Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lázně Luhačovice – Můj průvodce městem

Lázně Luhačovice leží na říčce Šťávnice ve Zlínském kraji. Jedná se o 4. největší lázně v České republice a největší na Moravě.

Dějiny lázní Luhačovice

Vznik lázní započal již v 17. století, kdy zde byly objeveny první minerální prameny. Hlavní boom lázeňství však přišlo až v 19. století, kdy v Luhačovicích byly upraveny další prameny a začíná systematická výstavba lázeňských budov.

Neoficiální symbol města Luhačovice

Stavebně nejpilnějším obdobím však je začátek 20. století, kdy se zde staví známé budovy od věhlasného architekta Dušana Jurkoviče.

Lázeňské náměstí v centru města

Lázně Luhačovice se představují

Luhačovice jsou ideálním místem k celoročnímu aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi sportovního vyžití. Zde můžete pravidelně pít zdravou minerální vodu Vincentku, chodit pěšky, běhat nebo jezdit na kole.

Příjemnou atmosféru krásných moravských lázní dotvářejí četné lázeňské vily, nádherná kolonáda a rozlehlý park.

K nejznámějším léčivým pramenům Luhačovic patří již jednou zmiňovaná Vincentka nebo také Aloiska či Ottovka.

Lázně Luhačovice kolonáda

Lázně Luhačovice jsou plné typických vil

Léčebné procedury

Léčebné procedury jsou nabízeny v balneoprovozech léčebných zařízení a místních hotelů. Balneoprovozy jsou vybaveny špičkovou moderní technikou pro poskytování všech vodoléčebných a elektroléčebných procedur.

Dopřát si zde můžete například inhalaci nebo různé formy masáží. Doporučuji zejména podvodní masáž, která probíhá ve velké vaně napuštěné teplou vodou o 37 stupních Celsia.

Výhled z okolních kopců na Lázně Luhačovice

Budovy Dušana Jurkoviče

Moravským lázním vtiskl neopakovatelný a kouzelný charakter na přelomu 19. a 20. století věhlasný architekt Dušan Jurkovič, který navrhoval stavby, které byly inspirované lidovou architekturou Valašska a Kysuce.

V Luhačovicích kupříkladu navrhl Vodoléčebný ústav, Hudební pavilon nebo Sluneční lázně, ve kterých byla v minulosti krásná plovárna.

Moderní centrum Luhačovic

Sport a aktivní relaxace

K aktivnímu odpočinku a relaxacím v lesním tichu láká především kouzelné místní Jezírko lásky, které je skryté v hustém smrkovém lese. Jedná se o romantické místo s krásně upraveným okolím, dřevěnými lavičkami a altánem.

Naopak za pohybem a koupáním si udělejte výlet k nedaleké Luhačovické přehradě; podél břehu přehrady navíc vede úžasná stezka zdraví s mnoha posilovacími stroji.

Ráj filmařů

Lázeňské moravské město je rovněž rájem filmařů. Natáčely se zde dokumentární pořady, české filmy a seriály. Lázně přitahují filmaře především pro svou zachovalou architekturu i atraktivní atmosféru s prvorepublikovou noblesou.

K nejznámějším seriálům, které se zde natáčely, patří Četnické humoresky a Četníci z Luhačovic.

Lázně Luhačovice závěr

Lázně Luhačovice jsou krásné a pohodové město plné zeleně. Hlavně centrální část kolem Lázeňského náměstí je opravdu úžasná. Luhačovice jsou opravdu nádherné místo určené k relaxaci. Je to město, které doslova dýchá pohodou. A krásné je i okolí se spoustou zajímavostí, například vodní nádrží.

Diskuze ke článku