Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru, které rozhodně musíte vidět, naše skvělé tipy

Ruční papírnu Velké Losiny najdete v Olomouckém kraji ve stejnojmenné obci na ulici U Papírny 9.

Ruční papírna Velké Losiny se představuje

Původně šlo o výrobnu papíru, kterou v 16. století vybudoval Jan mladší ze Žerotína, který byl příslušníkem známého moravského šlechtického rodu Žerotínů.

Ruční papírna tak ve Velkých Losinách funguje plynule od konce 16. století až do současnosti. Je jedním z posledních tuzemských výroben papírů, kde se papír stále vyrábí ručně.

Stroje na výrobu ručního papíru

Papírna a muzeum v jednom

Celý areál ve Velkých Losinách je národní kulturní památkou. Navštívit zde můžete nejenom vybraná pracoviště výrobního provozu, ale také zajímavé Muzeum papíru, krásné reprezentační prodejny i stylovou restaurace Losín, kde si můžete zajít na chutný oběd nebo skvělou svačinku.

Sušení hotového papíru

Papírenská manufaktura

Papírenská manufaktura ve Velkých Losinách má celkem 2 prohlídkové okruhy.

  1. První okruh vás zavede do Muzea papíru, kde se dozvíte něco o tradiční výrobní technice papíru a dějinách tohoto zajímavého řemesla.
  2. Druhý prohlídkový okruh vám ukáže technické zajímavosti. Zde například uvidíte technické zázemí velkolosinské papírny.

Prohlídka areálu

První prohlídkový okruh trvá zhruba jednu hodinu, druhý pak 30 minut. Oba okruhy absolvujete s odborným průvodcem.

V hlavní turistické sezóně si pak zde můžete zhotovit vlastnoruční list papíru nebo se přihlásit do tvůrčí dílny, kde se vám budou věnovat vyškolení lektoři.

Dále jsou zde k dispozici speciální večerní prohlídky a pravidelné sezónní expozice v galerii Muzea papíru.

Ruční papírna Velké Losiny - hlavní budova

Reprezentační prodejna

Po absolvování prohlídky papíren a muzea se můžete ještě podívat do reprezentační prodejny, která od roku 2006 sídlí v přízemí krásné barokní budovy, která v minulosti sloužila jako obchodní sklad.

Nyní se zde nachází prostorná reprezentační prodejna s bohatým sortimentem výrobků Ruční papírny.

Papírna byla založena už v 16. století

Reprezentační prodejna je otevřena po celý rok a otevírací doba je shodná s Muzeem papíru. Koupíte zde originální obálky, dopisní papíry, složky, zápisníky, bloky, svatební přání, alba, kalendáře, vizitky a kaligrafický papír.

Sklad papíru

Otevírací doba

Otevírací doba Muzea papíru ve Velkých Losinách je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od pondělí do neděle a to vždy od 9:00 do 17:00 hodiny.

Další pohled na interiéry papírny Velké Losiny

Ceny vstupného ruční papírna Velké Losiny

Základní vstupné na první základní prohlídkový okruh je 170 korun, přičemž snížené vstupné je 110 korun. Základní vstupné na druhý prohlídkový okruh je 130 korun, přičemž snížené vstupné je 80 korun.

Ruční papírna Velké Losiny závěrečné shrnutí

Ruční papírna Velké Losiny je velmi zajímavé místo. Je to muzeum a památka a zároveň ruční manufaktura, kde je stále živé řemeslo. Viděl výrobu papíru je nejenom velmi poučné, ale je to zkrátka hezký zážitek pro malé i velké – návštěvu Velkých Losin vám tedy můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku