Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Veveří Brno – Kompletní průvodce + Akce

Hrad Veveří je mohutný kamenný hrad, který najdete v městské části Brno-Bystrc. Gotický hrad Veveří je jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v České republice, který má pro návštěvníky dva zajímavé prohlídkové okruhy.

Z historie hradu

Hrad Veveří byl původně malý lovecký hrádek, který zažil svou velkou slávu v polovině 13. století. V té době se totiž z malého hrádku stal velký a mohutný hrad, který měl dohlížet nad osidlováním území proti toku řeky Svratky.

Nejznámějším majitelem hradu byl pak moravský markraběte Jan Jindřich, který hrad obýval ve 14. století.

Pohled na majestátný hrad Veveří.

Osobnosti spjaté s hradem

Hlavní osobnost, která na hradě Veveří bydlela, byl moravský markrabě Jan Jindřich, který učinil z Veveří hlavní moravskou panovnickou rezidenci, která současně sloužila jako významná zemská pevnost a místo podstatných diplomatických návštěv a jednání.

Hrad Veveří interiér

Interiér hradu si můžete prohlédnout v rámci prvního okruhu. Zde uvidíte především reprezentační a soukromé místnosti posledních majitelů hradu Veveří. Tento hlavní okruh vás provede celým prvním patrem, kde je například k vidění dětský pokoj, pokoj pro vychovatelku, palácová jídelna nebo velkolepé reprezentačními salony.

Celá prohlídka je pak zakončena na vyhlídkové terase, odkud je čarovný výhled na Brněnskou přehradu.

Ochozy hradeb nabízí nádherné výhledy.

Volná prohlídka areálu hradu

Hrad Veveří si také můžete projít sami. V rámci volné prohlídky hradu si můžete projít všechna nádvoří hradu, Prachovou věž nebo vybrané sezonní expozice v sále za hlavní pokladnou. Tento okruh je bez průvodce, takže si sami můžete určit tempo prohlídky.

Další zajímavý pohled na hrad Veveří.

Pověst o založení hradu

Jedna z pověstí o založení hradu vypráví, že je na hradě schován cenný poklad v podobě dvanácti stříbrných soch apoštolů, které sem umístili v roce 1306 templáři hned poté, co byl úkladně zavražděn poslední přemyslovský král Václav III.

Cenné sochy apoštolů měl získat jako válečnou kořist kníže Břetislav I. při vojenském tažení do Polska roku 1039. Do dnešních dnů však stříbrné sochy na hradě nikdo neobjevil. Pokud se tu někde opravdu nacházejí, byly velmi dovedně ukryty.

Za vlády markraběte Jana Jindřicha bylo Veveří centrem Moravy.

Brno a zima

Máme pro vás skvělý tip na prosincový výlet! Návštěva hradu Veveří spoelčně s Vánočními trhy Brno slibuje nezapomenutelný zážitek.

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 120 korun. Děti a senioři zaplatí 80 korun. Kromě základního okruhu nabízí hrad Veveří také speciální okruh, který mapuje stavební a historický vývoj hradu. Tento okruh stojí 180, respektive 130 korun. Hrad Veveří je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.

Hrad Veveří závěr

Hrad Veveří patří k unikátním a velmi krásným hradům. Tady na vás opravdu dýchne romantická atmosféra. To všechno doslova na okraji Brna. Výlet na hrad je skvělé spojit i s procházkou kolem Brněnské přehrady, kde se dá v teplých letních dnech dokonce vykoupat. Velmi blízko je také ZOO Brno. Zabavit se tady klidně na celý den!

 

Diskuze ke článku

0/100