Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jindřichohradecká úzkokolejka – Ceník, trasa, jízdní řád

Jste příznivci parní železnice? Pokud ano, můžete se svézt některým z parních vlaků. Jindřichohradecká úzkokolejka nabízí krásné výlety.

Jindřichohradecká úzkokolejka se představuje

Jindřichohradeckou úzkokolejku najdete v jihovýchodních Čechách, v malebném kraji smíšených lesů, kopců a rybníků České Kanady. Jedná se o poslední úzkorozchodnou železnici na území našeho státu.

Krátká dějiny úzkokolejky

Parní vlaky se zde prohánějí od roku 1897. V té době se zde postavily koleje s rozchodem pouhých 760 milimetrů.

Romantická trať Jindřichohradecké úzkokolejky

Byly vybudované 2 tratě, konkrétně trať Jindřichův Hradec – Nová Bystřice a trať Jindřichův Hradec – Obrataň. Obě tratě slouží dodnes svému původnímu účelu, denní nákladní a osobní dopravě.

Technické parametry

Jindřichohradecké úzkokolejky jsou nejenom významnou tuzemskou technickou památkou, ale rovněž jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí a zajímavostí Jihočeského kraje.

Trať, která vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice měří 33 kilometrů, severní větev úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně je pak dlouhá 46 kilometrů.

Jindřichohradecká úzkokolejka má parní i motorové vlaky

Krásná nádraží

Téměř každé nádraží a vlaková zastávka na úzkokolejce vás nadchne. Jsou to rozkošná nádraží, které jsou nevtíravě ukryté před kvapem dnešní uspěchané doby v lesním tichu.

Mě osobně se například líbí lesní zastávka Kaproun, která leží uprostřed lesů České Kanady a byla vybudována už před rokem 1930.

Byli vybudovány 2 tratě

Praktické informace

Ve všech parních vlacích je povolena přeprava jízdních kol. Většina železničních zastávek je na znamení a jízdenky se prodávají ve vlaku a v železničních stanicích Jindřichův Hradec, Nová Bystřice, Nová Včelnice, Kamenice nad Lipou a Černovice u Tábora.

Na trati neplatí komerční slevy Českých drah. Celodenní jízdenky stojí pro dospělého 540 Kč, pro děti 280 korun.

Krásné nádraží Jindřichohradecké úzkokolejky

Parní vlaky a motoráčky

Parní vlaky jsou v provozu od května do konce září, motoráčky pak jezdí po celý rok. Parním vlakům zde vévodí tři historické lokomotivy, přičemž ta nejstarší je z roku 1898 a nese název U37.

Trasa vede krásnou přírodou České Kanady

Muzeum úzkokolejné dráhy

Muzeum úzkokolejné dráhy najdete v Nové Bystřici na ulici Nádražní 203/II. Stálá výstava má dvě části, přičemž ta první je umístěna do přízemí nádražní budovy a ta druhá do budovy nedaleké výtopny.

V první části uvidíte autenticky zařízenou dopravní kancelář z období první republiky nebo tiskařský stroj na výrobu Edmonsonových lepenkových jízdenek značky Goebl z roku 1895. V druhé pak nákladní vozy pro místní dráhy.

Detailní pohled na koleje úzkokolejky

Jindřichohradecká úzkokolejka shrnutí

Jindřichohradecká úzkokolejka je unikátní technická památka. Titěrné koleje vypadají, skoro až roztomile. Přeci jenom na nich ale zažijete pěkný výlet. Dobrým tipem je vyrazit na kole a zkombinovat úzkokolejku s cyklo výletem.

Diskuze ke článku