Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře – Nádherný cíl výletu

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře najdete v historickém centru města na ulici Barborská.

Chrám sv. Barbory se představuje

Jedinečné sakrální dílo vrcholné a pozdně gotické architektury spatřilo světlo světa v roce 1388. Je společně s nádherným historickým jádrem města zapsané od roku 1995 na prestižním seznamu památek UNESCO.

Podle dochovaných dějinných pramenů měla úchvatná křesťanská stavba dosahovat až dvojnásobku dnešní délky.

Chrám sv. Barbory uvnitř

Historie chrámu sv. Barbory

Katedrála byla od počátku založena jako hornický chrám, což dokazuje i jeho zasvěcení patronce horníků sv. Barboře. Chrám byl však definitivně dokončen až na přelomu 19. a 20. století.

Chrám byl dříve prý ještě větší

Katedrála měl již od svého vzniku představovat sílu, moc a význam horního města, které se začalo formovat v sedmdesátých letech 13. století slučováním havířských osad na místě vydatného naleziště stříbrné rudy.

Uvnitř chrámu se zachovala unikátní galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

Kutná Hora bylo ve středověku velmi bohaté město

Významné osobnosti spjaté s chrámem

Na budování velkolepého chrámu se podíleli i takoví mistři jako Petr Parléř, Matyáš Rejsek nebo Benedikt Rejt. Všichni tři vtiskli katedrále svůj originální architektonický rukopis.

Nádherné panorama s chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře

Koncerty klasické hudby

Chrám sv. Barbory má jedinečnou akustiku, která je vhodná k pořádaní koncertů klasické hudby. Každoročně se zde v srpnu koná koncert mezinárodního hudebního festivalu Praha.

Velmi časté jsou zde i koncerty varhanní hudby, protože místní velmi cenné varhany mají téměř 4.000 píšťal.

Je to velmi důstojná a krásná katedrála

Expozice na vnitřních balkonech

Na vnitřních balkonech chrámu si můžete prohlédnout expozici, která seznamuje s dlouhým vývojem stavby chrámu a s bohatou venkovní výzdobou, kterou běžným okem nelze postřehnout.

Se zakoupenou vstupenkou tak lze v současnosti navštívit nejen suterén a kapli Božího těla vedle katedrály, ale rovněž zajímavé vnitřní balkony, odkud si můžete chrám prohlédnout z ptačí perspektivy.

Z venku je chrám bohatě zdobený

Prohlídky katedrály

Prohlídky katedrály svaté Barbory probíhají bez průvodce. Na pokladně chrámu dostanete do rukou text o dějinách stavby a nejdůležitějších zajímavostech v hlavních světových jazycích.

Atmosféra chrámu je podmanivá

Na pokladně je ke stažení i interaktivní průvodce, který vás celým chrámem provede. Zájemci o prohlídku s odborným průvodcem si však výklad mohou také dopředu objednat, je to však zapotřebí učinit minimálně dva týdny předem. Prohlídka s průvodcem trvá okolo 40 minut.

Gotická architektura se snažila přiblížit bohu

Otevírací doba a vstupné

Katedrála sv. Barbory je otevřena celoročně a to vždy od pondělí do neděle od 10 do 17 hodiny. Základní vstupné do katedrály pro dospělého je 160 korun, snížené pak 120 korun. Rodinná vstupenka stojí 150 korun.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře je samozřejmě nádherně nasvícen

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře shrnutí

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře je unikátní katedrála, která dokládá historický význam Kutné Hory stejně jako um tehdejších stavitelů. Je to opravdu nádherné a po všech stránkách velkolepé dílo, které si zaslouží vaši pozornost.

Ono vůbec Kutná Hora je krásné město, kam se určitě vydejte na výlet nebo rovnou celý víkend. A můžete nám věřit, že návštěva Chrámu Sv. Barbory bude zlatým hřebem.

Diskuze ke článku