Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Město Side v Turecku – Moje zážitky a osobní průvodce

Turecké město Side se nachází na malém poloostrově, který je situován v polovině cesty mezi Antalyí a Alanyí v okrese Manavgat. Město Side má v současnosti okolo 11 000 obyvatel.

Krátká historie Side

Základy města byly položeny v 7. století před Kristem. Ve městě byl dlouhou dobu obchod s otroky, který hodně vynášel.

Později se stalo římskou kolonií.

Krásná písčitá pláž v Side

Zhruba v sedmém století po Kristu zde přišli Arabové. Od té doby město stagnovalo.

Teprve ve 20. století nabývá na významu a stává se turistickým centrem.

Historická ulička v Side

Pláže a moře

Hlavním turistickým tahákem turistického letovisko Side jsou pláže a moře. V okolí Side jsou hned 3 pláže.

  • Dvě jsou oblázkové, přičemž první je situována na východě, druhá na západě.
  • Třetí pláž je písčitá a leží na jižním konci poloostrova. Písčitá pláž je nejvhodnější pro rodiny s malými dětmi, protože je zde pozvolný přístup do moře.

Panoramatický pohled na Side

Side během noci

Side je pohodové klidné město

Side je starobylé historické město, které má své kouzlo především po západu slunce. Všechno je totiž nádherně nasvícené a především – všechny obchody a restaurace jsou otevřené, což dopoledne většinou neplatí.

Mešita v tureckém Side

Hlavní obchody najdete na hlavní ulici a několika bočních. Nakoupíte zde především sušené ovoce, turecké sladkosti, kvalitní koření, blyštivé šperky, místní keramiku, suvenýry a pohlednice.

Rozhodně doporučuji ochutnat skvělou tureckou zmrzlinu, která se turecky jmenuje dondurma.

Trh s ovocem v Side

Další pohled na běžné Side

Starověké památky

Turecké městečko Side nadchne všechny, co mají v oblibě antické památky. Jsou zde koncentrované mnohé archeologické vykopávky, včetně zřícenin římských staveb a Vespasiánovy brány.

Side je známé antickými památkami

Hlavní starověkou památkou je amfiteátr z 2. století po Kristu. Ten je pozoruhodný zejména tím, že jeho hlediště nebylo vybudováno do svahu, ale bylo postaveno do výšky.

Hlediště bylo postavené z kamene a v minulosti měl amfiteátr kapacitu 20 000 diváků. Dalším historickým skvostem je Apollonův chrám, který je v noci krásně nasvícený.

Pro milovníky historie je to ráj

Místní muzeum

Budete-li chtít, můžete navštívit i místní muzeum, které sídlí v bývalých městských lázních z pátého století. V něm můžete obdivovat nejenom torza antických soch, ale také historické zbraně, listiny nebo portréty.

Side má i mnoho krásných hotelů

Letiště Antalya

Nejbližší mezinárodní letiště leží od města Side zhruba 60 kilometrů. Je to antalyské letiště Antalya Airport, které odbavuje většinu charterových i pravidelných letů. Transfer z letiště Antalya Airport do Side, který je v rámci zájezdů od cestovních kanceláří zajišťován moderními klimatizovanými autobusy, trvá zhruba třicet pět minut.

Side je oblíbené místo i pro dovolenou

Side závěrečné shrnutí

Side je velmi krásné město. Je to skvělé místo na dovolenou, kde si užijete pohodu u moře, skvělé služby a zajímavé památky. Mají zde vše, co si můžete přát pro hezkou dovolenou. Přitom je tady větší klid než v Antalyi nebo Alanyi. Tady jste zkrátka na půli cesty mezi těmito velkoměsty.

Diskuze ke článku