Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Brněnská přehrada – Parník, ubytování, kvalita vody a více

Brněnská přehrada se nachází přímo na okraji Brna a dá se až téměř k ní dojet tramvají (zastávka přístaviště). Je to oblíbené relaxační místo, které nabízí koupání, projížďky parníkem, přírodu i historii.

Brněnská přehrada se nachází v okrese Brno-město na řece Svratce. Celková rozloha přehrady je 259 ha a v současné době je vyhledávaným místem pro rekreační a sportovní aktivity.

Technické parametry Brněnské přehrady

Brněnská přehrada se nachází v nadmořské výšce 233 metrů. Maximální hloubka přehrady je 23,5 metrů. Brněnská přehrada neslouží pouze k rekreačním účelům, ale také je zde Vodní elektrárna Kníničky, která je v provozu od roku 1941.

Most přes Brněnskou přehradu

Historie

Brněnská přehrada byla postavená v letech 19361940. Hlavním investorem celé stavby bylo tehdejší ministerstvo veřejných prací. V minulosti sloužila přehrada jako zásobárna vody a rovněž jako zdroj elektrické energie.

Pohled z výletní lodě

Sportovní vyžití

Brněnská přehrada je ideální ke koupání a vodním sportům. Doporučují navštívit pláž s názvem Rokle, kde se v posledních letech začaly půjčovat paddleboardy, což je sportovní nářadí k pádlování na prkně. Pohled na Brněnskou přehradu však také můžete obdivovat ze sedla kola, protože kolem přehrady vede pohodová 30 km dlouhá cyklostezka.

Břehy Brněnské přehrady jsou oblíbeným rekreačním místem

Ekologická plavba po přehradě

Hladinu brněnské přehrady každé léto brázdí několik výletních lodí. Všechny lodě jezdí na ekologický elektrický pohon a téměř u všech přístavišť jsou k dispozici letní restaurace a zahrádky. Lodní doprava je v provozu od poloviny dubna do konce října. Plavba je rozdělena na deset zastávek a trvá zhruba sedmdesát minut.

Brněnská přehrada a zuristické zajímavosti

Hrad Veveří

Oblíbeným cílem turistů je středověký hrad Veveří, jenž se vznešeně tyčí na skále nad přehradou. Tento gotický hrad založili Přemyslovci a v současné době láká turisty na nádherné výhledy z oken hradu na Brněnskou přehradu.

Parník

Parník křižuje pravidelně celou přehradu a je tak doslova ideálním dopravním prostředkem pro turisty i cyklisty.

Jedno z přístavišť na přehradě

Zoo Brno

Dalším atraktivním lákadlem je pak brněnská zoologická zahrada, která se nachází kousíček pod přehradní hrází. Nejzajímavější atrakcí zoo jsou tygři sumaterští, kteří se pohybují ve výběhu, který se jmenuje Tygří skály.

Hrad Špilberk

Pro ty, kteří chtějí zavítat až do centra Brna, doporučují navštívit hrad Špilberk, kde bylo v minulosti obávané vězení. V rámci prohlídky hradu můžete hrozivé kasematy vidět na vlastní oči.

Nekonečná hladina

Ubytování

V okolí Brněnské přehrady je rozeseto velké množství menších rekreačních chat, příjemných penzionů, hotelů, chutných restaurací i řada útulných hospod.

Pro ty, kteří si chtějí najít nějakou útulnou rekreační chatu, doporučuji atypickou chatu Kozí Horka, která je umístěna přímo na břehu Brněnské přehrady. Chata má celkem 8 ložnic a k dispozici budete mít bazén, trampolínu, přenosný gril, ohniště a pergolu.

Milovníci luxusu a dokonalosti zase ocení Maximus Resort Brno. Maximum je velmi oblíbený širokou veřejností, protože se zde nachází opravdu krásné wellness centrum, které je přístupné všem.

Závěr

Brněnská přehrada je opravdu krásným místem pro chvilky relaxace, ale klidně i pro delší dovolenou. V létě je tu skvělé koupání, parník jezdí pravidelně a na čas, a celkově je tu hodně zajímavých atrakcí. Za nás můžeme dát jenom palec nahoru.

 

Diskuze ke článku

0/100