba
Místní raritou je veřejná pekárna, kterou si místní postavili v první půlce 19. století. Obyvatelé Lenory chtěli společným pečením chleba ušetřit na tehdy drahém palivu.
Historickou pec zachránila v roce 1997 skupina místních nadšenců do starých památek. Skupina místních dobrovolníků a nadšenců nakonec pec opravila a nadále se o ní svědomitě stará.
Výchozí bod pro celou řadu sportů
Lenora je významným centrem pro turisty, cykloturisty a vodáky. Je kupříkladu východiskem pro pěší výlety na Boubín.
Vodáci zde pro změnu začínají sjíždět oblíbenou Vltavu. Lenorou rovněž prochází šumavská cyklomagistrála, která má označení č.33 a vede ze Železné Rudy do Vyššího Brodu.
Dobré dopravní spojení a obec Lenora
Výhodou Lenory je, že má velmi dobré dopravní spojení vlakem i autobusem. O prázdninách sem dokonce jezdí parní vlak ze stanice Stožec.
Ráj pro vodáky
Lenora je taktéž učiněným rájem pro vodáky a rybáře. Zdejší úsek Vltavy totiž nabízí
bohaté rybářské zážitky při lovu pstruhů a lipanů.
Pro začínající vodáky pak mohu doporučit trasu, která vede z Lenory na Soumarský Most. Jedná se zhruba o hodinový výlet, který je ideální pro rodiny s malými dětmi. Vodácká trasa vede v krásné přírodě a je vhodná zejména pro prvosjezdy.
Obec Lenora jako výchozí bod výletů
1. Po zelené na sever přes osadu Kapliace a dál na Boubín.
2. Po modré na jih směr Radvanovický zlatý hřbet – po 4,5 km se spojuje s Prachatickou zlatou stezkou.
3. Po Vltavě po proudu – Soumarský most (cca 5 km).
Obec Lenora závěr
Lenora je na první pohled trochu všední obec. Zapadlá větší vesncie, kdesi na Šumavě. Právě to jí ale dává její svébytné kouzlo. Lenora samotná nezaujme svou velkolepostí, ale svou prostou nádherou a přírodou, která ji všude obklopuje. Když se sem vydáte na dovolenou budete to mít blízko do mnoha těch nejhezčích částí Šumavy. Stejně tak vodáci si tady užijí asi ten nejhezčí úsek Vltavy.
Lenora je taktéž učiněným rájem pro vodáky a rybáře. Zdejší úsek Vltavy totiž nabízí bohaté rybářské zážitky při lovu pstruhů a lipanů. Pro začínající vodáky pak mohu doporučit trasu, která vede z Lenory na Soumarský Most. Jedná se zhruba o hodinový výlet, který je ideální pro rodiny s malými dětmi. Vodácká trasa vede v krásné přírodě a je vhodná zejména pro prvosjezdy.
1 Komentář