Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Počasí Olomouc – Aktuálně i dlouhodobá předpověď počasí olomouc

Dnešní počasí Olomouc a podrobná předpověď včetně dlouhodobých výhledů. Podívejte se, jak je a bude v hanácké metropoli. Aktuální předpověď počasí pro Olomouc vypadá takto.

Olomouc je starobylé centrum Moravy, kterým město bylo po celé stovky let. To, že ho v 20. století nahradilo Brno je až moderní záležitost. Olomouc dodnes ale zůstává velmi důležitým městem. Je to centrum stejnojmenného olomouckého kraje. Mají tu druhou nejstarší univerzitu v zemi – Palackého a také druhé největší historické jádro. Raritou Olomouce je Orloj ve stylu socialistického realismu a nebo také Vánoční trhy Olomouc, na které se sjíždění lidé z blízkého i daleké okolí.

Olomouc je největší město ležící na řece Moravě. Konkrétněji město naleznete v Hornomoravském úvalu v nivě řeky Moravy při jejím soutoku s Bystřicí zleva ve východní části města a s Mlýnským potokem zprava v jižní části města. Město je obklopeno úrodnými poli Hané, což ovlivňuje i jeho klima.

Aktuálně i dlouhodobá předpověď počasí olomouc

Průměrný roční úhrn dešťových srážek může být velmi různorodý a pohybuje v rozmezí 600–1.100 mm. Více už se ostatně dozvíte v našich podrobných grafech níže. Průměrné teploty v lednu dosahují hodnot od -1 do -4 °C, občas spadne teplota až k -15 °C. V červenci je průměrná teplota 19 °C, výjimkou však nejsou ani dny s teplotami okolo 35 °C. Jedná se tedy o celkem příjemné kontinentální klima s mírnými zimami a dlouhými a teplými léty.

Zajímá vás více o počasí v Olomouci? Máme pro vás podrobnější výhled na celý rok, kde jsme okomentovali velmi zajímavé grafy.

Průměrné teploty a úhrn srážek pro počasí Olomouc

Zimní měsíce leden a únor jsou velmi chladné a drží si i prvenství v rámci celého roku. Průměrná minimální teplota přes den je v tyto měsíce atakuje -2° až -3°. Přes noc v takzvaných studených nocích klesá k -10°. Tyto měsíce jsou také velmi suché a nejméně prší. Prvenství v nejmenším počtu srážek si drží únor s pouhými 36 mm. To je velmi málo i při srovnání s celou Českou republikou.

Teď už ale k příjemějším statistikám, i když vy už asi očekáváte, kdo stojí na druhém konci barikády. Úplným opakem jsou letní měsíce červenec a srpen. Ty nabízí průměrná denní maxima příjemných 24° a 25° stupňů a červenec má úhrn dešťových srážek plných 78mm.

Průměrné teploty a úhrn srážek

Nejvyšší teploty Olomouc

Nyní se ale pojďme podívat na průměrné počty dnů podle teploty. Nejvyšší teploty mají Olomouci tedy v srpnu. Na grafu se můžete přesvědčit, že z průměrných 30 srpnových dní bude 23,6 dne teplota vyšší než příjemných 20 stupňů celsia. Zajímavostí Olomouce je i poměrně vysoký počet mrazivých dnů, který je přeci jenom vyšší, než v jiných českých městech.

Počasí Olomouc - Nejvyšší teploty Olomouc

Oblačnost a sluneční svit

Největší dávku životodárného Slunce si olomoučané užijí v srpnu a to v průměru 8,6 dne. Nejhorší je leden jenom s 1,4 dne slunečného počasí. Tyto statistiky vás ale asi v ničem nepřekvapí. Ostatně odpovídají všem ostatním statistikám výše.

Graf oblačnosti a slunečního svitu pro Olomouc

Počasí Olomouc závěr

Počasí v Olomouci je předvídatelné a naše předpověď na 7 dní je velmi přesná. Olomouc je z hlediska počasí zajímavé město plné extrémů, oproti jiným městům tu méně prší, více mrzne i tropické třicítky jsou častější. Tomu všemu napomáhá také okolní rovinatá krajina intenzivně využívaná pro zemědělství.

Pokud se ptáte, kdy vyrazit do Olomouce na výlet nebo dovolenou, tak odpověď je jasná a asi vás v ničem nepřekvapí. Jeďte v létě! V červenci a srpnu panuje v Olomouci nejhezčí počasí. Nejvíce slunce i nejvyšší teploty. To že i nejvíce prší je podružné, protože v Olomouci toho zase tolik nenaprší za celý rok.

Pokud se chcete dozvědět o Olomouci více, tak vám doporučujeme náš článek o jeho historickém centru.

Předpovědi počasí pro města v Olomouckém kraji

Olomouc Prostějov Přerov
Šumperk Jeseník Hranice
☀️ Více o počasí? Přečtěte si třeba o předpovědi Meteocentrum.

Diskuze ke článku