Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jezero Most a koupání, ryby a nejkrásnější místa

Jezero Most najdete pod vrchem Hněvín, který měří téměř 400 metrů nad mořem. Jezero je situované mezi severočeským městem Most a chemickými závody v Záluží u Mostu.

Vznik jezera Most

Vzniklo na místě bývalého města Most, které muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí. Vodou bylo napuštěno v září roku 2014, takže zde vznikla zbrusu nová rekreační zóna, která byla otevřena v září roku 2020.

Letecký pohled na jezero Most

Jezera Most historie

Těžba hnědého uhlí byla definitivně ukončena 31. srpna roku 1999. Poté vzniká revitalizace celého území.

Později byl pak prázdný lom zatopen vytvořením neprůtočného jezera. Vzniká zde zcela nový přírodní prostor pro rekreační a sportovní účely.

Za pár let se to tady změnilo k nepoznání

Technické parametry jezera

Úroveň hladiny důlního jezera byla stanovena na 199 metrů nad mořem, což je zhruba 30 metrů pod úrovní okolního terénu.

Zatopená plocha má celkovou velikost 320 ha a maximální hloubka zde dosahuje 75 metrů. Základním zdrojem vody od napouštění je voda z blízké řeky Ohře, která je přiváděna do jezera z Nechranické přehrady.

Pohled na jezero Most je monumentální

Ryby v jezeře

Hlavní nasazenou rybou je síh severní, což je sladkovodní ryba, která dorůstá i přes jeden metr délky. Dalšími nasazenými rybami jsou okoun, candát, štika a sumec.

Kapři se zde neobjevují, neboť by příliš rozrývali dno a uvolňovali usazeniny v jezeře. Díky rybám je voda v jezeře čistá, takže kvalita vody zcela odpovídá přísným normám pro přírodní koupaliště.

Informační cedule jsou na svém místě

Druhé největší jezero v České republice

Obvod celého jezera činí něco přes 9 kilometrů. Celková velikost je pak 320 ha, což znamená, že se jedná o druhé největší jezero v České republice.

Největší jezero je pak Medard u Sokolova, které má 493,4 hektarů. V pořadí třetí je jezero Milada u Ústí, které má celkovou plochu 252,2 hektarů.

Jezero bylo zpřístupňěno v roce 2020

Infrastruktura kolem jezera

Kolem jezera Most byla v první etapě výstavby vybudována silnice. V druhé etapě se pak silnice kolem jezera napojila na přilehlé komunikace a byly přivedeny inženýrské sítě k jezeru.

Jezero se tak stalo plně funkčním rekreačním místem, které bez obav můžete navštívit. U jezera bylo na jižní straně vodní plochy vybudované nové parkoviště pro 200 vozidel.

Krajina kolem jezera se stále mění

Zázemí pro návštěvníky

Kolem jezera bylo prozatím vybudované molo, hřiště, stánek s občerstvením, převlékárny, mobilní veřejné záchody a pláže. To vše na jižní straně jezera.

V dalších letech přibude kemp, další kiosky s občerstvením a přístav pro plachetnice.

V současnosti platí i řád pro všechny návštěvníky, který striktně zakazuje rybolov, provoz motorových člunů a volné pobíhání psů na pláží.

Jezero Most závěr

Jezero Most je krásné a je unikátní ukázkou lidského umu, kdy z měsíční krajiny vzniklo během jediné lidské generace unikátní místo zasvěcené přírodě.

Jezero Most se stále buduje, ale už dnes je to nádherné místo, kam vyrazit v létě k vodě anebo kdykoliv na procházku či projížďku na kole. U vody jezera Most si užijete každou volnou chvilku.

Diskuze ke článku