Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chlum u Třeboně průvodce – Zámek, ubytování, počasí

Obec Chlum u Třeboně najdete nedaleko města Třeboně v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. V současné době má městys okolo 1.900 obyvatel.

Historie obce Chlum u Třeboně

Dějiny obce sahají až do 14. století. Během staletí se na zdejším panství vystřídaly četné významné české šlechtické rody, takže majitelé Chlumu byli například Vítkovci, Rožmberkové nebo také Lobkovicové či Slavatové.

Zámek Chlum u Třeboně

Posledním pánem obce byl od roku 1875 synovec rakouského císaře Františka Josefa I., arcivévoda František Ferdinand d’Este.

Krásné zákoutí renesančního zámku

Chlum u Třeboně je městys

Titul městys získal Chlum u Třeboně ve svých bohatých dějinách hned dvakrát.

Poprvé to bylo císařským nařízením v roce 1857. Podruhé pak v roce 2006, kdy tak rozhodl parlament České republiky.

Památky obce

Nepřehlédnutelnou dominantou Chlumu je především krásný poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven v roce 1745.

Poutní chrám stojí na návrší a je obklopen cennými barokními sochami křesťanských světců. Ke kostelu se line velkolepé schodiště.

Prohlídka kostela stojí určitě za to, neboť vám přiblíží pohnuté dějiny Chlumu u Třeboně, který je neodmyslitelně spjatý s oběma velkými válečnými konflikty minulého století.

Rybník Hejtman v Chlumu u Třeboně

Zámek Chlum u Třeboně

Další historickou dominantou obce je zámek, což je dvoupatrová trojkřídlá budova s mansardovou červenou střechou.

Zámek má zářivou bílo žlutou fasádu a k budově zámku přiléhá rozlehlý park s celou řadou vzácných druhů dřevin a keřů. V současné době je však krásný areál v soukromým vlastnictví, takže zámek ani park není otevřen široké veřejnosti.

Zdejší chatičky jsou oblíbeným cílem dovolených

Ráj pro cyklisty

Chlum u Třeboně je v současné době populární místo pro trávení letní rekreace a dovolené. Je rájem především pro cyklisty, protože zde vedou četné cyklostezky.

Většina cyklostezek vede po hrázích zdejších četných rybníků, takže dokonale poznáte nevšední rybníkářský svět.

Tobogán u rybníku Hejtman v Chlumu u Třeboně

Výlety do okolí

Z Chlumu můžete navštívit především nedaleké malebné historické město Třeboň, ve kterém najdete renesanční zámek, zajímavou expozici sladkovodních ryb a vodárenskou věž z počátku 20. století.

Pro milovníky koupání pak mohu doporučit známý rekreační rybník Svět, který je situovaný na okraji Třeboně.

Koupání je tady opravdu skvělé

Rybník Hejtman

Při východním okraji obce je pak situován rybník Hejtman, ve kterém je možné se vykoupat. Rozloha rybníku je 82 ha. Rekreační rybník spatřil světlo světa už v 16. století.

Název dostal podle významného a úspěšného hejtmana Krajíře z Krajku. Rybník nabízí nejen skvělé koupání, ale je zde taktéž možné si zarybařit a ulovit si nějakou zdravou a chutnou večeři.

Chlum u Třeboně závěr

Chlum je krásné městečko a skvělé místo, kde strávit dovolenou. Hezká je obec sama o sobě, rybník nabízí krásné koupání, a i v okolí je opravdu hodně krásných míst, kam se můžete vydávat na výlet.

Diskuze ke článku