Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Telč průvodce – Pohádky, otevírací doba, vstupné

Zámek Telč se nachází ve stejnojmenném městě na náměstí Zachariáše Hradce 1. Jedná se o renesanční zámek, který je od roku 1992 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zámek Telč se představuje

Zámek Telč je rozsáhlá renesanční památka, která má svůj neopakovatelný půvab. Pro svou nádhernou kulisu je místem, které se pravidelně točí historické filmy a české pohádky.

Natáčela se zde například Pyšná princezna nebo Jak se budí princezny.

Zámek Telč a jeho arkády

Klenot renesanční architektury

Telčský zámek patří mezi vytříbení skvosty moravské renesanční architektury. Díky vlastníkům se na tomto „pohádkovém zámku“ velmi dobře zachovaly původní sály a pokoje. Mnohé z nich jsou krásným příkladem zásahu předních italských architektů a umělců na našem území.

Nádvoří zámku

Zámek je obklopený nádhernými zahradami

Krátká historie zámku

Nejdříve zde stál gotický hrad. Ovšem v 16. století došlo k velké přestavbě hradu na renesanční zámek. Může za to tehdejší majitel Zachariáš z Hradce.

Rozsáhlá a velká přestavba celého sídla probíhala ve dvou etapách pod vedením významných italských architektů. V 17. století přešel zámek do rukou Slavatů, kteří chtěli celý kraj obrátit na katolictví. Posledními majiteli zde byli Lichtenštejnové.

Pohled do areálu zámku Telč

Interiér zámku

Nejkrásnějším interiérem renesančního zámku je majestátní Zlatý sál, který prostupuje celé křídlo severního paláce. Původní stav většiny pokojů a sálů nenarušili ani pozdější vlastníci zámku.

K zámku patří rovněž pohřební Kaple Všech svatých, která byla postavena na konci 16. století. V Kapli jsou pohřbeni Zachariáš z Hradce a jeho choť Kateřina z Valdštejna.

Kaple Všech svatých v zámku Telč

Zlatý sál na zámku Telč

Zámecká zahrada

Součástí zámku je také zámecká zahrada, která byla vytvořena v 16. století. Součásti zahrady je také empírový skleník, který byl později přestavěn do klasicistní podoby.

V zámecké zahradě stojí za pozornost především dvě arkády, v jejíchž výklencích v minulosti stávaly busty vladařů.

Zámek Telč má krásné interiéry

Pohádky na zámku v Telči

Na zámku a v jeho okolí se často točilo. Zámek si oblíbil především režisér Václav Vorlíček, který zde natočil divácky úspěšnou pohádku Jak se budí princezny, ve které si mimo jiné zahráli Jan Hrušínský, Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák.

Knihovna zámku Telč

Zázemí pro cyklisty

Pokud k zámku přijedete na kole, tak si svého jednostopového miláčka můžete bezpečně uzamknout do stojanu, který najdete na vstupním nádvoří zámku.

Zámek Telč je památka UNESCO!

Ceny a otevírací doba

Otevírací doba zámku je od května do konce září. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od úterý do neděle a to vždy od 10:00 do 16:00 hodiny.

Vstupné na základní okruh je 120 korun, přičemž snížené vstupné je 100. Děti zaplatí 60 korun. Další okruhy jsou kvůli revitalizaci zámku uzavřeny.

Zámek je v renesančním slohu

Zámek Telč závěr

Telč je nádherné město a jeho zámek je pomyslnou třešničkou na dortu. Renesanční skvost s nádhernou zahradou / parkem. Idylku dokresluje voda Ulického rybníka všude kolem. Výletu to Telče vás nadchne. Zámek i historické centrum Telče bylo na se prestižní seznam UNESCO zařazeno právem.

Diskuze ke článku