Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Počasí Jeseník – aktuální i dlouhodobá předpověď

Aktuální předpověď počasí Jeseník na 7 dní dopředu a dlouhodobá předpověď. Všechno najdete na této stránce. Navíc samozřejmě i s fundovaným komentářem.

Jeseník je krásné historické město. Je to centrum pohoří Jeseníky a také okresní město. Žije zde přibližně 11 tisíc stálých obyvatel. Mezi okresními městy patří spíše mezi ty menší. Pravdou ale je, že je největším městem v české části historického území Niského knížectví. Toto knížectví existovalo mezi dlouhá staletí (1290–1850). Město se začalo formovat ještě nejméně o 100 let dříve.

Proč navštívit Jeseník?

Město může nabídnout hned několik památek a turistických zajímavostí.

  • Tou největší je zdejší Vodní tvrz. Je to jeden z mála podobných objektů, který se v celém Česku dochoval do dnešních dnů. Dnes je pevnost s vodním příkopem krásně opraven a obklopena vodním příkopem.
  • Chloubou města je Masarykovo náměstí. Opět krásně opravené. Uprostřed se tyčí budova městského úřadu. Mají tu dvě kašny a dobře se podařilo využít mírně svažitý terén.
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie je novorenesanční stavba z let 1882–1883, která stojí na základech staršího gotického kostela.
  • Vily významných občanů: Vila Erwina Weisse, Cwrczekova vila, 2 vily rodiny Regenhart a další ukazují to nejlepší z architektury přelomu 19 – 20 století.
  • Jeseníky jsou zároveň lázeňským městem. Jesenické prameny jsou zároveň opravdu krásně vyvedeny.

Hory a CHKO Jeseníky jsou všude okolo, takže možnosti výletů do přírody jsou tady téměř nekonečné.

Počasí Jeseník – Průměrné teploty a úhrn srážek

Počasí v Jeseníku a okolí se chová podle očekávání. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen. Průměrná denní teplota se pohybuje v maximech kolem 24 stupňů Celsia a naopak zřídka kdy přes den klesá pod 14 stupňů. Tyto prázdninové měsíce jsou také nejdeštivější. Jeseník má ale jinak poměrně vyrovnaný srážkový úhrn po celý rok. Jsme na horách, takže tady prostě prší o něco častěji.

Město se nachází v nadmořské výšce 432 m n. m. Zimy tady jsou proto studenější a zejména v prosinci a lednu tu mrze opravdu často.

Počasí Jeseník - Průměrné teploty a úhrn srážek

Slunce, oblačnost a déšť – dlouhodobý výhled

Statistiky říkají, že Jeseník má přeci jenom méně slunce než jiné regiony Česka. Nejslunečnější srpen má průměrně pouze 8 slunečných dnů. Naopak statisticky zde prší takřka každý druhý den – co naplat, že jsou to většinou jenom krátké deštíky. Nejtemnější je leden, který má statisticky jenom 2,3 slunečního dne, a naopak zataženo plných 18,8 dne.

Slunce, oblačnost a déšť – dlouhodobý výhled

Nejvyšší teploty a rozložení teplot v průběhu roku

Velmi zajímavý graf, který potvrzuje horskou polohu Jeseníku. Všimněte si, že zatímco dnů, kdy je teplota pod nulou je poměrně hodně, tak naopak dnů s tropickými teplota je zase málo. Typický srpen má opravdu teploty mezi 15–25 stupni Celsia.

Nejvyšší teploty a rozložení teplot v průběhu roku

Počasí Jeseník a statistika rychlosti větru

Jednoduchý graf, který vám ukáže, že v Jeseníku sice prší často, ale převládají krátké deště s úhrnem do 20 mm.

Počasí Jeseník a statistika rychlosti větru

Graf rychlosti větru

Vítr je většinou mírný. Pravé vichřice pravidelně přicházejí zejména v zimě. Leden, únor, březen, prosinec mají pár dní, kdy je vítr rychlejší, než 61 Km/h.

Graf rychlosti větru

Počasí Jeseník závěr

Počasí v Jeseníku ničím nepřekvapí. Je prostře chladnější a temnější než ve zbytku republiky. Jeseník je přeci horské město, tak se to dá očekávat. Na druhou stranu je počasí poměrně stabilní, například ve smyslu, že tady pravidelně prší, a tak nehrozí sucho.

Nejlepší měsíc pro návštěvu je srpen. Ten má nejvyšší teploty, nejvíce slunce a zároveň deště na konci léta bývají mírnější a jejich statisticky i o něco méně.

Předpovědi počasí pro města v Olomouckém kraji

Olomouc Prostějov Přerov
Šumperk Jeseník Hranice
☀️ Více o počasí? Přečtěte si třeba o předpovědi Meteocentrum.

Diskuze ke článku