
Istrie je malebný poloostrov ve tvaru trojúhelníku, který se na mapě Chorvatska rozkládá na jeho severozápadě a hraničící se Slovinskem.
Hlavní město Istrie je Pazin a v současné době má okolo 206 000 obyvatel. Celková rozloha poloostrova činí 3.476 kilometrů čtverečních. Celkově se zde nachází 10 měst a 29 obcí.
Istrie se představuje
Istrie je hodně skalnatý poloostrov, který obklopuje průzračně čisté Jaderské moře. Poloostrov s bohatou historií nabízí významné římské památky i ruiny opevněných středověkých měst.
Najdete zde nejenom překrásná města, ale také úchvatnou a rozmanitou přírodu. Na své si zde přijdou příznivci vodních sportů, ale také turistiky a cyklistiky.
Více o poloostrově Istrie
Máme pro vás i další zajímavé průvodce Istrií:
Krátké dějiny Istrie
Pojmenování poloostrova pochází od ilyrského kmene Histrů, kteří zde bydleli před příchodem Římanů.
Po Římanech zde přicházely další kmeny a národy, ať už to byli Chorvaté nebo Benátčané.
Od druhé poloviny 19. století byla Istrie pro změnu populárním letoviskem rakousko-uherské šlechty a armády. Chorvatsku přibyla Istrie až v roce 1991, přičemž od roku 1947 byla součástí Jugoslávie.
Top místa
Poreč a Pula
Mezi nejzajímanější a zároveň nejcennější místa patří lokality na západě poloostrova, kde leží města Poreč a Pula. Tato neobyčejná přístavní města nabízejí vůbec jedny z nejvýznamnějších chorvatských architektonických památek.
V Poreči se jedná o Eufráziovu baziliku, která je zapsaná na prestižním seznamu UNESCO pro své věhlasné byzantské mozaiky a v Pule se nachází jeden z největších dochovaných římských amfiteátrů na světě.
Výlet po opevněných městech
Své kouzlo mají i opevněná města, která se nacházejí ve vnitrozemí Istrie. Mnohá tato opevněná města jsou k vidění na tzv. „Hlaholské stezce“, která se vine mezi Ročem a Humem.
Je celkově dlouhá pouhých 7 kilometrů a byla v minulém století vytyčena jako památka na starobylé chorvatské písmo, které používali i Cyril s Metodějem. Kolem cesty uvidíte jedenáct významných hlaholských dokumentů, které popisují události z 9. století po Kristu.
Pláže
Turistický ruch se soustřeďuje především na západním pobřeží, ovšem istrijské pláže v rámci celého Chorvatska nepatří zdaleka k těm nejlepším, protože většina pláží mají docela tvrdý betonový povrch a přístup k moři není často příliš snadný a jednoduchý.
Přesto tu najdete i některé velmi nádherné pláže, které stojí za to navštívit.
Za všechny jmenujme písečnou pláž Bijeca v letovisku Medulinu, které je situované na jihu Istrie. Jedná se o nejoblíbenější istrijskou pláž, která díky pozvolnému vstupu do azurového moře je vhodná především pro rodiny s dětmi. Kolem pláže jsou navíc vysoké borovice, které poskytují dostatečně příjemný a blahodárný stín.
Gastronomie
Gastronomie je na Istrii na jedničku, a to hlavně díky zde četně rostoucím lanýžům či třeba chutnému divokému chřestu, který je obzvláště dobrý v křupavém těstíčku se sýrem.
Co si dát k pití
V letních měsících osvěží nejvíce pivo. Na Istrii dominují klasická chorvatská piva jako jsou značky Ožujsko, Karlovačko nebo Pan. Jedná se o světlá piva ležáckého typu. Pro večerní posezení k večeři si pak doporučují dát láhev červeného cabernetu z Poreče.
Nakupování
Nejvýhodnější je na Istrii nakupovat ve velkých supermarketech, protože jejich ceny jsou nejnižší. Doporučuji především supermarkety Konzum nebo Studenac či Plodine.
Osobně se mi nejlépe nakupovalo v supermarketu Plodine, kde je velký a přehledný výběr všech potravin a i ceny jsou zde přijatelné. Skvělý je například supermarket Plodine v městech Novigrad, Pula a Poreč.
Suvenýry
Mezi nejžádanější suvenýry z Istrie patří proslulé levandule a vděčný rozmarýn. Výrobků z levandulí je opravdu nepřeberné množství, ale nejskladnější je zakoupit si levanduli v mýdle nebo v šamponu či v mořské solné směsi.
Tento typ suvenýrů potěší především ženy a dívky. Muži pak pro změnu ocení spíše nějakou kvalitní pálenku, takže neprohloupíte, když si zde zakoupíte kvalitní pálenku z hroznů (lozovača) nebo ze zdejších skvělých hrušek (kruškovica).
Silniční doprava
Istrie má docela slušnou silniční síť. K dispozici jsou 2 zpoplatněné dálnice:
- Dálnice A8 spojuje Rijeku s Pazinem.
- Dálnice A9 pro změnu Pulu se severozápadním cípem poloostrova.
Celkově se jedná o 145 kilometrů dálnic. Mimo dálnice jsou na Istrii i další silnice, důležitá je především silnice D66, která je dlouhá 90 kilometrů a vede od Opatije do Puly. Dopravu mezi městy zajišťují autobusy.
Kvalita silnic
Kvalita silnic je na Istrii velmi dobrá. Projeli jsme téměř všechny části Istrie a nemůžeme si na nic stěžovat. I asfaltovaná silnice přes velmi táhlý a strmý kopec Učko (okolo 1400 metrů na mořem) byla ve velmi dobrém stavu.
Železniční doprava
Železniční síť není na Istrii příliš hustá. Železnice z Terstu do Puly se napojuje na trať mezi slovinskou Lublani a chorvatskou Rijekou a z Rijeky míří vlaky i do Záhřebu.
Lodní doprava
Na větší ostrovy v okolí Istrie se dostanete trajektovými linkami. Největším chorvatským přepravcem ve veřejné lodní dopravě je státní společnost Jadrolinija, která zajišťuje většinu trajektových linek.
Na ostrovy poblíž Istrie však také jezdí výletní lodě. Kupříkladu na Brijunské ostrovy se dostanete za patnáct minut z letoviska Fažana.
Z jiného pohledu
Přečtěte si také tyto články o Istrii.
- Istrie s dětmi – Je Istrie připravena na rodiny?
- Ubytování na Istrii – Kempy, apartmány, hotely a další.
- Počasí na Istrii – Aktuální i dlouhodobé předpovědi.
Podnebí
Podnebí v Istrii je středozemní s dostatkem slunečných dnů. Během letních měsíců převažují vysoké teploty, které šplhají k 25 stupňům Celsia. Srážky jsou zde minimální, takže se jedná o ideální destinaci pro letní dovolenou.
Jarní a podzimní měsíce se taktéž nesou ve znamení příjemného a solidního počasí s teplotami v rozmezí 12 až 20 stupňů Celsia. Zima na Istrii je mírná a vlhká a průměrné teploty se zde pohybují okolo 7 stupňů Celsia.
Jednodenní výlety
Z různých letovisek na Istrii se dají podnikat jednodenní výlety autem na zajímavá místa, která jsou něčím atypická. Docela zajímavý může být například výlet do města Hum, které se pyšní tím, že se jedná o nejmenší město na světě. Hum leží ve vnitrozemí Istrie a má pouze dvě ulice a pouhých 20 obyvatel.
Dalším nevšedním výletem může být cesta do Motovunu, který leží ve střední Istrii. Motovun je známý především svým Motovunským filmovým festivalem, který se pravidelně koná každé léto a tradičně se věnuje nízkorozpočtovým a nezávislým filmovým snímkům.
Východ Istrie
Pojďme si nyní stručně zmínit, co byste v Istrii rozhodně neměli minout. Východní branou Istrie je nádherné lázeňské městečko Opatija, které je pochopitelně situované úplně u Jaderského moře. Již v 15. století zde stál významný benediktinský klášter, nicméně velké turistické boom přišlo do Opatije až v 19. století, kdy zde bohatý obchodník z Rijeky postavil módní léčebné lázně a tím odstartovala velká obliba této oblasti u rakouské smetánky.
Jeden z nejčastějších hostů Opatije byl kupříkladu rakouský císař Franc Josef, který zde své okouzlující milence koupil překrásnou vilu.
Historických památek není v Opatiji příliš mnoho, ale za návštěvu určitě stojí krásný kostel sv. Jakub, který byl v minulosti součásti benediktinského opatství. Další tip na pohodovou procházku je 12 kilometrů dlouhá pobřežní promenáda.
Okolí Opatije
Druhým horkým tipem na návštěvu východní části Istrie je letoviska Lovran, kde mimochodem rostou překrásné vavřínové stromy i kaštanovníky, které plodí velmi sladké kaštany. Lovran je jinak malým městem plných barokních benátských paláců, které jsou z dob, kdy zde vládli Benátčané.
Blízko Lovranu se rovně nachází přírodní park Učka, který je pojmenován podle téměř 1400 metrů vysoké hory, na kterou vedou dobře značené turistické stezky i silnice. Jedná se o skvělý a osvědčený tip na nenáročnou turistiku s nádhernými výhledy na moře.
Jihozápad Istrie
Na jihozápadním pobřeží Istrie se nachází perla Istrie, historické město Pula. V Pule se nacházejí jedny z nejvýznamnějších římských pamětihodností na světě. Hlavní top památkou města je dech beroucí římský amfiteátr, který byl postaven ze zdejšího vápence a byl vybudován přibližně ve stejné době jako slavné římské koloseum.
Dodnes se zde pořádají hudební festivaly a koncerty. Druhou nejvýznamnější římskou památkou Puly je krásný Augustův chrám s dochovanými korintskými sloupy.
Kromě těchto dvou úžasných památek pak ještě stojí za pozornost Dvojitá brána, Herkulova brána či oblouk Sergiů nebo starý klášter sv. Františka.
V okolí Puly stojí také za průzkum místa ke koupání. Najdete zde opravdu několik sličných pláží a čarokrásných míst ke koupání, většinou jsou ale skalnaté a pro rodiny s dětmi či seniory velmi špatně přístupné.
Kdo má však skály v oblibě, vřele doporučuji skalnatou oblast Galebove stijene, která je ideální pro šnorchlování a potápění.
Rozkošnou skalnatou pobřežní krajinou je rovněž Sveta Stijena, což je pozůstatek chrámu, který byl však postaven pouze pro účely filmování.
Sveta Stijena je ovšem nejenom oblíbeným místem pro filmaře, ale rovněž romantickým místem s úchvatnými výhledy na moře. Blízko od zdi kostela najdete výjimečný kaňon se 17 metry vysokými útesy. Nádhernou pláží je rovněž malá pláž s názvem Havajsko.
Brijunské ostrovy
Pouhé tři kilometry od jihozápadního pobřeží Istrie se nacházejí úchvatné Brijunské ostrovy, které jsou součástí Národního parku Brijunina. Jedná se o 14 malých ostrovů, které jsou plné starých římských a byzantských památek.
Zde měl své letní sídlo i slavný maršál Tito, který sem nechal dovést antilopy modré a zebry, které dodnes můžete pozorovat v rámci zdejší safari. Na ostrovy se dostanete z blízkého přístavu Fažana lodí, ovšem počítejte s tím, že přístup na některá místa je hodně omezen, protože se pořád jedná o oficiální státní rezidenci.
Největším ostrovem je Veliki Brijun, který měří téměř 6 kilometrů čtverečních. Na ostrovech najdete celou řadu cenných archeologických památek z dob antického Říma a Byzance a zkamenělé stopy dávnověkých dinosaurů.
Západ Istrie aneb město Rovinj
Na západním pobřeží Istrie najdete další překrásné město, které se jmenuje Rovinj. Nejvýznamnější pamětihodnosti města je katolický kostel sv. Eufémie z první poloviny 18. století, ve kterém se skrývá skromný sarkofág zasvěcený sv. Eufémii, která byla pro svou víru umučena na počátku 4. století po Kristu.
Vedle sarkofágu zde rovněž najdete její reliéf a sochy. V překrásném Starém městě stojí za pozornost pitoreskní úzké uličky, které zdobí renesanční domy, které povětšinou pocházejí z dob, kdy nad Istrií vládli schopní Benátčané.
Okolí města Rovinj
U břehů Rovinje pak stojí za pozornost několik malebných ostrůvků, které jsou součástí přírodní rezervace. Na pobřeží pak upozorňuji na krásnou oblázková pláž Zlatni rt, která je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi.
Západ Istrie aneb město Poreč
Zhruba 40 kilometrů severně nad nádherným historickým městem Rovinjí najdete další klenot v podobě města Poreč, které stojí na místě dávnověké ilyrské osady.
Památkou města číslo jedna je Eufráziova bazilika z 6. století po Kristu, která je od roku 1997 právem zapsána na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Nechal ji vystavět biskup Eufrázius a k vidění je zde celá řada věcí. Za všechny jmenujme především atrium s osmibokou křtitelnicí, biskupský palác a především věhlasné mozaiky z 6. století.
Dalšími cennými památkami v Poreči jsou římské pozůstatky Jupiterova a Martova chrámu a několik dobře zachovalých středověkých městských věží.
Milovníkům historie rádi doporučíme románský dům ze 13. století, který najdete na ulici Canonica. V letních měsících v něm sídlí obchůdek se suvenýry a zajímavá etnografická expozice.
Okolí města Poreč
V okolí Poreče je vůbec nejhustší sít atrakcí a přírodních zajímavostí pro rodiny s dětmi v Istrii. Je tu především zábavní park plný dávnověkých dinosaurů Dinopark Funtana a atraktivní vodní park Aquacolors Poreč s obřími skluzavkami.
Top místem ke koupání je Zelena Laguna, která nabízí nejenom koupání v moři, ale také v bazénech s vodními atrakcemi.
Pro příznivce jeskyň doporučuji navštívit Novou Ves, kde je krasová jeskyně Jama Baredine.
Velmi oblíbeným místem je Limský záliv, který od Poreče leží asi 20 kilometrů daleko. Jedná se o překrásný 9 kilometrů dlouhý výběžek moře, který se zařezává do pobřeží. Na konci nádherného zálivu najdete ústřicovou farmu, kde se ve velkém chovají slávky, které si můžete objednat v okolních chutných restauracích.
Vnitrozemí Istrie
Na závěr vám ještě nabídneme pár dalších míst, které jsou ve vnitrozemí Istrie. V hlavním městě Istrie Pazinu se kupříkladu nachází hrad z 16. století, který majestátně stojí na místě staré pevnosti. Hrdě vyčnívá nad strmou roklí, kterou protéká řeka Pazinčica.
Nedaleko od Pazinu stojí za to se rovněž vydat k vodopádu Zarecki Krov. Opevněné středověké město Sveti Poreč pak láká turisty na starou baziliku sv. Martina.
Městem chutných lanýžů je pak Buzet, ve kterém můžete navštívit kromě restaurací také palác Bigatto ze 17. století nebo opojnou zříceninu hradu Petrapilosa. Druhý víkend v září se pak ve městě každým rokem koná festival lanýžů. Jídla z lanýžů v Istrii určitě ochutnejte, vězte však, že jsou docela drahá.
Posledním tipem našeho průvodce je pak nevšední město Buje, které je obklopené okolní kopci, které jsou porostlé vinicemi. Hlavním vínem této oblasti je sladká malvazija a červený a bílý muškát, který patří k dezertním vínům.
Istrie závěrečné shrnutí
Poloostrov Istrie je skvělé místo na dovolenou. Nabízí nádhernou přírodu, kvalitní koupání, kulturu, originální gastronomii i spoustu památek. Navíc je to civilizované místo, kam vede dálnice, kde mají kvalitní obchody i zdravotnictví. Zkrátka takový malý ráj, kde si každý vybere dovolenou podle svého gusta. A je úplně jedno, zda máte rádi přírodu a klid nebo si rádi trochu užijete i noční život ve městech.
3 Komentář