Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Punkevní jeskyně – Vstupenky, otevírací doba, rezervace

Punkevní jeskyně jsou nejznámější jeskyní Moravského krasu, které se mohou pyšnit mohutnými dómy a nádhernými chodbami s krápníkovou výzdobou.

Svou velkou oblibu si získaly díky tomu, že v nich můžete podniknout dech beroucí plavbu na loďkách na podzemní říčce Punkvě.

Punkevní jeskyně se představují

Punkevní jeskyně jsou to nejvyhledávanější a nejznámější jeskyní Moravského krasu.

Krásy Punkevní jeskyně

Jeskyně jsou situované 2 kilometry od Skalního mlýna a vchod do jeskyně najdete ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb.

Punkevní jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému u nás – Amatérské jeskyně, kde délka dosud probádaných chodeb převyšuje třicet kilometrů.

Nádherné krápníky

Hodinová prohlídka

Zhruba hodinová prohlídka vás provede velkolepými dómy a chodbami s překrásnou krápníkovou výzdobou.

V rámci prohlídky se rovněž dostanete až na dno propasti Macocha a poté absolvujete zajímavou projížďku na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy.

Od roku 2014 je zde taktéž přístupná plně bezbariérová cesta podzemím, která vás dovede až na dno propasti Macochy.

Punkevní jeskyně a velké podzemní jezírko

Punkevní jeskyně mají skvělou atmosféru

Masarykův dóm

Plavba podzemní říčkou je v jedné lokalitě přerušena prohlídkou Masarykova dómu, který patří mezi nejúžasnější podzemní místa Moravského krasu.

Po návštěvě jeskynních prostor se můžete vyvézt lanovou drahou až k hornímu okraji propasti Macocha.

Hloubka Macochy dosahuje více než 138 metrů a není v ní zahrnuta čtyřicetimetrová hloubka Dolního jezírka, které uvidíte na dně. Na horním okraji propasti jsou vyhlídkové můstky, odkud si celou nádhernou přírodní scenérii můžete vyfotit.

Punkevní jeskyně byla objevována v letech 1909 až 1933

Historie Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně jsou situované v Pustém žlebu, dva kilometry od informačního centra Skalní mlýn proti proudu malé řeky Punkvy.

Byly postupně objevovány v průkopnických letech 1909 až 1933 výzkumnou skupinou pod odborným vedením profesora a moravského krasového badatele Karla Absolona.

Projížďka po podzemní řece Punkvě

Praktické informace + rezervace

Ústřední informační služba Skalní mlýn poskytuje rezervaci lístků do jeskyní Moravského krasu a prodej lístků do Punkevních jeskyní včetně jízdenek na lanovku na Macochu a na silniční vláček.

Do Punkevních jeskyní, které jsou hojně navštěvované, doporučuji zajistit si rezervaci přes webové stránky Moravského krasu. Rezervaci si můžete udělat až jeden rok dopředu.

Lodička je zdejší unikátní atrakce

Punkevní jeskyně otevírací doba

Otevírací doba v Punkevních jeskynních je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je jeskyně otevřena každý den od 8:20 do 16:00 hodiny.

Vstup do Punkevních jeskyní

Vstupné a ceník

Základní vstupné do jeskyně je 250 korun, přičemž snížené vstupné je 200 a děti zaplatí 150 korun.

Punkevní jeskyně závěr

Punkevní jeskyně jsou právem jedny z nejznámějších v Česku. Procházka těmito jeskyněmi je opravdu jedinečná a neopakovatelná. Není se čemu divit, že se jeskyně těší obrovské oblibě, a i my vám můžeme jejich návštěvu doporučit. Jeskyně i jejich okolí je nádherné. Nenechte si návštěvu ujít!

Diskuze ke článku