Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Naučná stezka Olšina na Šumavě – Stylová a moderní cesta přiblíží přírodu na dotek

Naučná stezka Olšina se nachází v Jižních Čechách blízko historického města Český Krumlov. Výchozím bodem naučné stezky je stejnojmenná obce, která má pouze 24 obyvatel.

Naučná stezka Olšina se představuje

Naučná stezka Olšina je situovaná u vodní nádrže Lipno na kraji Chráněné krajinné oblasti Šumava. V bezprostředním okolí stezky je evropsky významné místo ptačí oblasti Boletice u rybníku Olšina, který má rozlohu 185 hektarů.

Naučná stezka Olšina u Lipna

Nové chodníky

Území, kterým naučná stezka vede, bylo dlouho dobu nepřístupné široké veřejnosti a otevřelo se jí teprve v roce 2016, kdy bylo vyděleno z vojenského újezdu České armády Boletice. Stezka dostala v roce 2021 nové chodníky, které byly vyrobené z akátového a jedlového dřeva.

Stezka je velmi moderní a stylová - z přírodním materiálů

Rybník Olšina

Rybník Olšina je chovný rybník, který je jedním z nejvýše položených rybníků na území Čech. Jeho dějiny sahají až do 15. století. Rybník je zasazen do šumavské panenské přírody, která se dlouho vyvíjela bez zákroků člověka.

Rybník Olšina je obklopen nejenom mokřady, ale také smíšenými lesy, které si návštěvou naučné stezky můžete vychutnat ve své původní podobě.

Břehy rybníku, který má 138 hektarů, jsou domovem mnoha vzácných rostlin, ptáků i dalších živočichů. Rybník a jeho okolí bylo začleněno do ptačí oblasti Boletice a jedná se o chráněné území Natura 2000.

Je tady opravdu nádherně!

Nádherné výhledy do krajiny

Naučná stezka z přírodních materiálů

Naučná stezka Olšina je vzhledem k charakteru celé oblasti v maximální míře z přírodních materiálů. Chodníky jsou vybudovány ze dřeva a pěšiny z nasypané dřevěné štěpky, která dobře absorbuje vodu.

Naučná stezka je přístupná celý rok

Dřevěné chodníky a pěšiny jsou vybudovány v mokrých místech, takže umožňují  přístup turistům téměř po celý rok.

Konstrukce chodníků je trámová s dřevěnými fošnami s místními příčnými trámy jako základy, takže je tím dosaženo udržení vodního systému okolí stezky bez významnějšího narušení.

Žije zde mnoho unikátních rostlin i živočichů

Zvýšené konstrukce v podobě mostů a vyhlídek jsou založeny na dřevěných pilotách a kůlech. Pěšiny z dřevěné štěpky jsou v sušších částech stezky. Ve vlhčích úsecích jsou podloženy většími větvemi.

Dřevěná stavba roku

Stezka Olšina obdržela v roce 2021 ocenění Dřevěná stavba roku, což je tuzemská  architektonická soutěž, ve které hlasují laici i odborníci z celé České republiky.

Rybník Olšina je připojený k Lipnu

Technické informace

Celá stezka měří 7 322 metrů a ujdete ji zhruba za hodinu a dvacet minut. Vhodným doporučeným bodem pro nástup na stezku je hráz rybníka Olšina u železniční zastávky, kde rovněž můžeme zaparkovat svůj vůz.

Část stezka je taktéž vhodná pro lidi s omezenou schopností pohybu.

Krásné moderní návštěvnické centrum Olšina

Naučná stezka Olšina závěr

Naučná stezka Olšina vám umožní poznat krásy Šumavy. Je to nová, moderní a stylová naučná stezka, kde uvidíte nádhernou přírody Šumavy doslova na dotek. Je to opravdová radost se zde projít.

Diskuze ke článku