Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad a zámek Staré Hrady – Vstupné, otevírací doba, průvodce

Hrad a zámek Staré Hrady je situován v Českém ráji, konkrétně nedaleko městečka Libáň v Královéhradeckém kraji.

Hrad a zámek Staré Hrady se představuje

Hrad a zámek Staré Hrady nabízí pro turisty hned 5 pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Renesančním zámkem vás provedou živé pohádkové bytosti, které plní roli průvodců.

Nádvoří hradu a zámku Staré Hrady

Krátká historie zámku

Nejprve zde stál gotický hrad, ke kterému byl postaven renesanční zámek a předzámčí. První písemný dokument o hradu pochází z roku 1340. S hradním a zámeckým areálem je rovněž úzce spojen český šlechtic Albrecht z Valdštejna, který roku 1628 zámek zakoupil.

Od konce 19. století však hrad a zámek osiřel a chátral. Velká změna přišla až v sedmdesátých letech minulého století, kde zde našel domov depozitář Památníku národního písemnictví. Od roku 2007 je zámek v soukromém vlastnictví.

Nádvoří Starých Hradů v létě

Pohádkové bytosti

Zámek nabízí velmi lákavé pohádkové prohlídkové okruhy, v nichž potkáte celkem 450 pohádkových bytostí.

Pokud na prohlídku zámku vezmete své ratolesti, tak zde můžete potkat krásné princezny, statné rytíře, obry, rohaté čerty, rozcuchané čarodějnice, lstivé vodníky nebo malé skřítky.

Základy jsou gotické

Zámecké pohádkové sklepení

Po celý rok je zde otevřeno zámecké pohádkové sklepení, které je doslova narváno pohádkovými bytostmi včetně obřích smaragdových draků.

Otevřeno je nejenom zámecké sklepení, ale také hradní pohádková půda, kde můžete absolvovat lekci čarodějného létání na koštěti.

Na závěr pak můžete navštívit dračí královskou komnatu, kde panuje sám dračí král, který se jmenuje Rozumbraďák XVI.

Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína

Prohlídky pro dospělé

Dospělí návštěvníci mohou navštívit unikátní expozice z dob rakouské habsburské monarchie v prohlídkovém okruhu s názvem „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“.

Zajímavý prohlídkový okruh pro pány je věnovaný dějinám piva a pivovarnictví a jmenuje se „Pivo – poklad Čechů“.

Vstup na Hrad a zámek Staré Hrady

Letní atrakce

Během letních prázdnin zde můžete narazit na Velkou kouzelnickou show a nelítostné souboje statných rytířů dobra a zla – a to vždy každou středu, čtvrtek, sobotu i neděli.

Hradozámecká kaple

Něco na košt

Pro ty, kteří chtějí ochutnat něco výjimečného, tak si mohou zakoupit Starohradskou medovinu nebo skvělá vína z hradních sklepů či neodolatelnou dračí čokoládu Drakuládu.

Chodba plná trofejí

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba hradu a zámku Staré Hrady je celoroční. V letní sezónu je zde otevřeno každý den od 9:30 do 18:00 hodiny.

Základní vstupné do zámeckých interiérů je 145 korun, přičemž studenti a senioři zaplatí 125, děti pak 95 korun.

Hrad a zámek Staré Hrady je proslulý pohádkovými prohlídkami

Hrad a zámek Staré Hrady závěr

Hrad a zámek Staré Hrady nabízí opravdu krásnou prohlídku. Jedná se o opravdu unikátní hrad s velmi kreativními prohlídkami, které jsou hodně jiné, než na jiných hradech a zámcích. Vyrazte sem s celou rodinou a maximálně si to užijete.

Diskuze ke článku