Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Zvíkov – Průvodcem hradem i zahradami

Pohádkově nádherný hrad Zvíkov je situovaný zhruba 20 kilometrů od jihočeskému Písku. Hrad je celoročně otevřen veřejnosti a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou krásné vyhlídky na okolní řeky Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Hrad Zvíkov se představuje

Hlavním magnetem prohlídky hradu je především Královský palác, jehož součástí je rovněž mohutná Hlízová věž.

Prohlídka hradu je bez průvodce a tvoří pouze jednu trasu. V suterénu se ve třech místnostech nachází stálá výstava věnována místním archeologickým objevům a nálezům.

Hrad Zvíkov je na velmi malebném místě

Následně prohlídka pokračuje do hradního sklepení. Severovýchodní část hradního paláce pak tvoří rozhlehlé terasy, kde byly v minulosti velkolepé královské sály a místností.

Další interiéry hradu

Součásti prohlídky jsou pak další hradní sály, které byly v minulosti zrekonstruované. V jedné z místnosti najdete například model celého hradu nebo staré transfery renesančních maleb či dobový historický nábytek.

Hlavní nádvoří hradu

Cesta hlavní branou kolem mohutných hradeb

Ze sakrálních uměleckých předmětů stojí za pozornost cenný oltář, který byl v minulosti umístěn v kostele sv. Mikuláše v Podhradí. Poslední prohlídkovou místností je hradní kaple, která byla postavena v druhé polovině 13. století. Z nádvoří paláce je rovněž přístupná galerie, ve které se pořádají sezónní výstavy obrazů.

Krajina kolem hradu Zvíkov je jako z pohádky

Zvon z města pod vodou

Od roku 2016 byla prohlídková trasa v Královském paláci obohacena o zajímavý exponát. Jedná se o zvon, který byl objeven v roce 1946 na břehu řeky Otavy. Zvon pochází ze 14. století a byl jistě součástí podhradního kostela sv. Mikuláše.

Vyjet na dovolenou v okolí je dobrý nápad

Osobnosti a hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov z největší pravděpodobností založil český král Přemysl Otakar I. Hrad tak nejprve patřil mocným Přemyslovcům. Později však přešel do správy Rožmberků, kteří byli tehdy přirozenými pány jižních Čech.

Část nádvoří hradu Zvíkov

Vstupní brána na hrad Zvíkov

Jak se k hradu dostanete?

Nejlépe pěšky. Z jihočeského Písku vede například značená zelená turistická cesta. Dobrá přístupnost k hradu je také na kole, neboť kolem hradu vede cyklostezka číslo 1149. Dále se k hradu dostanete autem. Za obcí Zvíkovské Podhradí je parkoviště, které je od hradu vzdálené 400 metrů. Nejbližší vlakovou stanicí je pak zastávka Vlastec, která je od hradu vzdálená 7 kilometrů.

Interiéry hradu Zvíkov nedávno prošly nákladnou rekonstrukcí

Vstupné a otevírací doba

Hrad Zvíkov má pouze jeden prohlídkový okruh bez průvodce, který stojí 120 Kč, respektive 80 korun. Rodinná vstupenka přijde vaší peněženku na 310 korun. Hrad je otevřen od května do konce října. V letních měsících jsou brány hradu otevřeny každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Pohled na nádherné fresky

Hrad Zvíkov závěr

Zvíkov je majestátný a krásný hrad, jako z pohádek. Pohled na mohutnou gotickou architekturu s krásnou vyhlídkou na vodu v pozadí je opravdu ohromující a stojí za to. Interiéry jsou také zajímavé a možnost projít si hrad v klidu bez průvodce určitě také mnoho lidí ocení. My dáváme palec nahoru a doporučujeme Zvíkov k návštěvě.

Model hradu Zvíkov

Malby v hradní kapli

Diskuze ke článku