Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Vodní nádrž Les Království najdete na řece Labi v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Přehrada je situována v malebném zalesněném údolí u českých obcí Bílá Třemešná a Dvůr Králové. Přehrada zaujme svým velkolepým zdobením s věžičkami, které trochu připomíná hrad z pohádek.

Přehrada Les Království se představuje

Přehrada má nádhernou polohu. Nachází se totiž v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým vzezřením má spíše podobu romantického hradu.

Přímo na hrázi jsou totiž k vidění dvě mohutné kamenné brány, které mají dvě věže s červenými stříškami.

Je to jedna z nejkrásnějších přehrad v České republice. Již v roce 1964 byla přehrada prohlášena národní technickou památkou.

Přehrada Les Království v celé své kráse

Historie projektu

Vše začalo v roce 1897. V té době zasáhla povodí Labe velká povodeň, která byla podnětem pro výstavbu velkých přehrad na horním toku Labe.

Celý projekt přehrady Les Království bylo dílem Technického oddělení pro úpravu vodních toků v Praze. Realizace projektu byla pak pod odbornou taktovkou stavebního rady Ing. Josefa Plicky.

Po hraně přehrady vede silnice

Historie stavby

Stavba přehrady začala v roce 1909, kdy byla celá stavba vodního díla zadána firmě Ing. J. V. Velflík v Praze. Náročná technická stavba byla uskutečněna v letech 1910 až 1919. Stavba trvala dlouho, protože byla narušena první světovou válkou.

Přehrada Les Království na řece Labe jenom kousek od Dvora Králové nad Labem

Na svou dobu gigantické dílo

Ve své době to byla největší nádrž v Československu. Byla to přehrada, která měla nejdelší délku zděné hráze.

Vodní elektrárna

Po první světové válce, konkrétně v letech 1920 až 1923 byla na pravé straně pod hrází postavena průběžná vodní elektrárna. Na výstavbě technologické části se podílela firma Českomoravská-Kolben z Prahy.

Přehrada včetně vodní elektrárny je pro svoji architektonickou výjimečnost a jedinečnost nemovitou památkou České republiky.

Přehrada byla svého času největíší v Českolosvensku

Občerstvení

Napít a najíst se můžete buď v restauraci Na Vyhlídce nebo v restauraci Les Království či v malém občerstvení U Kolečka.

Otevírací doba a vstupné

Vodní nádrž Les Království je pro širokou veřejnost otevřena po celý rok. Vstupné se zde neplatí a prohlídka celého areálu vám potrvá zhruba půl hodiny.

Pohádkový styl mají všechny stavby přehrady

Technické parametry

Na závěr dodejme ještě několik technických parametrů. Výška koruny hráze nad základovou spárou činí 41 metrů, šířka v koruně pak měří 7,2 metrů a šířka úrovni základů 37 metrů.

Celková délka koruny hráze je dlouhá 218 metrů. Přehradní nádrž má celkový objem 7.260,5 tisíc metrů krychlových. Průběžná vodní elektrárna je situována na pravém břehu pod přehradní hrází. Elektrárna má dvě výkonné horizontální Francisovy turbíny.

Les Království je stavba jako z pohádky!

Přehrada Les Království závěrečné shrnutí

Přehrada Les Království je unikátní technická stavba. Právem jí náležití titul nejhezčí přehrada u nás. Tady můžete obdivovat co, dokázali naši předci před více než 100 lety. Návštěvu si rozhodně nenechte ujít. Kolem přehrady si můžete užít hezkou procházku, dát si tady svačinku a vůbec je to skvělá zastávka například při návštěvě ZOO Dvůr Králové.

Diskuze ke článku