Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Arcibiskupský zámek Kroměříž, zahrady i město – Nejlepší průvodce

Kroměříž je turistickým klenotem mezi moravskými městy. Město se nachází ve Zlínském kraji a v současnosti má něco málo přes 28 000 obyvatel.

Město Kroměříž se představuje

Kroměříž je od roku 1998 zapsán na listině uměleckého světového kulturního dědictví UNESCO.

Hlavními turistickými taháky jsou pak honosný Arcibiskupský zámek, nádherné náměstí s podloubím, a především Květná zahrada, což je překrásný park v geometrickém stylu noblesní francouzské zahrady, který si prostě a jednoduše zamilujete.

Arcibiskupský zámek Kroměříž je renesanční skvost!

Arcibiskupský zámek Kroměříž

Arcibiskupský zámek je architektonickým skvostem Kroměříže, který po staletí sloužil jako letní sídlo olomouckých arcibiskupů. Zámek je v současné době otevřen široké veřejnosti a můžete v něm vidět rozsáhlé obrazárny a knihovny.

Zámek obklopují nádherné zahrady

Hlavním tahákem celé expozice je výjimečný obraz od italského renesančního malíře Tiziana, který se jmenuje Apollon a Marsyas. Jedná se o vůbec nejcennější malířské dílo, které je vystavované na území naší vlasti.

Kromě tohoto skvostného díla zde ještě uvidíte 85 originálů vzácných maleb od předních evropských mistrů z 15. až 18. století.

Zámek obývali olomoučtí arcibiskupové

Okrasné zahrady

Kroměříž je však především městem okázalých a překrásných zahrad. K vidění jsou tu hned dvě okrasné zahrady. První zahrada je Podzámecká a nese se v barokním slohu. 

Druhá je pozdně renesanční a jmenuje se Květná zahrada. Květná zahrada je situovaná dále od centra města, nicméně od Arcibiskupského zámku vás k ní bezpečně dovedou dobře značené značky se šipkami v dlažbě.

Zahrada je plná nádherných květin

Dominantou Květné zahrady je nádherná rotunda s Focaultovým kyvadlem a 244 metrů dlouhá kolonáda s majestátními sochami antických bohů a bohyň. Nenechte si zde ujít ani dvě bludiště a okázalý palmový skleník, kde můžete vidět až 700 exponátů cizokrajných rostlin.

Vstupní brána do arcibiskupského zámku Kroměříž

Arcibiskupské vinné sklepy

Ke kroměřížskému zámku patří rovněž Arcibiskupské vinné sklepy, které si můžete prohlédnout sami či v rámci komentované prohlídky s odborným průvodcem a se skvělou ochutnávkou vinného moku.

Hloubka zdejších sklepů je 6,5 metrů a dělí se na horní a dolní sklep. Raritou je zde největší sud, který pojme 19 280 litrů vína. Nejstarší sud pak pochází z roku 1805.

Rotunda s Focaultovým kyvadlem

Vstupné a otevírací doba

Vstupné do Arcibiskupského zámku stojí 170 korun pro dospělého, snížené stojí 130 korun. Otevřeno je zde od května do konce října. Vstupenka bez průvodce do Květné zahrady přijde vaší peněženku 110, respektive 90 korun. Vstupné s průvodcem pak činí 160, respektive 130 korun.

Otevřeno je zde zhruba od půlky dubna do konce prosince.

Město Kroměříž pohled na zámek

Arcibiskupský zámek Kroměříž shrnutí

Arcibiskupský zámek Kroměříž je jedinečná památka. Je to opravdový raně barokní skvost, který báječně souzní se zámeckou zahradou a vlastně i celým městem.

Je radost vidět, všechen ten um a promyšlenost, se kterou zámek i jeho okolí vznikalo. Výlet sem si rozhodně nenechte ujít, protože nebude ani na chviličku zklamáni.

Zámek, město i zahrady v Kroměříži tvoří unikátní celek

Diskuze ke článku