Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm průvodce

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největším skanzenem v České republice. Má celkem 3 expozice, ve kterých je rozmístěno téměř 100 lidových památkových objektů.

Krátká historie skanzenu

Valašské muzeum v přírodě spatřilo světlo světa už v roce 1925. Na vzniku muzea se intenzivně podíleli zejména sourozenci Jaroňkovi.

Valašské muzeum je opravdu idylické

Největší rozmach zažilo muzeum v letech 1971 až 1996, kdy se na rozvoji expozic podílel Jiří Langer, který mimo jiné připravil expozici Mlýnská dolina a přestavbu Dřevěného městečka.

Větrný mlýn

Unikátní dřevěný kostel

Dřevěné městečko

Je nejstarší části Valašského muzea v přírodě. Bylo zpřístupněno roku 1925 a představuje způsob prostého života v malém městečku v období od poloviny 19. století až do konce první světové války.

V době hlavní turistické sezóny se zde konají každou sobotu a neděli bohaté folklorní a řemeslné programy.

Tady je opravdu radost trávit čas

Dřevěné městečko je rovněž domovem několika folklorních festivalů. V Dřevěném městečku je též otevřena stálá expozice poštovního úřadu, která nabízí návštěvníkům nejen stálé poštovní služby, ale poskytuje i bohaté prodejní zboží.

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina je nejmladší části Valašského muzea v přírodě, která byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1982.

Ve skanzenu se koná mnoho akcí

V této části skanzenu uvidíte dodnes funkční technické stavby, které fungují převážně na vodní pohon. Mnohé stavby jsou vesměs přesnou kopií vodních staveb z různých části Valašska.

Mlýn a pila je kupříkladu přesnou rekonstrukcí mlýna a pily z Velkých Karlovic. Lisovna oleje je pro změnu původní stavbou ze 17. století.

Naleznete zde téměř 100 krásných roubenek

Valašská dědina

Valašská dědina je nejrozsáhlejší sekcí Valašského muzea v přírodě. Na vlastní oči zde uvidíte lidové hospodářské usedlosti a salašnické stavby.

Valašské muzeum má 3 rozsáhlé expozice

Všechny usedlosti jsou zasazeny do krajiny, která svou kopcovitou členitostí připomíná mnohé obce na úbočích Beskyd.

První stavby zde byly postaveny už v roce 1962. V průběhu celého roku se zde konají bohaté programy, oživující staré způsoby a praktiky hospodaření.

V muzeu uvidíte ukázky lidových řemesel

Atrakce pro děti

Mezi nejzajímavější atrakce pro děti je potřeba zmínit zejména funkční historický kolotoč, který je věrnou kopií kolotoče z druhé poloviny 19. století.

Slavné filmy

V rožnovském skanzenu se točily především české pohádky. Mezi nejznámější patří pohádky Dvanáct měsíčků z roku 2012 nebo Císař a Tambor z roku 1999 či československá pohádka Perinbaba z roku 1985.

Vše působí naprosto funkční

Vstupné Valašské muzeum v přírodě

K dispozici jsou zde 3 okruhy, přičemž první dva okruhy stojí 100 Kč, respektive 80 korun. Poslední třetí okruh s názvem Mlýnská dolina stojí 80 Kč, respektive 60 korun.

Valašské muzeum v přírodě je krásné místo na výlet

Kaplička na stráni

Valašské muzeum otevírací doba

Muzeum je otevřeno každý den mimo pondělí od 9 do 16 hodiny.

Valašské muzeum v přírodě závěr

Valašské muzeum je krásné místo. Opravdu unikátní a zajímavý skanzen. Jedinečné domečky, vybavení a vlastně vše kolem. Celé to působí ne jako skanzen, ale opravdu jako živé městečko. Nemám pochyby o tom, že Valašské muzeum v přírodě je nejhezčí skanzen u nás. Návštěvu si rozhodně nenechte ujít. Za žádnou cenu!

Diskuze ke článku