Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lázeňské město Zwiesel na německé straně Šumavy

Lázeňské město Zwiesel má v současné době zhruba 10 tisíc obyvatel a leží pod malebnými kopci v německé části Šumavy. Bavorské město je také prvním větším městem za českou Železnou Rudou.

Historie města Zwiesel

Bavorské město je proslulé zejména díky sklářskému průmyslu, jehož dynamický rozvoj umožnila okolní těžba minerálů.

První písemné zmínky o kapli ve Zwieselu jsou z roku 1255. Na konci 13. století už bylo město známým překladištěm pro obchod se sousedními Čechami.

Malebné uličky města Zwiesel

Na rozhraní středověku a novověku město negativně poznamenaly války a požáry. Zwiesel byl častokrát nemilosrdně napaden a vypálen. Jednou to bylo Husity, podruhé pak Švédy nebo pandury.

Sakrální památky

Město je bohaté na sakrální památky. Za prohlídku stojí zejména neogotický kostel sv. Mikuláše, který se může pochlubit 86 metrů vysokou věží.

Katolický chrám s vysokou štíhlou věží byl postaven na konci 19. století. Dalším krásným kostelem je rokokový kostel Bergkirche Maria Namen, který má ve svých útrobách sochu svatého Jana Nepomuckého.

Zwiesel se může pochlubit hned několika zajímavými kostely

Všechno je tu čisté a upravené

Další památky města

Pod historickým centrem najdete tajuplný a spletitý systém podzemních chodeb. Tato mysteriózní středověká sklepení jsou v současné době přístupná široké veřejnosti a hojně jsou také využívána pro různé tematické výstavy a exhibice.

Úplná venkovská idylka

Místní lázně

Zwiesel jsou taktéž známé klimatické lázně. Ve městě najdete velký moderní aquapark, v kterém je nejenom velký venkovní bazén, ale také vnitřní bazény s teplou vodou a sauny.

Jak se do Zwieselu dostanete?

Z Plzně se do Zwieselu nejrychleji dostanete po hlavním silnici přes obce Klatovy a Železnou Rudu. Cesta autem vám zabere zhruba 90 minut.

Zwiesel je město s bohatou historií

Zwiesel obchody a zajímavosti

Ve městě je celá řada cenově dostupných supermarketů a obchodů včetně Aldi, Lidlu či Edeka. Z větších obchodů je potřeba zmínit OBI nebo KiK. V adventní době pak můžete vyrazit na populární vánoční trh do blízké vesnice Schweinhütt.

Hlavní třída v centru města

Letní aktivity

Zwiesel a jeho okolí je oblíbený především cyklisty. Především pro cyklisty na horských kolech je okolí Zwieselu ideálním místem.

Mezi více než 20 perfektně upravenými cyklotrasami jsou totiž i některé, u nichž musí být překonáno převýšení mezi 500 a 700 metry. To je doslova hozená rukavice pro náročné a ambiciózní cyklisty.

Zwiesel je proslulý sklářstvím

Zdejší sklo má výborné renomé

Mapa Zwieselu

Přehledná mapa centra města, která vám ulehčí orientaci.

Mapa města Zwiesel

Zimní aktivity

V zimních měsících se v okolí Zwieselu dá nejenom jezdit na běžkách, ale také provozovat netradiční zimní radovánky.

Jednou z nich je romantická jízda na saních krásně zasněženou krajinou Bavorského lesa. Je to nezapomenutelný zážitek, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Stačí se posadit do saní tažených koňským spřežením a nechat na sebe jemně působit jako divukrásný sen krásnou zimní krajinu.

Německá část Šumavy - Nationalpark Bayerischer Wald

Zwiesel závěr

Jenom kousek za hranicemi se ukrývá toto opravdu krásné a zajímavé město, které stojí za návštěvu. Město samo o sobě může nabídnout hned několik zajímavostí. To nejlepší ale najdete bezpochyby v jeho okolí v Nationalpark Bayerischer Wald. Zwiesel bych se nebál označit za hlavní město německé části Šumavy.

Diskuze ke článku