Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Počasí Hranice na Moravě – aktuální předpověď a dlouhodobá předpověď

Jaké je aktuálně počasí v městě Hranice? Jak tady bude dnes a zítra? Nebo vás zajímá spíše dlouhodobá předpověď? Vše najdete na této stránce.

Hranice je poměrně velké město v okrese Přerov v Olomouckém kraji. Trvale zde žije 17 818 obyvatel. Město má bohatou historii, která sahá dále, než do 12. století. Historické centrum města (kolem Masarykova náměstí) je chráněno jako památková rezervace.

Největší zdejší zajímavostí je Hranická propast, která je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světa. Zatím bylo sondou dosaženo hloubky 404 metrů, aniž by narazila na dno. Výzkum chemického složení naznačuje hloubko přes 1 kilometr.

K propasti vede nad řekou Bečvou nádherná turistická cesta se spoustou vyhlídek a dalších zajímavostí (Zřícenina hradu Svrčov). Stačí se vydat z centra města po červené.

Na jih od Hranic se také nachází Lázně Teplice nad Bečvou.

Počasí Hranice na Moravě – aktuální předpověď a dlouhodobá předpověď

Dlouhodobá předpověď počasí Hranice

Město Hranice se nachází v nadmořské výšce 250 m n. m. z velké části na pravém břehu řeky Bečvy. Hranice se nachází v ploché pahorkatině, kde se nadmořský výška mění od 205 m n. m. do 366 m n. m. Hranice byly založeny na terénní vyvýšenině v ohbí řeky Bečvy mezi jejími přítoky Ludinou a Veličkou. Město tak jasně vykukuje z krajiny a tvoří dominantu viditelnou z širokého okolí.

Podnebí je charakteristické teplými a suchými léty s velmi krátkým přechodným obdobím s teplým až mírně teplým jarem i podzimem. Zima bývá mírná.

Průměrné teploty a úhrn srážek počasí Hranice

Počasí Hranice je mírné a velmi příjemné. Stačí si to porovnat s nedalekým Jeseníkem, který už je hodně jiný. Nejteplejší měsíce jsou ty letní. Červenec a srpen jsou velmi příjemné. Červenec má průměrné denní maximum 24 °C a srpen 25 °C. Průměrné denní minimum přitom neklesá pod 14 °C.

Dešťové srážky jsou vyrovnané po většinu roku. Nejdeštivější červenec má v průměru 98 mm vodního sloupce. Srpen už je v průměru méně deštivý. Leden, únor bývají nejsušší s cca 30 mm vodních srážek.

Průměrné teploty a úhrn srážek počasí Hranice

Počasí Hranice – Oblačnost, slunce a deštivé dny

Dávky slunečního svitu jsou velmi nerovnoměrné. Nejvíce slunce si obyvatelé Hranic užijí jednoznačně v srpnu, kdy zde mají v průměru 8 slunečních dní. Naopak na temný leden připadá pouhých 2,3 slunečního dne. Zataženo v lednu, ale bývá plných 18,8 dne. Prší poměrně často, po celý je to skoro každý druhů den.

Počasí Hranice – Oblačnost, slunce a deštivé dny

Nejvyšší teploty v Hranicích

Na grafu rozložení teplot v průběhu roku je jasně vidět, že počasí v Hranicích je poměrně mírné a příjemné. Žádné velké extrémy se nekonají. Mrazivých dnů je pomálu stejně jako dnů s extrémním vedrem.

Například v lednu zde mrze v průměru 12,2 dne. Naopak v červenci letní teploty nad 25 stupňů Celsia vydrží v průměru 11,1 dne.

Nejvyšší teploty v Hranicích

Počasí Hranice množství srážek

V Hranicích sice prší poměrně často, ale většinou se jedná jenom o krátké a nevydatné přeháňky. Jak se můžete přesvědčit z následujícího grafu, tak větší přívalové deště přicházejí hlavně v létě.

Nejdeštivější je červen, kdy prší nejvíce a také nejvíce vyskytují deště nad 10 mm vodního sloupce (1,9 den).

Počasí Hranice množství srážek

Rychlost větru Hranice

Rychlost větru má jiný průběh. Nejvíce fouká v zimě. V prosinci a lednu shodně překračuje rychlost větru 50 Km/h v průměru 3,3 dne. V letních měsících naopak bývá největší klid bez extrémů.

Rychlost větru Hranice

Počasí Hranice závěr

Počasí v městě Hranice na Moravě je poměrně příjemné a vyvážené. Chová se tak nějak byste čekali. Možná jenom toho slunce je tady výrazně méně než třeba na jižní Moravě.

Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou ty letní. Červenec a zejména srpen nabízí příjemné teplé počasí s nejvíce hodinami slunečního svitu a nejméně větrnými dny.

Předpovědi počasí pro města v Olomouckém kraji

Olomouc Prostějov Přerov
Šumperk Jeseník Hranice
☀️ Více o počasí? Přečtěte si třeba o předpovědi Meteocentrum.

Diskuze ke článku