Archeopark Pavlov je zcela moderní archeologická expozice, která interaktivním způsobem mapuje dávnou dobu mladého paleolitu. Zcela neobvyklou muzejní stavbu najdete ve vinařské obci Pavlov, kterou najdete nedaleko Břeclavi.
Archeopark Pavlov se představuje
Archeopark Pavlov to je především jedinečné paleolitické sídliště, kde se můžete dozvědět celou řadu zajímavých podrobností o životě našich dávných předků v době lovců mamutů.
Moderní výstavní prostory evokují například návštěvu jeskyně, kde naší předci v dávné minulosti bydleli a žili.
Moderně pojatá terénní expozice
Terénní expozice lovců mamutů na kraji moravského Pavlova je situovaná v místě, kde bylo významné sídliště z období mladého paleolitu. Ze země vystupují neobvyklé bílé věže, které se podobají nehostinným skalám, jež vyčnívají na svazích nádherné Pálavy.
Neortodoxnímu pojetí celé stavby odpovídá i uspořádání muzejních sbírek. Spatříte zde nejenom dávné osídlení z doby před 25 tisíci lety, ale rovněž cenné umělecké předměty, hroby předků a četné pracovní nástroje.
Největším magnetem je však experimentální archeologie, v expozicích totiž uvidíte na vlastní oči velké kosti mamutů a další zajímavé objevy z okolí Pavlova.
Hlava sošky z kamene
Jedno ze pravěkých sídlišť, kam se lovci mamutů pravidelně vraceli, vzniklo právě v Pavlově. Sídliště lovců mamutů se podařilo nalézt v minulém století a bylo prohlášeno národní kulturní památkou.
Nejpozoruhodnějším nálezem celého objevu je pak hlava sošky, která byla pravděpodobně umně vyřezaná pravěkým lovcem z měkkého kamene.
Neobvyklá stavba
Atypická stavba muzea vypadá jako krásně zelená louka s nepravidelně rozestavěnými světlíky z bílého betonu.
Centrální budova s výstavními sály a nezbytným zázemím je pak řešena jako železobetonový monolit. Uvnitř pak uvidíte kombinaci pohledového betonu, přírodního dubového dřeva a skla.
Archeopark Pavlov obdržel ocenění stavba roku 2016.
Služby
Archeopark má vlastní parkovací plochu, kde můžete bez problémů zaparkovat. Pro cyklisty jsou k dispozici stojany na kola.
Dále zde můžete využít KarBar, což je mobilní fresh bar plný sladkých i slaných chutí z různých části světa. U mobilního baru je i venkovní posezení.
Vstupné a otevírací doba pro Archeopark Pavlov
Základní vstupné do archeoparku činí 100 korun. Děti, studenti a senioři zaplatí 50 korun. Rodinná vstupenka stojí 250 korun. Pokud chcete v muzeu fotiti, stačí si zakoupit známku v hodnotě 50 korun. Archeopark Pavlov je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.
Archeopark Pavlov závěr
Takové muzeum jste ještě možná neviděli. Unikátní expozice archeoparku Pavlov zaujme snad každého. Už jenom samotná budova je unikát a architektonický skvost. Archeopark je moderní a zajímavý. Přidává něco navíc už tak krásné vinařské obci Pavlov a okolní krajině Pálavy.
Muzeum není nikterak velké. Vlastně jsem skoro až čekal více exponátů. O to víc si ale člověk vychutná každý kousek a uvědomí si, na jak unikátním místě se nachází. Návštěvu archeoparku vám tak můžeme od srdce doporučit.