Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Národní park Šumava – Super obsáhlý průvodce přírodou i městy

Národní park Šumava je lesnaté území, které se rozprostírá na ploše 680 kilometrů čtverečních. Jedná se o největší národní park v České republice a právem je nazýván zeleným srdcem naší země. Zdejší příroda je opravdu mimořádná.

Národní park Šumava je na seznamu UNESCA

Na seznam UNESCA se Národní park Šumava dostal v roce 1990. Nejcennější část území Chráněné krajinní oblasti byla v roce 1991 vyhlášena národním parkem. Mezi nejcennější části parku patří především rašeliniště a karová jezera.

Šumava nabízí mnoho krásných zákoutí

Čtyři zóny Národního parku

Na území Národního parku Šumava žije zhruba 21 000 obyvatel. Celý park je rozdělen do 4 zón, přičemž první zóna je přírodně nejcennější.

Součástí tohoto přírodního skvostu jsou rovněž přírodní rezervace a přírodní památky, zajišťující neustále pozorování a ochranu vzácných biotypů.

Národní park je protkán stovky kilometrů krásných cest

Geografická poloha parku

Park se rozprostírá na území dvou českých krajů, konkrétně kraji Plzeňského a Jihočeského. Dále Národní Park Šumava hraničí se sousedním Německem a Rakouskem.

Šumava nabízí louky, lesy, planiny a samozřejmě i hory!

Šumava má ledovcová jezera - nikde jinde u nás je nenajdete

Za svoji dobrou kondici a atraktivitu vděčí Národní Park kromě jiného i čtyřicetileté existenci železné opony, která na dlouhou dobu zcela zmrazila a omezila škodlivému působení člověka v hraničních oblastech a dala tak volný prostor přirozenému vývoji krajiny.

V srdci Evropy se tak vytvořil unikátní přírodní útvar, jehož hodnoty si zaslouží plnou ochranu ze strany státu a státních orgánů.

Louky a klid

Šumava na sousední straně

Šumava se rovněž nachází v Rakousku a v Německu. Trojmezí je pak krásným příkladem propojení všech 3 států, neboť v tomto horském sedle se protínají hranice Rakouska, Německa a České republiky.

Vzácné druhy květeny na Šumavě

Na území Šumavy narazíte na celou řadu velmi významných a vzácných druhů rostlin a živočichů. Pro Šumavu je typická druhová pestrost, která je velkou měrou ovlivněna pestrou a širokou nabídkou nejrůznějších stanovišť: od údolních niv až po drsné horské smrčiny.

Moje fotka Šumavy focená kousek od Kubovi Huti

Mezi vzácné rostliny jmenujme především hořeček mnohotvarý český nebo hořec šumavský či rosnatku anglickou.

Dále zde roste tučnice obecná, prstnatec májový, blatnice bahenní, oměj šalamounek, borovice blatka, bříza trpasličí a mnoho dalších vzácných rostlin.

Vzácné druhy zvířat na Šumavě

Nejvzácnější druhy zvířat jsou na Šumavě zejména velcí savci, které se zdárně daří navracet do zdejší panenské přírody. Žije zde kupříkladu vzácný rys ostrovid nebo los evropský či kočka divoká.

Černé jezero na Šumavě

Tu a tam se také objeví vlk obecný. Mezi další ohrožené druhy se na Šumavě dobře daří bobru evropskému nebo vydře říční.

Svůj domov má zde také myšivka horská, netopýr Brandtův, vrápenec malý a netopýr velkouchý. Z ptačí říše pak jmenujme strakapouda bělohřbetého nebo kosa horského. Z plazů a obojživelníků pak můžete narazit na zmiji obecnou či čolka horského.

Zajímavá turistická místa na Šumavě

Šumava je tuzemským turistickým rájem. Zdejší panenská příroda přitahuje nejenom tuzemské, ale také zahraniční turisty a návštěvníky. Zde vám představíme ta nejznámější turistická místa, která byste neměli při návštěvě Šumavy minout.

Šumava je domovem mnoha druhů zvířat

Srní a okolí

Srní v minulosti dostalo jméno podle častého výskytu srnčí zvěře, ale kvůli divokým zvířatům se sem jezdí i v současné době. U Srní totiž vznikl zajímavý vlčí výběh, kde můžete vlčí smečky v klidu pozorovat z dřevěné lávky.

Prášily a okolí

Obec Prášily byla v minulosti součástí vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda, takže zde bylo zakázáno chodit. Po sametové revoluci se do Prášil opět vrátili turisté a dnes patří k vyhledávaným a populárním výletním místům Šumavy.

Hlavní atrakcí ve zdejší obci je v současnosti archeopark s replikami keltských budov a horská botanická zahrada.

Šumava je rájem pro cyklisty

Modrava a okolí

Obec Modrava je populární středisko horské turisticky, která láká pěší, cyklisty. Okolím Modravy vás hlavně provede Klostermannova naučná stezka, která měří čtyři kilometry a má celkem šest zastávek s informačními panely.

Kvilda a okolí

Kvilda je nejvýše položená obec v České republice.  Obec leží v nadmořské výšce 1 065 metrů nad mořem a je výchozím bodem pro výlety k pramenu Vltavy nebo k Jezerní slati, což je rašeliniště, které leží na náhorní plošině Šumavských plání.

Borová Lada

Borová Lada leží uprostřed tichých šumavských plání podél toku Teplé Vltavy. V okolí obce stojí za návštěvu Chalupská slať a prohlídka sovích voliér, které tu vybudoval Národní park Šumava.

Jakou trasu výletu zvolíte vy?

Špičák a okolí

Špičák je turistická rozhledna, která nabízí skvělý výhled nejen do širokého okolí, ale také i na Dachsteinské Alpy. Rozhledna s dřevěným opláštěním je vysoká 26,5 metrů a vede na ní celkem 135 schodů. Padesát metrů od rozhledny je pak stanice sedačkové lanovky na Špičák. Rozhledna je zdarma a vstup na rozhlednu je možný od 9 do 17 hodiny.

Schwarzenberský kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven již na konci 18. století a sloužil ke splavování dřeva z nepřípustných koutů šumavských lesů. Kanál vedl k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo dřevo až do Vídně.

Příroda Šumavy je rozmanitá, i takové obrázky k ní patří

Šumavská jezera

Šumavská jezera patří k nejatraktivnějším turistickým místům. Jedná se celkem o pět ledovcových jezer, které jsou situované na české straně Šumavy. Mezi nejznámější patří Černé jezero, které najdete na úbočí Jezerní hory. Velmi známé je i sousední Čertovo jezero. Na tyto dvě jezera díky blízko města Železná Ruda také míří nejvíce turistů.

Na Šumavě se najde mnoho míst s krásnými výhledy

Rašeliniště

Jedním z dalších velkým přírodních symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. V současné době je přístupných 5 slatí, přičemž nejdostupnější je Jezerní slať, ke které vede dřevěný poválkový chodník.

Města na Šumavě

Šumava to není jenom krásná a okouzlující příroda, ale také sympatická města a městečka, která jsou noblesně zasazená do lůny matky přírody. Zde vám představíme ta nejznámější a nejkrásnější.

Takové motýly už jinde moc nepotkáte

Vimperk

Vimperk je pitoreskní historické město v okrese Prachatice, které se může pochlubit unikátním svažitým náměstím Svobody, na kterém mimo jiné uvidíte starou barokní radnici, městkou věž s gotickým portálem a gotický kostel Navštívení Panny Marie.

Kašperské hory

Kašperské hory najdete v okrese Klatovy a nadchnou tím, že na jeho okraji se již nachází přírodní rezervace Nebe. V samotném městečku pak kupříkladu najdete krásnou renesanční radnici či Hornický skanzen nebo Muzeum motocyklů. Unikát je také nedaleký hrad Kašperk, kde se natáčela pohádka Anděl Páně.

Příroda na procházce k pramenům Vltavy

Volary

Volary jsou situované v okrese Prachatice. Mezi hlavní atrakce města patří přírodní zajímavosti, které najdete nedaleko města. Za všechny jmenujme soubor jedenácti prehistorických menhirů, které jsou seskupené na kruhovém půdorysu.

Hartmanice

Hartmanice najdete v okrese Klatovy a rozkládají se na pomezí Šumavského podhůří. Zajímavosti města je především Horská synagoga, která byla postavena na konci 19. století. Pěknou památkou je rovněž barokní poutní kostel svatého Vintíře, který se může pyšnit neobvyklým skleněným oltářem.

Rašeliniště Chalupská slať - největší rašeliništní jezírku v Čechách

Nýrsko

Nýrsko leží v okrese Klatovy a je jedním z nejnavštěvovanějších měst západní Šumavy. Za pozornost stojí návštěva zříceniny hradu Pajrek, který v minulosti býval pohraničním hradem. Ve městě pak můžete navštívit Muzeum královského hvozdu a jednolodní gotický kostel svatého Tomáše.

Rejštejn

Rejštejn je třetím nejmenším městem v České republice, které najdete v klatovském okrese. V malém městečku, kde se v minulosti rýžovalo zlato, se nezapomeňte podívat na náměstí, kde je vystaven podivuhodný hranolový kámen s prohlubněmi, který pochází ze středověké úpravny zlatonosného křemene. Pěkná je rovněž kamenná kašna z 19. století.

I na Šumavě se najde mnoho horských chat

Na Šumavě pramení mnoho řek - Otava, Vltava, Vydra, Křemelná

Železná Ruda

Železná Ruda je sympatické horské šumavské městečko v okrese Klatovy, které se během staletí proměnilo ze zapadlé osady v oblíbené turistické středisko. Kromě čarokrásných přírodních krás se zde můžete těšit i na Muzeum loutek a Muzeum historických motocyklů.

Sušice

Sušice je pitoreskní obec v okrese Klatovy, která se může honosit desítkami krásných historických domů. Za všechny jmenujme nádherný čistě bílý gotický dům s renesančním štítem.

Cesta k pramenu Vltavy je dnes skoro holá

Prachatice

Prachatice je okresní město, které je bohaté na historické památky. Město totiž vyrostlo na Zlaté solné stezce, takže bohatí měšťané zde vybudovali nádherné goticko-renesanční centrum, které se může pochlubit celou řadou bohatě zdobených domů včetně zajímavého Muzea krajek.

Nejznámější šumavská rozhledna je Poledník

Národní park Šumava závěr a shrnutí

Národní park Šumava je nádherným kouskem naší země. V mnoha ohledech nemá skutečně srovnání. Osobně Šumavu miluji, a právě v Národním parku jsou soustředěny ty nejhezčí lokality. Šumava je krásná a rozlehlá, takže i davy turistů se zde snadno ztratí. A věřte, že výlety jako k pramenům Vltavy nepatří mezi ty nejhezčí – Šumava může nabídnout mnohem více.

Osobně mám na Šumavě rád její skromnost. Na mnoha místech si ani nebudete připadat, že jste v 1.000 metrech nad mořem a více. Šumava je nádherná, a přitom tak skromná.

Šumava dovede být i velmi romantická

Diskuze ke článku