Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Státy USA a hlavní města – Abecední seznam + mapa

Spojené státy americké jsou federální republika, která tvoří padesát států a District of Columbia (D.C.), což je federální distrikt, který podléhá pouze americkému Kongresu. Znáte všechny státy USA a jak to vylastně bylo s jejich historií? Tento článek vám napoví.

Administrativní dělení na státy USA

Všechny státy USA jsou členové americké federace, přičemž každý stát má značnou míru autonomie. Každý jednotlivý stát USA má svůj vlastní parlament a vládu v čele s guvernérem, soudy či policii. Jeho pravomoci v oblasti školství, zdravotnictví jsou rovněž poměrně značné.

Státy USA mapa

Zjednodušená mapa všech států, které patří ke Spojeným státům americkým.

Státy USA mapa

Vše začalo v roce 1787

Rok 1787 je důležitým rokem v dějinách Spojených států amerických. V tomto roce byla totiž schválena Ústava Spojených států, která zajišťovala ústřední moc a práva jednotlivých států. Ústavu z roku 1787 schválilo do roku 1790 postupně třináct bývalých kolonií. Ty můžeme pokládat za zakládající státy USA. Další státy vznikaly na územích, která se Američanům podařilo obdržet diplomacií či válkou.

New York je symbolem USA

Největší stát USA

Největším státem USA je Aljaška. Rozloha Aljašky je více než 1 700 tisíc kilometrů čtverečních. Hlavním městem je Juneau a celkový počet obyvatel Aljašky je 741 894 obyvatel. Je to stát, který je rovněž velmi bohatý na ropu a nerostné suroviny. Na Aljašce leží rovněž nejvyšší hora Severní Ameriky, která se jmenuje Mount McKinley a je vysoká 6194 metrů nad mořem. Kromě toho jsou zde také největší pevninské ledovce Severní Ameriky.

Nejmenší stát USA

Nejmenší stát USA je Rhode Island, který má rozlohu 3140 kilometrů čtverečních. Hlavním městem je Providence a celkový počet obyvatel Rhode Islandu je 1 056 426 obyvatel. Zajímavostí Rhode Islandu je, že byl vůbec první stát v USA, kde byla uzákoněna náboženská svoboda. Z tohoto důvodu sem proudili lidé, kteří byli toho názoru, že stát nemá žádné právo vměšovat se do jejich náboženských hodnot.

Hlavním městem je ale Washington

Největší stát USA podle počtu obyvatel

Nejlidnatějším státem USA je Kalifornie, která má rozlohu 423 970 kilometrů čtverečních. Hlavním městem je Sacramento a celkový počet obyvatel Kalifornie je 39 250 017 obyvatel. Je to stát, který je nejbohatším a ekonomicky nejaktivnějším státem v USA. Známé je zejména centrum elektronického průmyslu, které má své sídlo v Silicon Valley nedaleko Los Angelos.

Více map USA

O mapách USA jsme udělali speciální samostatný článek.

Nejmenší stát USA podle počtu obyvatel

Nejmenším státem USA podle počtu obyvatel je Wyoming, která má rozlohu 253 600 kilometrů čtverečních. Hlavním městem je Cheyenne a celkový počet obyvatel Wyomingu je 585 501 obyvatel. Je to stát, který byl ke USA připojen v roce 1803. Zajímavostí státu Wyoming je, že byl vůbec jedním z prvních států USA, který do politiky angažoval ženy. V roce 1925 zde byla zvolena do pozici guvernérky paní Nellie Taylore Ross.

We also recommend the USA states article on Hotelode.com.

Diskuze ke článku