Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Propast Macocha – Vstup, chata, lanovka, pověsti i mapa – Vše co potřebujete vědět

Propast Macocha se nachází v Moravském krasu a je největší propastí na území naší vlasti. Je součástí Punkevních jeskyní.

Propast Macocha se představuje

Propast Macocha je 138,5 metrů hluboká, přičemž její horní část je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů.

Dějiny objevení propasti

První, kdo do propasti sestoupil, byl v roce 1723/strong> člen Lazar Schopper. Pak následovali další a další, kteří s nasazením vlastních životů objevovali krůček za krůčkem tajemství a záhady Macochy.

Dno propasti je přístupné z Punkevních jeskyní

Důležitým přelomem byl rok 1856, kdy se do propasti dostal věhlasný krasový vědec doktor Jindřich Wankel.

V roce 1901 začal soustavný průzkum Macochy Karel Absolon. Díky těmto průzkumům byly zjištěny zajímavé poznatky o propasti. Tyto průzkumné práce vyvrcholily v roce 1914 otevřením suché části Punkevních jeskyní.

Úžasný pohled do největší propasti u nás

Vznik propasti

Propast Macocha vznikla probořením klenby podzemního dómu, kterým teče podzemní říčka Punkva. Dno propasti tvoří Horní a Dolní macošské jezírko, kterým však propast ještě nekončí.

Tu krásu by měl alespoň jednou v životě vidět každý

Pod hladinou Dolního jezírka se totiž ukrývají další hluboké podzemní prostory, které jsou prozkoumané do hloubky 187,5 metrů.

Jezírko je propojené s říčkou Punkvou, která je dlouhá dvacet devět kilometrů a je nejdelší podzemní řekou v České republice.

Cestu k Punkevním jeskyním je možné si zkrátit lanovkou

Vyhlídkové můstky

Na okraji propasti najdete dva vyhlídkové můstky. Jedná se o Horní a Dolní můstek.

Horní můstek byl realizován v roce 1820 brněnskou sekcí Rakouského klubu turistů. O výrobu můstku se pak postaraly nedaleké blanenské železárny.

Dolní můstek byl pro změnu opatřen v roce 1899 Klubem českých turistů. S malými opravami fungoval až do roku 2000. Nový můstek slouží veřejnosti od podzimu roku 2001.

Chodníček k dolnímu můstku

Punkevní jeskyně

Propast Macocha je součást Punkevních jeskyní, kterou projdete nejdříve, abyste se v druhé poloviny prohlídky dostali na dno propasti Macocha, která dostala své jméno podle pověsti ze 17. století.

Ta vypráví o zlé maceše, která do propasti hodila kluka jejího nového manžela. Ten se však zázrakem zachránil a vše vyšlo najevo, takže do propasti byla nakonec hozena zlá macecha.

Detail propasti Macocha

Prohlídka propasti Macocha

Prohlídka celé trasa s průvodcem trvá hodinu, přičemž celková délka i s vodní trasou je dlouhá 1.250 metrů.

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba propasti Macocha je celoroční. V letní sezónu je propast otevřena od pondělí do neděle od 8:20 do 16:00 hodiny.

Pouze v pondělí je otevírací doba od 10 do 16 hodiny.

Oba vyhlídkové můstky jsou přístupné zdarma.

Základní vstupné do Punkevních jeskyní, a tedy i na dno propasti, kudy vede prohlídka. stojí 250 korun, přičemž děti zaplatí 150 korun. Snížené vstupné pak činí 200 korun.

Chata s restaurací u horního můstku

Propast Macocha se představuje

Macocha je úžasné přírodní dílo. Doslova mistrovské! Ne nadarmo propast podněcuje představivost a je oblíbeným turistickým cílem už po více, než staletí. Tomu vypovídá i perfektní turistické zázemí okolo – turistická chata u horního můstku, lanovka dolů a skvělé návštěvnické centrum u vstupu do Punkevních jeskyní. Sem se zkrátka musíte vidět na návštěvu!

Diskuze ke článku