Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Dětenice průvodce – Historie, vstupné, majitel

Zámek Dětenice je unikátní zámecký komplex. Najdete ho v Českém ráji v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Dětenice nabízí prohlídky zámku, ubytování i netradiční restauraci.

Zámek Dětenice se představuje

Pozdně barokní zámek se nachází v místě, které je oblíbenou lokalitou chalupářů a turistů. Součásti opraveného zámeckého areálu je rovněž pivovar, středověká krčma, vinný sklep a stylový středověký hotel.

Zámek Dětenice a jeho krásný park

Zámecký resort se středověkým hotelem

Pozdně barokní zámek byl delší dobu ve špatném technickém stavu, takže majitel chtěl zámek celý opravit a částečně zpřístupnit pro širokou veřejnost.

Dlouhá a bohatá historie celé lokality jej však nakonec inspirovala k dalším stavebním krokům, takže zde vznikl i působivý Zámecký resort. Kromě barokního zámku můžete zavítat i do středověké krčmy, ve které se budete cítit jako byste se přenesli do temného středověku.

Dále zde můžete vidět středověký hotel nebo navštívit zámecký pivovar a muzeum piva. Pro děti jsou pak zde připravené pohádkové prohlídky a adrenalinové rytířské turnaje.

Hlavní vchod do zámku Dětenice

Historie obce a zámku

První dochovaná zmínka o obci Dětenice je z roku 1052. Podle staré legendy povstaly Dětenice na místě, kde český kníže Břetislav první našel dva malé hochy. Ze soucitu tu zanechal několik svých lidí, aby se o ně řádně postarali a vychovali je.

Obec má celkem 3 historické částí, jsou to:

  1. Dětenice
  2. Brodek
  3. Osenice

V Osenicích mimo jiné působil učitel a vedoucí kůru Josef Förster. Jeho vnukem byl hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster, proto se tu každým rokem pořádá festival Foerstrovy Osenice.

Barokní zámek je opravdu krásný

Výlety do blízkého okolí

Kromě návštěvy barokního zámku v Dětenicích můžete vyrazit na nedaleký hrad a zámek Staré Hrady s Dračí královskou komnatou, který se nachází kousíček od obce Libáň.

V Dětenicích je v létě opravdu nádherně!

Příznivci agroturistiky mohou pro změnu vyrazit na ekologický statek Kozí vršek v Milkovicích nebo na biofarmu Košík v Rožďalovicích.

Pozoruhodná je také knihařská dílna uměleckého knihaře Jendy Rajmana v Rožďalovicích. Ještě nedávno zde bylo také muzeum klasického knihařství, které je však nyní uzavřené.

Dětenice jsou i středověká krčma, pivovar, hotel

V Dětenicích se koná mnoho zajímavých akcí

Ceny a otevírací doba

Otevírací doba zámku je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od pondělí do neděle a to vždy od 10:00 do 17:00 hodiny.

Pohled do areálu Dětenic

Základní vstupné na klasický okruh je 180 korun, přičemž dětské vstupné je 80.  Prohlídka zámku a pivovaru pak stojí 250 korun, dětské pak 110 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

Vstupné do zámeckého parku stojí 60 korun, pokud si však koupíte jakoukoliv vstupenku do areálu, máte vstup do parku zdarma. Zámecký park má celkovou rozlohu čtyř hektarů.

Samostatná vstupenka se prodává i do zámeckého parku

Zámek Dětenice závěrečné shrnutí

Zámek Dětenice je perfektní místo, kam se vydat na výlet. Rozhodně to není obyčejný zámek. Co se tady podařilo vybudovat je zcela unikátní a osobité. Jedinečný zážitek, kde návštěvu zámku můžete spojit s výborným obědem v unikátní středověké restauraci, procházkou v parku, a ještě si odvést suvenýr ze zdejšího pivovaru. Nebo se zde rovnou ubytujte!

Diskuze ke článku