Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Budapešť 2022 – Datum, mapa, průvodce

Hlavní město Budapešť každoročně hostí velkolepé vánoční trhy. Vánoční trhy Budapešť pro svou oblibu začínají už na konci listopadu. Těšit se můžete na 600 stánků včetně tradičního langoše.

Návštěva krásné historické Budapešti je podmanivá sama o sobě. V čase adventu, ale dostává další rozměr, díky kterému si město na Dunaji užijete ještě více.

Vánoční trhy Budapešť 2022 jsou krásné

Kdy se konají vánoční trhy Budapešť?

Vánoční trhy Budapešť se letos konají od 19.11.2022 do 31.12.2022. V porovnání s jinými evropskými městy tedy patří spíše k těm delším. Hlavní otvírací doba je od neděle do čtvrtka mezi 10:00 – 21:00. V pátek a sobotu je to jiné a to od 10:00 – 22:00.

Výjimku samozřejmě tvoří vyvrcholení svátků na Štědrý den: 10:00 – 14:00, svátky vánoční 25. a 26. prosince pak 10:00-18:00 a Silvestr: 11:00 – 18:00.

Vánočně nazdobená tramvaj v ulicích Budapešti

Místo konání trhů?

Trhy se konají po celé Budapešti. Jejich srdcem je ale historické náměstí Szent István tér před velkolepou bazilikou svatého Štěpána. Je to krásné a velmi důstojné místo. Zdejší náměstí však nepatří k těm největším, a tak se trhy dále přelévají na nedaleké náměstí Erzsébet tér a Vörösmarty tér.

Zima má celkově v Budapešti skvělou atmosféru

Historická tržnice v centru města

Stánky a jídlo

Stánků se zde každý rok vyrojí přes 600, což je opravdu hodně i na celoevropské poměry.

Z dobrot vás čekají například langoše, paprikáš a maďarské klobásy na všechny možné i nemožné způsoby. Samostatně i v housce jsou výborné. Pálivé i nepálivé varienty – s přílohou i bez.

A jakou dobrotu si dáte vy? Co třeba tradiční klobásy!

Ze sladkého si určitě vyzkoušíte nefalšovaný a dobře známý Kürtőskalács. O co jde? Kürtőskalács není nic jiného než u nás dobře známý trdelník, který však nemá s naší zemí vůbec nic společného.

Nabídka jídla je tu samozřejmě velmi bohatá

Vánoční trhy Budapešť program

Kulturní program vánočních trhů Budapešť bude velmi bohatý a zajímavý. Samozřejmě se můžete těšit hlavně na lokální interprety jejichž jména vám asi nic moc neřeknu. Hojně budou zastoupeny i vystoupení místních sborů a dětí z uměleckých škol, které k podobné akci jednoznačně patří.

Vánoční trhy Budapešť a jejich srdce

Náměstí před katedrálou sv. Štěpána

Jak se vydat do Budapešti?

Možností jak si užít Vánoční trhy v Budapešti je hned několik:

  • Vlakem – Prahu a Budapešť spojuje nejméně 15 vlaků denně. Mnoho z nich je dokonce přímých a pak cesta trvá jenom 6,5 hodiny. Nejnižší cenu jízdenek jsem zahlédl za 526 Kč. Můžete se vydat s přestupem přes Vídeň. Rovněž jsou na této trati vypravovány lůžkové noční vlaky, za pohodlí si už ale zaplatíte klidně kolem 2.000 kč.
  • Autem – Cesta autem je také obvykle rychlá a pohodlná. Pokud jedete z Prahy, tak prakticky nemusíte sjet z dálnice, nejdříve po české D1, za Brnem se napojíte na D2 na Slovensko a v Maďarsku následně po hlavní dálnici M1. Při troše štěstí zabere cesta 5,5 hodiny, ale pozor na uzavírky.
  • Letecky – Let trvá zpravidla 1 hodinu a 10 minut. Cena přímé zpáteční letenky začíná obvykle na 1.500 Kč a většinou není problém se vejít do 2.500 Kč. Na této trase létá například ČSA nebo Ryanair.
  • S cestovkou – Na adventní zájezdy do Budapešti se pořádá mnoho zájezdů. Zpravidla se jedná o 1 nebo 2 denní zájezdy, které jsou s autobusem a vlastním průvodcem.

Vánoční trhy v Budapešti jsou opravdu živé a oblíbené

To hlavní co zahřeje je atmosféra trhů

Kam jinam na trhy?

Chcete vyrazit na jiné krásné vánoční trhy, ale přeci jenom hledáte bližší místo? Co třeba Vánoční trhy Bratislava nebo Vánoční trhy Vídeň, které máte na dosah. Zajímavou alternativou přímo v Česku mohou být trhy v Brně nebo Olomouci.

Pošmourné zimní počasí láká k zahřátí se svařákem

Závěr vánoční trhy Budapešť

Vánoční trhy Budapešť nabízí opravdu velkolepou oslavu adventních svátků. Jsou to opravdu velkolepé a krásné trhy, které obsadí mnoho zákoutí v historickém jádru města. Nám nezbývá nic jiného než vám jejich návštěvu doporučit. Pojďte do toho a rozhodně neprohloupíte. Maďaři mají rádi výborné jídlo, jsou hrdí na svojí oslňující výzdobu a v samotné Budapešti se dá dělat i spousta jiných věcí, už jenom proto, že je to prostě jediné hlavní město na světe, které zároveň slouží i jako lázeňské centrum.

Diskuze ke článku